Erdoğan bombaladı

Başbakan, Kuzey Irak konusunda askerle zıt fikirde

'Yararlı' demişti
Başbakan Erdoğan, "Kuzey Irak'a operasyon gerekli" diyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'la ayın fikirde değil: "Ne deniyor, 'Kuzey Irak'ta 500, Türkiye'de 5 bin terörist var.' Türkiye'deki 5 bin teröristle mücadele bitti mi ki Irak'taki 500 teröristle uğraşma safahatine gireceğiz."
Maliki'ye davet
"Öncelikler noktasında siyasi irade olarak nihai kararı alırız" diyen Erdoğan, Irak Başbakanı Maliki'nin davet edilebileceğini de belirtip ekledi: "1 Mart tezkeresine 'Hayır' diyenler, şimdi durmadan konuşuyor.
Operasyon davul-zurnayla ilan edilmez. Bu işleri masada çözmenin yolu aranmalı."
'Bazı paşalar...'
"Bazı emekli paşalar, TV'lerde iktidara karşı saygı sınırlarını aşan ifadeler kullanarak, toplumda olumsuz hava oluşturma gayretinde" diyen Erdoğan, TÜSİAD'ın 'Önce güvenlik, sonra ekonomi' sözünü de eleştirdi: "İkisi birbirinden ayrılmaz. Güvenliği sağlamak için ekonomi güçlü olmalı."


Deniz Baykal: Meclis olağanüstü toplanmalı
CHP lideri Deniz Baykal, TBMM'nin terör konusunda olağanüstü toplanması gerektiğini söyledi.

ANKARA - "Şu soruyu sorabilirsiniz? 'Kuzey Irak'a operasyon yapılmalı mı?' Yapılmalı. Sadece asker olarak baktığınızda evet yapılmalı; 'faydalı olur mu?' evet fayda sağlar.Hudut ötesinde operasyon yapılırsa siyasi kararın ortaya çıkması lazım."
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt 12 Nisan'da yaptığı konuşmada Kuzey Irak'a askeri operasyon düzenlenmesinin gerekli olduğunu böyle ifade etti. Bu tarihten itibaren Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Kuzey Irak'la ilgili hep aynı şeyi söyledi: "Asker istesin biz siyasi desteği veririz. Böyle bir talep gelmedi." Büyükanıt'ın topu hükümete atan yanıtı 31 Mayıs'ta geldi: ''Hükümete yazılı talep veremem. 12 Nisan'da sözlü söyledik. Kuzey Irak'ta ne yapacağımıza siyasi otorite karar verir.''
AKP'nin yeni genel merkezinin tanıtımına katılan Erdoğan ise dün mevcut koşullarda Kuzey Irak'a girilmesinden yana olmadığının mesajını verdi:
500 kişi varmış: Bakınız her zaman gelen rakamlar var. Ne deniyor, 'Kuzey Irak'ta 500 tane terörist var, Türkiye'de dağlarda 5 bin terörist var.' Şimdi Türkiye'deki 5 bin terörist ile ilgili mücadele bitti mi yani; bu halledildi mi, Kuzey Irak'taki 500 kişi ile uğraşma safahatine gelinecek. Öncelikler noktasında bizler nihai kararını veririz.
Maliki'ye davet yaparız: (Sınır ötesi operasyon) gerekliyse davul zurnayla ilan edilmez. Her gün gündemde bunu tutmak bir defa Irak'la olan münasebetlerimizi etkileyebilir. Belki önümüzdeki gün veya haftalarda sayın Maliki'yi de davet etmek suretiyle, gelmeleri halinde burada kendileriyle de bu konuları konuşuruz.
Mesele masada çözmek: Bütün mesele bu işlerin hepsini bizim masada oturarak konuşarak çözme yolunu aramaktır. Diğer konuşulan şeyler (sınır ötesi operasyon) en son düşünülecek, en son yapılacak işlerdir.
Tezkere eleştirisi: (1 Mart Tezkeresine) 'hayır' diyenler, şimdi Kuzey Irak ile ilgili sürekli bir şeyler söylüyorlar.
Genelkurmay'la görüşüyoruz: Benim en çok üzüldüğüm şey, Başbakan olarak, 'Genelkurmay Başkanım ile görüşmüyormuş' havasını sürekli uyandırmaktır. En çok çirkin olan yan bu. Biz, Genelkurmay Başkanımla telefonla da görüşmelerimizi yapıyoruz, bunun yanında bir araya gelmemiz gerektiğinde bir araya geliyoruz. Benim danışmanım, zaman zaman bu bilgileri getiriyor.
Hep tahrik: Bu konudaki hassasiyet çok önemli. Ama bakıyorsunuz bazı emekli generaller, paşalar televizyon televizyon dolaşıp hükümete karşı adeta böyle saygı sınırlarını aşan ifadeler kullanmak suretiyle sanki bir psikolojik olumsuz hava oluşturmanın gayreti içindeler. Devamlı tahrik.
Pentagon'u bile vurdular: Terör konusunda güvenlik güçlerinin ihmali var diye bir şey söylemiyorum. Terörün tabiatı böyle. ABD'de bile ikiz kuleleri, dünyanın en iyi korunan yerlerinden biri olan Pentagon'u vurdular. Terörle ilgili toplantılardan birine ben de katıldım. Askerlere 'bizden yana istediğiniz de vermediğimiz bir şey var mı?' diye sordum. 'Hayır' dediler. Teröre karşı ülke içinde mücadele artarak sürecek. Halkı sürekli germek de sıkıntı doğuruyor TÜSİAD'a eleştiri: TÜSİAD'a eleştiri: 'Önce güvenlik, sonra ekonomi' dediyse yanlış demiş. Bunların hepsi birbiriyle ilgili konular. Bugün güvenliğini sağlayacaksanız, ekonomik gücünüzün olması lazım.
Barzani değişti: Mesut Barzani'nin geçmişteki tavırları ile şu anki tavırları arasında mukayese edilemeyecek fark var. Benim tavrım değişmedi. Ben 'onunla görüşmem' dedim. Ama başka kademelerdeki elemanlarımız görüşebilir. Ama ben Devlet Başkanı Talabani ile de Maliki ile görüşürüm.