Erdoğan: Bakayalar teslim edilsin

Erdoğan: Bakayalar teslim edilsin
Erdoğan: Bakayalar teslim edilsin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda askerlik süresinin kısaltılmasıyla ilgili konuşurken ‘bakaya’ların da yakalanmasını istedi. Askerlik süresiyle ilgili yaptıkları çalışmanın tamamlandığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:
“Bu iş her ne kadar bir bütçe olayı değilse de biz bunu bir bütçe yılıyla orantılı, uygun olsun diye bu şekliyle düzenledik ve inşallah 1 Ocak 2014’ten geçerli olmak üzere silah altındaki yükümlüleri de kapsayacak şekilde muvazzaf askerlik süresini er ve erbaşlar için 15 aydan 12 aya indirmiş oluyoruz. Bu arada bir şey daha var, bakaya kalmış 600 bin civarında, bu ifadeyi kullanmak istemiyorum ama uygulamaları kaçak durumunda olandır, burada da gerek İçişleri gerekse Milli Savunma Bakanlığımızın birliktelik içinde bir çalışma yaparak, bu kaçak durumda olanları yakalayıp hemen askerliğe teslim etmeleri lazım.”
Erdoğan, çözüm süreciyle ilgili tartışmalar konusunda ise “Çözüm süreci bitmemiştir. Bölge halkı da tüm Türkiye ’de barış ve bahar ikliminin tadını almıştır. Buradan geriye dönüşe asla müsaade etmeyecektir” dedi.
‘Varsa, diktatörü indirin’
Erdoğan, yerel seçimler için de siyasilere ”Bizi diktatörlükle suçlayanlara hodri meydan. Beş ay sonra seçim var. Eğer bu ülkede diktatör varsa buyursunlar bu diktatörü sandık yoluyla indirsinler” diye seslendi.
Askere ‘zorla götürme’ şu şartlarda yapılabiliyor: Yoklama tarihi gelmiş olup da yoklamaya gelmeyen ve kanunda yazılı bir mazeret bildirmeyenler ile sınıf ve tertibatı belirlenmiş olanlardan, yapılan bildirim veya duyuru üzerine, sevk tarihinin son gününe kadar mazeretsiz gelmeyenler.