Erdoğan: Bu bir İstiklal mücadelesi

Erdoğan: Bu bir İstiklal mücadelesi
Erdoğan: Bu bir İstiklal mücadelesi
'Devlette paralel yapı'ya izin vermeyeceklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, süreci istiklal mücadelesine benzetti. Erdoğan "Sicilimizin temiz kalması adına kötüleri aramızdan ayıkladık, hakkında iftira olanların da aklanıp gelmesini bekliyoruz" dedi.

Bakanların istifası, özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kendisini de istifaya çağıran açıklaması sonrası gözler Recep Tayyip Erdoğan ’a çevrildi. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, Bayraktar’ın sözleriyle ilgili açıklama yapmazken, “AK Parti yolsuzluklara göz yummaz, müsamaha göstermez. Zira bunu yaparsa var oluş zeminini ortadan kaldırmış olur. Bizler AK Parti’nin ak kadroları olarak süt gibi bembeyaz yürüyoruz. En küçük bir siyahlık bizim sicilimizde dikkat çeker. Çektiğinde de gereğini yaparız” diye konuştu. Erdoğan, ‘devlet içinde paralel yapı’ya da sert ifadeler kullandığı ve önümüzdeki süreci ‘İstiklal mücadelesi’ne benzettiği konuşmasında şunları söyledi:
KÖTÜLERİ ARAMIZDAN AYIKLADIK: Bizim başkalarını örnek almamıza gerek yok. Sicili siyah olanlar bize örnek teşkil edemez. Sicilimizin bembeyaz kalabilmesi adına kötüleri aramızdan ayıkladık. Hakkında iftira olanların da aklanıp gelmesini sabırla bekliyoruz. Dokuz gündür operasyon yürütülüyor. Mahkeme aşamaları geçildi, doğrudan infaz yapılmaya başlandı. Güya gizlilik kaydı olan bir süreç. Gizlilik kaydı olmasına rağmen başka şeyler var. Demek ki servis yapılıyor. Bize de temizlemek düşer. Fotoğraflar, belgeler manşetlerde. Garip garip montajlar. Bu mudur hukuk? Yürütmenin içindekilere de söylüyorum. Bu mudur yürütme? Kararı medya verecekse bütün bu uzun hukuk süreçlerine ne ihtiyaç var.
EVİNDE PARA ÇIKTI DİYE: Kutuların ne olduğunu nereden biliyorsunuz? O paraların ne olduğunu nereden biliyorsunuz? Eğer evinde para çıktı diye bir insan anında suçlu oluyorsa, ben CHP ’nin genel müdürüne soruyorum. Evinden 2.5 milyon Euro çıkan şahsı neden vekil yaptınız? Bu iş bu kadar basit mi? Şimdi yargıyı çok iyi savunuyor. Yargıya hakaretten fezleke hazırlandı. Aynı CHP Genel Başkanı savunma yapıyor, polise sahip çıkıyor. CHP’li vekil polisimize ana avrat sövdü, elindeki taşı polisimize fırlattı. Ne yaptılar, hiç. Hani polise saygınız?
ÇÜRÜKLERİ TEMİZLERİZ: Hukuk sisteminde aksayan bir şey varsa biz üzerine gideriz. Devlette paralel bir yapılanma varsa üzerine gideriz, gideceğiz. Hukukla hareket edeceğiz. Devlet kurumlarının hiçbirini topyekûn töhmet altında bırakmaz, çürükleri temizleriz ya da gerekeni yaparız. Şu olayın uluslararası boyutu vardır. Uluslararası boyutta en tepe noktası vardır, çeşitli yerlerde taşeronları vardır. Bu, vatana ihanettir, apaçık ekonomik suikasta şahit olduk. Allah’a hamdolsun Gezi’de istediklerini elde edemediler. Turizmde rekorlar kırdık, ihracatta rekorlar kırdık. Barzani’nin Perwer’in katılımıyla unutulmaz bir Diyarbakır tablosu çıktı. Çözüm sürecinin nasıl hızlı yol aldığını görenler umutlandılar.
