Erdoğan: Baykal sen yoksa gerici misin?

Erdoğan: Baykal sen yoksa gerici misin?
Erdoğan: Baykal sen yoksa gerici misin?

Erdoğan İzmir?deki açılıştan sonra Manisa?nın Turgutlu ilçesine kadar aracı kendisi kullandı ve zaman zaman 180 km. hız yaptı. fotoğraf: TURAN GüLTEKİN / dha

Erdoğan 'İzmir-Ankara bölünmüş yolunu açtı' CHP'ye yüklendi: Atam izindeyiz diyorlar. Onlar izinde, biz çalışıyoruz. Baykal yoksa sen dört dörtlük gerici misin?

İZMİR - Recep Tayyip Erdoğan başlattıkları ‘demokratik açılım’ sürecinin geriye işlemesine izin vermeyeceklerini belirterek,  “Milli birlik ve kardeşlik projemiz bir hedeftir. Demokratik açılımla bu hedefe ulaşacağız. Milli birliği istemeyenlere sorun siz ne istiyorsunuz? Siz milli ayrışma mı istiyorsunuz?” dedi. Konuşmasında muhalefete yüklenen Erdoğan, CHP liderine de “Sayın Baykal sen bu işin neresindesin. Yoksa dört dörtlük bir gerici misin?” diye seslendi.
İzmir’in Kemalpaşa ilçesi Ulucak kavşağında düzenlenen, İzmir- Ankara Bölünmüş Devlet Yolu’nun açılış törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 5 bin kişiye seslendi. Erdoğan’ın mesajları özetle şöyle: 

Avustralya’ya yol yaptık:  Bugün İzmir, Ankara, Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak’ın bir hayalini daha gerçekleştiriyoruz. Yedi yılda 11 bin kilometre duble yol açtık. Yapılan yollar Türkiye’den Avustralya’ya kadar uzanıyor. Kuş uçuşu, İzmir’den Los Angeles’a kadar uzanıyor

Sayın Baykal sen bu işin neresindesin?: (İzmir’deki CHP’li belediyeleri kastederek) Sizin imar planlarınız nerede? Yok mu?  Ana muhalefetin lideri sadece laf üretiyor.  Kaçak inşaatların artık ortadan kalkması lazım. Atatürk muasır medeniyetler seviyesinin ütüne çıkmaktan bahsetti. Sayın Baykal sen bu işin neresindesin. Yoksa dört dörtlük bir gerici misin? Çağın çok gerisinde yaşıyor.  

Provoke ediyorlar: Ergenekon’un avukatıyım diyor beyefendi. Parlamentoda toplantı yapıyoruz. CHP’li milletvekilleri birilerini kolundan tutup getiriyor, provoke ediyor. Oradan Meclis’in sükûnetine ters hareketler yapıyor. Ellerinde pankartlarla oturumu provoke ediyorlar.  ‘Atam izindeyiz diyorlar.’ ‘Eserlerine sahip çıkacağız’ diyorlar. Atam izindeyim diyerek bugüne kadar ne yaptınız? Bir dikili ağacınız mı var bu ülkede? İzindeyiz diyorlar ya. Onlar izindeler biz çalışıyoruz. Biz 24 saat gece gündüz çalışıyoruz.”

Demokratik açılım: Milli birlik ve kardeşlik projemiz bir hedeftir. Demokratik açılımla bu hedefe ulaşacağız. Milli birliği istemeyenlere sorun, siz ne istiyorsunuz? Siz milli ayrışma mı, kin nefret kokan bir topluluk mu istiyorsunuz? Niçin Sivas’ın ötesine gidemiyorsunuz, neden Hakkâri’de, Muş’ta, Van’da yoksunuz? 

Dinsel milliyetçiliğe de karşıyız: Benim ülkemde Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Abazasıyla tüm yaradılanları yaradandan ötürü seviyoruz. Biz etnik milliyetçiliğe karşıyız. Bunlar bir altkimliktir. Bunun üstünde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı var, burada birleşeceğiz. Biz bölgesel milliyetçiliğe de karşıyız.  Biz dinsel milliyetçiliğe de karşıyız. Bütün farklı inanç gruplarına hükümet olarak devlet olarak eşit mesafedeyiz. 

Öymen sitemi: Alevilik’te beş çalıştay yapıldı. Şimdi ana muhalefetin genel başkan yardımcısı benim, Dersim’deki vatandaşlarıma karşı geçmişte yaşanan o talihsiz olayları yaşanmasını tavsiye ediyor. Mantığa bak. Zihniyete bak. CHP zihniyetinin yansımasıdır. Burada bir  ‘öğretmenim ’ diyen öğretmene; düşünebiliyor musunuz; kalasla ateşin içine itiyorlar. Orada o öğretmenin de cayır cayır yanmasını temin ediyorlar. Bu mantığı alkışlıyorlar. İçinde ne yazık ki Tuncelili  beyefendi de var. Nazımiye’den. (dha)