Erdoğan: Bölge insanı bu tür olaylara alışık

Erdoğan: Bölge insanı bu tür olaylara alışık
Erdoğan: Bölge insanı bu tür olaylara alışık

FOTOĞRAF: Serkan Ocak FOTOĞRAF: DHAKadınlardan da protesto...

Erdoğan çevreden yükselen protestolar arasında işçi yakınlarına konuşurken, “Tahriklere kapılmayın” dedi. Erdoğan’a küfrettiği belirtilen kişi (solda) gözaltına alındı. Erdoğan’a kadınlardan da (sağda) tepkiler yükseldi.


ZONGULDAK - Maden patlamasında mahsur kalan 30 işçinin yakınlarını ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, protestolarla karşılaştı. Üç gündür gergin bir bekleyiş içinde olan aileler Erdoğan’ın gelişiyle birlikte olay çıkardı. Bir kişi gözaltına alındı, polis havaya bir el ateş etti.
Başbakan kurtarma çalışmalarının yapıldığı Gelik Maden Ocağı’nda gelişmelerle ilgili bilgi aldı. Daha sonra yürüyerek vatandaşların beklediği alana giden Erdoğan’a bu sırada bir kişi küfür etti. Erdoğan’ın korumaları bu kişiyi yaka paça gözaltına aldı.
Ailelerin bulunduğu Kızılay çadırlarına giden Erdoğan, bir süre ailelerle sohbet etti. Erdoğan, daha sonra kadınların çoğunlukta olduğu ikinci çadıra geçti. Bir genç kız Erdoğan’a “Niye geldiniz? Sizden önce kimse gelmedi” diyerek sesini yükseltti. Bunun üzerine Erdoğan önce genç kızı dinleyerek sakinleştirmek istedi. Ancak kızın ısrarı üzerine Erdoğan’ın da sesini yükselttiği duyuldu. Bu sırada Başbakanlık korumaları çanta ve şemsiyelerle basın mensuplarının görüntü almasına engel olmaya çalıştı. 

Genç kızı sakinleştiremedi
Erdoğan, tepkiye başka bazı kadınların da katılması üzerine çadırdan ayrıldı. Erdoğan konuşma yapacağı kürsüye doğru ilerlediği sırada aynı genç kız “Niye gidiyorsunuz. Beni dinlemiyorsunuz” diyerek sinir krizi geçirdi. Bu sırada polislerin de devreye girerek genç kızı sakinleştirmek istemesini gözaltı olarak algılayan çadırdakiler polise tepki gösterdi. Çadırdaki yaklaşık 50 kişinin de galeyana gelmesi üzerine olaylar bir anda büyüdü. Sandalyelerle polise ve gazetecilere saldıran vatandaşlara çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Bu sırada bir polis memuru havaya bir el ateş etti. Bunun ardından olaylar yatışırken Başbakanlık Korumaları silah sesi üzerine teyakkuza geçti.
Erdoğan, Kriz Masası’nun bulunduğu alanda vatandaşlara hitap ederken 90’lı yıllardan bugüne Zonguldak’ta bu tür faciaların hep yaşandığını söyledi ve şöyle dedi:
“2 bin metre derinlikte madencilerin nasıl çalıştığını gördüm. Onlarla iftar yaptım. Bu mesleğin kaderinde bu var. Mesleğe girerlerken de bu tür şeyler olabileceğini bilerek giriyorlar. Babası, amcası göçükte kalmış bir bakıyorsunuz o da madenci olmuş. Bu tür olayları gördük. Devlet olarak kurtarma çalışmalarını yürütüyoruz. Size kim derse ki bir gün sonra bu iş bitecek inanmayın. Günle alakalı değil. Ama en kısa zamanda arkadaşlarımıza ulaşmaya çalışacağız. Ondan sonra da kazanın nedenini araştırıp nedenini bulmaktır amacımız.”
Tahriklere kapılınmamasını isteyen Erdoğan, “Bakın burada biraz önce birisi hakeretler yaptı. Hatta küfür etti. Araştırdık ki buranın insanı değil. İşi gücü bu tür provokatörlük yapmak” dedi. Ankara’dan geldiği belirtilen A.K.P. adlı kişi sorguya alındı.
Erdoğan kentten ayrılırken, Gelikli’nin yollarının yapılması talimatını verdi. Yollarda akşam onarım başladı. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Mayın