GEZİ OLAYLARI: Gezi’de mayıs ayının ekonomik başarılarına, 17 Aralık’ta Diyarbakır tablosuna suikast düzenlendi. Hedef sadece çözüm süreci değil. Bir paket hazırladılar. Birbiriyle alakasız dosyaları yolsuzluk ambalajıyla sundular. CHP’yi, MHP ’yi, TÜSİAD’ı, yolsuzluk üzerinden sahaya iteklediler. Kamuoyunu yolsuzluk iddialarıyla meşgul ederken, arka planda Diyarbakır’ın, Oslo’nun, 7 Şubat’ın ve Halkbank’ın intikamını almak için tezgâh kurdular.
VATANA İHANET İÇİNDE ÇETELER VAR: Dokuz günlük süre içinde halka açık şirketler 20 milyar dolar değer kaybetti, faizlerde artış var. Birileri de bu işten kârlı çıktı. Birtakım odaklar, örgütler, merkezler bu kirli komploda maşa olarak kullanıldı. Biz bu medyayı, bu örgütleri çok iyi biliyoruz. Son olay göstermiştir ki, Türkiye’de kendi ülkesinin değil başkalarının çıkarlarını düşünen, vatana ihanet içinde ajanlık yapan, casusluk yapan medya kuruluşları var, örgütler var, çeteler var.
CHP’YE: CHP ya darbelerle ya da kirli komplolarla işbaşına getirilmiştir. Yolsuzlukta hüküm giymiş vekiller var. Kendi kongrelerinde yolsuzluk gerekçesiyle ihraç ettiği şahsı büyükşehir adayı olarak koydular. Yolsuzluk klasörünü genel müdür bizzat kendisi teşhir ediyordu. Bunlar birlikte ancak beddua seansları düzenlerler. Bize milletimizin duası yeter. Allah’ın izniyle bu tezgâh 30 Mart’ta bozulacak. Devlete paralel yapılanmalar asla olmayacak.
KOMPLONUN BİR BENZERİ BAYKAL’A DA YAPILDI: Yeni Türkiye’de yeni vesayetlere yer olmayacaktır. Bu komplo sadece AK Parti’ye değil Türk milletinedir. Hangi partiye oy verirseniz verin ama bu komployu görün. Her bir kardeşime sesleniyorum. Bu komplo AK Parti’yi değil, siyaset kurumunu hedeflemiştir. Bu komplonun benzeri Menderes’e, Demirel’e, Baykal’a dahi yapıldı. Çirkin komploya karşı tavır almaya çağırıyorum. Meselenin yolsuzluk olmadığını, faiz olduğunu, dış politika olduğunu görün. Bu komployu birlikte bozacağız.
KASETLERİNDE BOĞULSUNLAR: Yeni süreç yeni Türkiye’nin istiklal mücadelesidir. Bu kadar önemli. Bu süreç, faiz lobisinin Türkiye’den son darbesini yiyeceği süreçtir. Millet bizimle, milletin hayır duası bizimle. Bırakın onlar manşetleriyle ihanet içinde olsunlar. İğrenç sitelerinde kasetleriyle boğulsunlar. Biz bedduaya lanet, duaya evet diyeceğiz. Biz beddualarla değil dualarla yetiştik ve arif âlim olan insanlara beddua değil dualar yakışır. O insanlara ıslah ifadesini kullanmak bile yakışmaz ama görünüyor ki iş şirazesinden çıkmış. Bize milletimizin hayır duası yeter.

BİR TARAFTAN ALLAH DİYECEKSİN...

“Çetelerle mücadele yetmemiş, yeni çetelerin oluşumuna kesinlikle göz yummayacağız. Bir hareket, bir dava, en başta ahlak sahibi olmak zorundadır. Her yolu meşru gören, her yolu mubah gören bir hareket asla başarıya ulaşamaz. Bir taraftan Kuran, Allah, peygamber diyeceksin, ama kasetlerle, komplolarla anılacaksın. Hiç kimsenin bu aziz dine haksızlık yapmaya hakkı yoktur. Dini kisve altında birtakım örgütlerin benim ülkemde operasyon yapmasına kesinlikle müsaade etmeyiz. Yanlış içinde olanlar yara alır, maskeleri düşer. Yasalar çerçevesinde gereken adımı atarız. Benim ülkemde ameliyat etmelerine kesinlikle müsaade etmeyiz. Devlet içinde paralel yapıya kesinlikle izin vermeyeceğiz.”