Erdoğan: Bindirilmiş kıta gibiler

Başbakan Tayyip Erdoğan, Eğitm-Sen'in Ankara'ya düzenlediği 'Büyük Eğitim Yürüyüşü'ne katılanları 'bindirilmiş kıtalar' (Bir eylem için o konuyla ilgili olmayan kişilerin toplanması) diye nitelerken, eylemi de 'yasadışı' ilan etti.

SAMSUN / ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Eğitm-Sen'in Ankara'ya düzenlediği 'Büyük Eğitim Yürüyüşü'ne katılanları 'bindirilmiş kıtalar' (Bir eylem için o konuyla ilgili olmayan kişilerin toplanması) diye nitelerken, eylemi de 'yasadışı' ilan etti. Erdoğan, sendika üyelerinin Ankara'ya girişlerinin polis tarafından engellenmesine sahip çıktı.
Erdoğan dün Samsun'da işadamları ile yemekli toplantıda bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada Ankara'daki olaylara da değinen Erdoğan şu değerlendirmede bulundu: "Hiçbir bildirim yapılmadan haber verilmeden birdenbire öğretmenler haftasının kutlandığı bir gün bir sendika yürüyüş yaptı. Otobüslerle başka şehirlerden bindirilmiş kıtalar getirilmek istenmiştir. Türkiye yasalar ülkesidir. Hem eğitimci olacaksınız, sonra bildirimde bulunmadan böyle bir gösteride bulunacaksınız. Hukuk devleti içinde bunların nasıl yapılacağı açık ve net. 24 saat önceden bildirimde bulunacaksınız. Valilik size izin verecek ve yer gösterecek. Ondan sonra yaparsınız. Demokrasi, özgürlük budur. Özgürlük 'her istediğimi her yerde yaparım' değildir. Kanunlarla düzenlenen bu tür hakların uygulama alanını koruma görevi güvenlik güçlerimize aittir. Güvenlik güçleri hukuk devletinin sınırlarını güvence altına almazsa, ülke yol geçen hanına döner. Sendika yasa delme, yasa tanımazlık anlayışı ile adım atmıştır. Güvenlik güçleri de izin vermemiştir, veremez, yoksa arkasını alamaz."
Gözaltında öğretmen yok
Erdoğan, dün akşam İspanya'ya hareketinden önce Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada ise "Eylemlerde gözaltına alınanların hiçbiri öğretmen değil" dedi.
Baykal'dan eleştiri
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise sorular üzerine, durumun hukuki çerçevesinin ne olduğunu öğreneceklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Ama Türkiye'nin aydın kesimi olarak öğretmenlerin bir hak kullanımı sırasında kan akıtılmış olması çok büyük bir üzüntü sebebidir. Hak kullanımı konusuna hepmizin saygı göstermesi gerekir. Burada demokratik hak kullanımı çerveçesinde bir uygulamanın ötesinde ne vardır, buna bakmak gerekir. Eğer yoksa, bir demokratik hak kullanımı karşısında yıldırıcı bir reaksiyon varsa bunun da ayrıca değerlendirilmesi gerekir. Türkiye'de artık bu konuların gerginlik yaratmaması gerekir."


    http://www.radikal.com.tr/7643617643610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.