Erdoğan: Bu ateş kardeşliğin sembolü

Başbakan Tayyip Erdoğan, Nevruz'da yakılan ateşin ruhlardaki şiddetin ve öfkenin sembolü değil, sevginin, dostluğun ve kardeşliğin kandilini temsil etmesi gerektiğini söyledi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Nevruz'da yakılan ateşin ruhlardaki şiddetin ve öfkenin sembolü değil, sevginin, dostluğun ve kardeşliğin kandilini temsil etmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan "Bu sevinci kullanarak milletimizi kutuplara bölme gayreti, milletimizle ruh ve gönül birliği taşımamaktır; herkesi basiretli olmaya davet ediyorum. Hakkâri'den Çanakkale'ye, Kars'tan İzmir'e kadar sevinçlerimiz de, üzüntülerimiz de birdir" dedi.
AKP grubunda konuşan Erdoğan şu mesajları verdi:
Sembol gün: Nevruz gününün çok farklı yaklaşımlarla sahiplenmeye kalkışanlar olmuştur. Nevruz büyük milletimizin binlerce yıllık müşterek kültürünün sembollerinden biridir, baharın gelişini, toprak ananın uyanışını temsil etmesi, yeniden dirilişin sembolü ve takvimin ilk günü olması gibi özellikleri dolayısıyla milletimiz için özel bir gündür.
Şiddetin dili terk edilsin
Kardeşliğin kandili: Bugünün esas mesajı barıştır, sevgidir, kardeşliktir. Aslında burada yakılan ateş ruhlardaki şiddetin ve öfkenin sembolü değil, aksine sevginin, dostluğun, kardeşliğin kandilini temsil etmeli. Ortak bir hatıranın canlanmasını sağlayan bugünler farklılıkların altının çizildiği değil birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin yüceltildiği günlerdir. Yeni bir günü, baharı ve toprağın dirilişini sevgi ve kardeşlikten koparmak çiçekleri çiğnemekten, tomurcukları ezmekten farksızdır.
Herkes basiretli olsun: Nevruz da bir sevinç günüdür. Bu sevinci kullanarak milletimizi kutuplara bölme gayreti milletimizle ruh ve gönül birliği taşımamaktır. Hiçbir vatandaşımızın böyle bir yaklaşımın içine gireceğine ihtimal bile vermek istemiyorum ama sorumluluğumun gereği olarak herkesi basiretli olmaya davet ediyorum.
Büyük bir milletiz: Bizim kardeşlik dediğimiz şey kültürel ve manevi derinliği olan bir kavramdır. 73 milyonluk bir milletiz; inancımızda kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. Biz kardeşlik derken, vatandaşlık derken, hukuki tanımları da aşan bir derinlikle kardeşliğimizi sonuna kadar sahipleniyoruz.
Hakkâri'den Çanakkale'ye: Ortak bir vatana, ülkeye, bayrağa, ortak bir istiklale Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip olmanın, bu devletin vatandaşı olmanın onurunu, şerefini 73 milyon vatandaşımızla birlikte yürekten paylaşıyoruz. Hakkâri'den Çanakkale'ye, Kars'tan İzmir'e kadar sevinçlerimiz de, üzüntülerimiz de birdir. Bayramlarımızı mateme çevirmek isteyen hiçbir güç bu kardeşlik ruhumuzu zedelemeye muktedir olamaz. Bir kez daha milletimizin ortak iradesini temsil eden bu çatı altında söz veriyoruz; Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşları olarak yüreklerimizi, kardeşce sonsuza kadar birleştirdik.'Tabii yerseniz'e izin yok
AKP grubunda, Meclis Başkanlığı'nın aldığı slogan ve hediye yasağına uyuldu. Grupta slogan atılmadı, partililer Erdoğan'ı alkışla yetindi. Erdoğan'a hediyeler de grup salonu yerine kuliste dağıtılınca küçük çaplı izdiham yaşandı. Giresun'dan getirilen ve üzerinde "Siyasetçinin yorgunluğuna, muhalefetin hırçınlığına, Başbakanımızın hızına yetişmeye yardımcı olur. Tabii yerseniz!" yazılı fındık paketlerinin dağıtılması engellendi.