Erdoğan: Bir kaç gün bekler, başımızın çaresine bakarız

Britanya'da konuşan Başbakan Erdoğan, ABD'ye de Irak'a da gereken her şeyi söylediklerini belirtti

OXFORD - Başbakan Tayyip Erodoğan Britanya'da yaptığı konuşmada "Bir kaç gün daha bekleriz. Ondan sonra da başımızın çaresine bakarız" dedi. Britanya Başbakanı Gordon Brown’ın davetlisi olarak Britanya'ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Oxford Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Oxford Union’da konuştu.

Konuşmasının büyük bölümünü terörle mücadele konusuna ayıran ve katılımcıların sorularını da yanıtlayan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

"TBMM, Kuzey Irak bölgesine bir yıl süreyle sınır ötesi harekat konusunda gerekli yetkiyi hükümete vermiştir. Alınan bu önlem, Irak’ın toprak bütünlüğünü veya halkını asla hedef almamaktadır. Bu sadece terör örgütü PKK’ya yöneliktir. Terör örgütü Kuzey Irak’ta açık bir destek görmektedir. Buradaki kamplarda eğitim alan teröristler, Türkiye’ye sızarak masum halkın ve güvenlik güçlerinin hayatlarına kastediyor. Artık sabır taşı çatlamıştır. Türkiye gereken işbirliğini göremese de terörizmle mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir.

Operasyon uluslararası hukuku çiğnemeden terör örgütüne yönelik olarak yapılacak olan bir harekettir. Burada sivil hedefler kesinlikle söz konusu değildir. Irak’ın toprak bütünlüğü kesinlikle söz konusu değildir. Hedef sadece terör örgütüdür. Hiçbir ülke kendi ülkesinde terör örgütünü barındırarak bir komşu ülkeye onu bir tehdit unsuru olarak saklayamaz. Sakladığı takdirde zaten uluslararası hukukun çiğnenmiş olur.

14 ay üçlü mekanizma ile oyalandık. Şimdi Amerika’ya da Irak’a da gerekenleri söyledik. Artık kendi başımızın çaresine kendimiz bakacağız. Eğer şu bir kaç gün içerisinde o beklenen gelişmeler olmazsa artık biz başımızın çaresine kendimiz bakacağız."

SUBAY KIZINDAN ERDOĞAN'A SORU

Erdoğan, Oxford Üniversitesi’nde öğretim gören Lale Can isimli bir Türk öğrencinin sorusunu da yanıtladı. Lale Can, Erdoğan’a, "Son dönemdeki terör olaylarından ben özellikle etkilendim. Çünkü bir subay kızıyım. Eğitim hayatıma Siirt Mehmetçik İlköğretim Okulu’nda başladım. Hayatımda beni en çok etkileyen olay, yedi yaşımda Üsteğmen Erol amcamın bana kestane şekeri alıp, PKK’yla savaşmaya gidip geri dönmemesidir. Bunu hala unutmuyorum. Neden bir şey yapamıyoruz. Neden bizim subaylarımız şehit oluyor?" sorusunu yöneltti.

Erdoğan da bunun üzerine şunları kaydetti: "Amerika da terörü halledebilmiş bir ülke değil. Dünyanın herhalde en korunaklı yeni Pentagon’dur. Pentagon da teröristten korunamadı. Şu anda Amerika’ya girerken herhalde elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz. Ayakkabılarınızı, mayakkabılarınızı her şeyinizi çıkarıyorlar. Siz, bir subay kızı olduğunuz için aslında bununla ilgili mücadeleyi babana soracaksın. O da size askeri boyutunu anlatacak. Çünkü biz işin siyasi ve diplomatik boyutuyla uğraşıyoruz.  (aa)