Erdoğan: Batının Mısır tavrı demokrasinin sorgulanmasına yol açar

Erdoğan: Batının Mısır tavrı demokrasinin sorgulanmasına yol açar
Erdoğan: Batının Mısır tavrı demokrasinin sorgulanmasına yol açar

Fotoğraf: MUAMMER TAN / AA

Başbakan Erdoğan, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili, "Bu konuda Batılı ülkeler eğer samimi davranmazlarsa, samimi adımlar atmazlarsa ben inanıyorum ki artık demokrasi dünyada sorgulanmaya başlanacaktır. Buna biz de dahiliz" dedi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi bir ziyarette bulunacağı Türkmenistan'a hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda  bir basın toplantısı düzenledi. Konuşmasının neredeyse tamamını Mısır'da dün meydanlara yapılan ve çok sayıda insanın ölümüne neden olan müdahalelere ayıran Erdoğan, Mısır yönetiminin katliamlarını sert sözlerle eleştirdi.

Batılı ülkeleri Mısır'da yaşanan katliamı 'müdahale' diye adlandırdığı için eleştiren Erdoğan, batının bu ikiyüzlü tavrının sürmesi halinde tüm dünyada demokrasinin sorgulanacağını bunun Türkiye için de geçerli olduğunu söyledi...

Erdoğan Türkiye Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından önceki gün yapılan ve Gülen cemaati ve hükümet arasındaki gerilime ilişkin açıklamalar getiren 11 maddelik basın duyurusuna ilişkin olarak ise "Bu tip açıklamaların gazeteler üzerinden yapılmasını doğru bulmuyorum" dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili, "Şehadete inanmış olan bu insanlar, er veya geç Mısır'da bu demokratik haklarının neticesini de kazanacaklardır diye düşünüyorum. Batı bunu anlamak durumundadır. Eğer Batı demokrasi testinden geçmek istiyorsa bunu anlamak durumundadır. Ama demokrasi testini kaybetme noktasında veya demokrasinin sorgulanması gibi bir sürece karar vermişse o ayrı bir konudur. Nitekim bu konuda Batılı ülkeler eğer samimi davranmazlarsa, samimi adımlar atmazlarsa ben inanıyorum ki artık demokrasi dünyada sorgulanmaya başlanacaktır. Buna biz de dahiliz. Niye? Çünkü ben ülkemdeki muhalefete bakıyorum, muhalefet iktidar Mısır sorununda çok daha farklı adımlar atabilir, burada etkin olabilirdi gibi saçma sapan şimdi de Mısır üzerinden nasıl oy devşiririz diye bu tür açıklamalar yapıyorlar” dedi. 


"İNANDIĞIMIZ DOĞRULARI SÖYLEMEDİKÇE AYAKTA KALAMAYIZ"
"Mısır'daki katliamlarla ilgili sağlıklı bilgi almakta zorlanıyoruz" diyen Başbakan Erdoğan, "70 yıldır otokratik rejimle idare edilmiş Mısır devrimle bu süreçten kurtulmuş, bundan sonra halkın iradesi egemen olacak derken içerdeki bir kesim ve Batılı ve İslam dünyasındaki bazı ülkelerin destekleriyle Mısır yönetimine karşı ne yazık ki böyle bir darbe yapılmıştır. Şunu da söylemek zorundayım. Biz inandığımız doğruları söylemedikçe ayakta kalamayız. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Her doğru her yerde söylenemez. Doğrudur bu bir siyasi manevradır. Ama bazı doğruları söylemek zorundayız. Ama o şehitleri gördüğümüzde duygulanamıyorsak, varlık nedenimiz ortadan kalkar. İnsan olduğumuzu unutmayacağız" diye konuştu.
 

"GÜÇLÜ TÜRKİYE'Yİ KİMSE İSTEMİYOR"
Başbakan Erdoğan, "Mısır'a ekonomik ambargo uyguladılar, IMF de dahil. Filistin'de de seçimi kazanan Hamas'a yönetimi vermediler. Acaba Filistin'de ne oluyor, demokrasi çalıştırıldı mı? Batı sürekli olarak Hamas'ı bize terör örgütü olarak söylettirmeye çalıştı. Biz onlara terör örgütü demedik, hak savunucusu dedik. Samimi iseniz buyrun seçim sandığı. Ama hala seçim yaptırmıyorlar. İslam dünyasındaki tuzaklar Türkiye için de geçerlidir. Güçlü Türkiye'yi kimse istemiyor. Bunun için güçlü olmaya, dayanışma halinde olmaya mecburuz. Demokrasi darbeler için hep bir bahane olmuştur" dedi. 


