Erdoğan: Baykal davanın önünde takoz olmak istiyor

Erdoğan: Baykal davanın önünde takoz olmak istiyor
Erdoğan: Baykal davanın önünde takoz olmak istiyor

Başbakan Erdoğan Baykal?ı eleştirdi.

CHP lideri Baykal'ın 'Ergenekon soruşturmasının altında kalır' dediği Erdoğan yanıt verdi: Yargı sürecinin ne sağında, ne solunda ne de altında değilim. Birileri yargı önünde takoz

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal’ın ‘Ergenekon’un avukatı’ olduğunu söylemesinin ardından ‘Ergenekon’un savcısı’ olduğunu söyleyen Başbakan Tayyip Erdoğan dün “Devam eden yargı sürecinin hiçbir tarafında değilim. Bu davanın ne sağında, ne solunda, ne altında ne üstünde de değilim” dedi. 

Gökçek’e övgü yağdırdı

Başbakan Erdoğan, dün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e iltifatlar yağdıran Erdoğan Ankara’ya Türkiye’nin başkentine yakışır şekilde bir belediyecilik hizmeti verildiğini savundu. Gökçek’in dördüncü dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, “Sizlerin oyu ile seçildi. Bu, çok önemli ve anlamlı bir olay” dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan konuşmasının devamında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a yüklendi. Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Ergenekon soruşturması için ‘Bu psikolojik savaştır. Uyarıyorum: Başbakan bunun altından çekilsin yoksa kendisi de altında kalır’ demişti. Başbakan Tayyip Erdoğan bu sözlere şu şekilde karşılık verdi:  

‘Yargıyı tahrik ediyorlar’

“Bu mücadeleyi verirken, önümüze çıkarılan her türlü engeli de soğukkanlılıkla, sağduyuyla, demokrasi ve hukuk çerçevesinde aşmanın gayreti içinde oluyoruz. Bakınız, bazı parti liderleri bütün uyarılarımıza, ricalarımıza rağmen, devam etmekte olan bir yargı süreciyle ilgili hem siyaseti, hem yargıyı tahrik eden, hem de tahkir eden yaklaşımı da sürdürüyorlar. Ben bu tahriklere bu gerilim politikasına asla prim vermedim, asla prim vermeyeceğim ancak şunu da hatırlatmak isterim: Ben, devam eden yargı sürecinin hiçbir tarafında değilim. Ben bu davanın ne sağında, ne solunda, ne altında ne üstünde de değilim ama aziz milletimin de çok net olarak gördüğü bir şey var. Birileri bu davanın önünde takoz olmak için elinden geleni yapıyor. 

Hukuk önünde engeller

Birileri, Türkiye’nin aydınlanmasının, karanlık ilişkilerin ortaya çıkmasının önünde, hukuk dışı örgütlenmelerin açığa çıkmasının önünde engel olmaya, bariyer olmaya devam ediyor. Kim ne yaparsa yapsın, hukuka inanıyoruz, güveniyoruz. Hukukun üstünlüğüne önem veriyoruz. Demokrasiyi her şart altında koruduk ve korumaya da devam edeceğiz.” (Radikal)