Erdoğan-Başbuğ görüşmesi bir saatten fazla sürdü

Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, Başbakanlık'ta bir araya geldi. saat 20 dakika süren Erdoğan-Başbuğ görüşmesi sona erdi.Başbakanlık’ta çok önemli bir görüşme başladı. Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, Başbakan Erdoğan’la görüşmek üzere Başbakanlık binasına giriş yaptı. Taraf Gazetesi’nde yayımlanan “AKP’yi ve Gülen hareketini bitirme planı” olduğu iddia edilen belge Ankara’da çok ciddi bir gerginlik yaratmıştı.

Genelkurmay, “Askeri savcılık soruşturma açtı” demişti.

Buna karşılık önce Başbakan sonrada hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek belgenin doğru olabileceği ihtimali doğrultusunda sert açıklamalar yapmışlardı. Çiçek, “Savcılar harekete geçmelidir” diyerek olayın sivil savcılar tarafından da soruşturulmasını istemişti. Dün Bakanlar Kurulu toplantısından sonra hükümetten Ankara kulislerine şu mesaj sızmıştı:

Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, konuyla ilgili Başbakan’a bilgi vermelidir. Bunun için Perşembe günü yapılacak olağan görüşmeyi beklememelidir. Ve nihayet olağan görüşme öncesinde  bir araya geldiler. 

Genelkurmay Başkanı ile Başbakan'ın her hafta perşembe günü yaptıkları olağan görüşmenin dünkü gelişmelerin ardından bugüne çekildi.

Orgeneral Başbuğ, Başbakanlık Merkez Bina'ya saat 10.03'te geldi.

Başbuğ'u, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve Başbakan Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan karşıladı.

1 saat 20 dakika süren Erdoğan-Başbuğ görüşmesi sona erdi.

Org. Başbuğ, görüşmenin ardından saat 11.25'te Başbakanlık'tan ayrıldı.