"TÜRKİYE'DEN YARDIM İSTEDİNİZ, SURİYE ARAP DEĞİL Mİ?"
Başbakan Erdoğan, "Mısır'da asla şiddete başvurulmadı, bütün bu olanlar karşısında ölüm anında bile zafer işareti yapmışlar, şehadet parmaklarını kaldırmışlardır. Mısır'da son derece haklı bir şekilde darbeyi protesto edenler milli irade hırsızlarına karşı seslerini yükseltenler şiddet tuzağına düşmemiştir. Tahrir'de toplanan bir avuç insan bahane edilerek darbe yapılmış, ancak Mısır'ın tüm şehirlerinde toplanan insanların eylemlerini darbeyle bastırıldı. Dünkü olayları hala müdahale ile olarak gören bir Batı ile karşı karşıyayız. Bizi Mısır'a müdahale etmekle gördüler. Bize Araplara müdahale ediyorsunuz dediler. Madem biz müdahale ediyoruz Suriye ile ilgili durum olduğunda neden Türkiye'den yardım istediniz, Suriye Arap değil mi?" diye konuştu. 


"MISIR'DA SADECE DEMOKRASİ DEĞİL İNSANLIK HEDEF ALINMIŞTIR"
Başbakan Erdoğan, "Mısır'da sadece demokrasi değil insanlık hedef alınmıştır. Bu katliamı işleyenler kadar, bu katliama sessiz ve tepkisiz kalanlar da bu katliamdan sorumludur. İnsanlar sokaklara kefenleriyle çıkarken, ölürken görmedim demek bu cinayetlere ortaklık etmektir. BM'nin süratle toplanması gerekiyor. Bu darbeyi görmezden gelenler, darbeye darbe dahi diyemeyenler o masum çocukların ölümünde pay sahibidir. Susan sessiz kalan tepkisiz kalan her yönetimin tıpkı darbeyi yapanlar gibi ellerine yüzlerine o masum çocukların kanı bulaşmıştır. Susmak onaylamaktır. Susmak fiili teşvik etmek, o fiile ortak olmaktır. Batı yönetimine açık açık sesleniyorum, Filistin'de Gazze'de sustunuz, Suriye'de sustunuz hala susuyorsunuz. Bugün Türkiye'de 4 bin sığınmacı var hala susuyorsunuz. Mısır'da susuyorsunuz. Bundan sonra hangi yüzle demokrasiden bahsedeceksiniz. Bunu durdurmak elinizde olduğu halde bunu tam tersine teşvik ederek ne yapacaksınız" dedi. 
"DÜNYA FİRAVUNLARA BİLE KALMAMIŞTIR"
Başbakan Erdoğan, "Uluslararası medyaya sesleniyorum. Türkiye'de polisin kullandığı biber gazını saatlerce canlı yayına taşıyan medyanın Mısır'ı görmesi için kaç masumun ölmesi gerek. Fok balıkları için saatlerce yayın yapan medyanın Gazze'de Suriye'de ölen çocukları görmek için ne yapmak gerekir. Mısır'da sadece insanlar değil, insanlık ölüyor. Tarihte hiçbir kişi zulüm ile abad olmamıştır. Dünya Firavunlara bile kalmamıştır. Er yada geç bir Musa çıkar zulmün hesabını sorar. Darbeyi gerçekleştirenler şeffaf şekilde yargılanmalıdır. Mursi başta olmak üzere gözaltına alınanlar bırakılmalıdır. Mısır halkı bilsin ki kimse olmasa da dünya halklarının kalbi onlarla atmaktadır. Türkiye mazlumların sesi olmaya devam edecek. Bize hakkı söylemek yaraşır. Türkiye halkının duaları ve selamları Mısır halkıyladır. BM yöneticileriyle, Obama ile, Merkel ile görüşmelerimiz oldu. Akil adamlar dedikleri bir heyet bizi ziyarete geldi. Bunlar bölgede yöneticilik yapmış bir heyetti. Onlar bu gelişmelerden sonra, biz demedik mi demişlerdir. Ortada hak mefhumu var. Bu direnişi ortaya koyanlar haklı mı değil mi buna bakacağız. Ama bunlar yapılana darbe diyemediler" dedi. 


"BİZİM FİŞLEME GİBİ BİR SANATIMIZ YOK"
Başbakan Erdoğan, "Bizim fişleme gibi bir sanatımız yok. Ben fişlendiğimi biliyorum ama biz böyle bir yola hiç girmedik. Doğru bulmadık. Dinlendiğimizi söyledik. Bunlar malum şeyler. Bunlar abartarak yazan gazeteler bizim hakkımızda o fişlemeleri yazan gazeteler" diye konuştu,.


KILIÇDAROĞLU 'NUN IRAK ZİYARETİ
Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun Irak'a yapacağı ziyaret ile ilgili olarak, "Irak ziyareti anamuhalefet lideri genel başkanı gider ziyaretini yapar. Herhalde Irak Başbakanı muhatabını buldu gitsin görüşsün" dedi. 


BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN SAĞLIK DURUMU
Başbakan Erdoğan, sağlık durumu ile ilgili olarak, "Allah'a hamdolsun gayet iyiyim. İyi Fox'luyorsunuz. Hangi hastanede yatmışım yazılmış. Medyanın bu yönü çok kötü. Biraz da kendinizi sorgulamasınız. Bu kadar yalanı nerede buluyorlar, nasıl uygulanıyor. Ülkenin başbakanı hastanede yatmış vesaire. Biz bir ders aldık, o dersin başlığı edep yahu" diye konuştu.


DHA / Radikal.com.tr