Erdoğan: Bu saldırı çözüm sürecine

Erdoğan: Bu saldırı çözüm sürecine
Erdoğan: Bu saldırı çözüm sürecine
Başbakan Erdoğan, Ankara'daki çifte saldırı için "Süreçten vazgeçmeyiz" dedi ve ekledi: "Olayın bir başka boyutu da Ergenekon'la olan bağlantısıdır."

AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na yönelik önceki gece yapılan eş zamanlı saldırıları DHKP-C üstlendi. İçişleri Bakanı Muammer Güler, saldırılarla ilgili iki kişinin tespit edildiğini açıkladı. Güler, takip altındakilerin, ABD elçiliğine yönelik saldırı öncesi açıklanan listeyle ilgili olduğunu söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan ise saldırının çözüm sürecini sabote etmeye yönelik bir girişim olduğunu ifade ifade etti.

NATO orduları kullanıyor
Başkent’te önceki akşam gerçekleştirilen saldırılarla ilgili soruşturmada ilk bulgulara ulaşıldı. AK Parti Genel Merkezi’ne yönelik saldırıda kullanılan Lav silahının NATO ordularının kullandığı silahlardan, Bakanlığa atılan Rus yapımı el bombalarının ise, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıyı gerçekleştiren Ecevit Şanlı’nın üzerinde bulunanlarla aynı tipte olduğu belirtildi.
Danimarka’da bulunan Başbakan Erdoğan sabotaj girişimlerine karşın çözüm sürecinden geri adım atmayacakları mesajını verdi. Saldırıların demokrasiye yönelik olduğunu altını çizen Erdoğan şu değerlendirmede bulundu: “Bu saldırılar, çok açık şekilde demokrasiye ve çözüm sürecine yapılmıştır. Benim buradan ülkeme en önemli mesajım şudur: Bütün STK’larla, bütün medya kuruluşlarıyla bu sürece sahip çıkmalıyız. Birkaç tane iradesini bir yerlere teslim etmiş taşerona biz bu süreci asla bırakmayız. Artık ortada güçlü bir irade vardır. Ortada güçlü bir AK Parti iktidarı vardır. Ve bu yola da aynı kararlılıkla devam edeceğimizi söylemek isterim. Olayın bir başka boyutu da Ergenekon’la olan bağlantısıdır. Türkiye ne zaman sağlıklı bir sürecin içerisine girmişse, derin devlet ve Ergenekon gibi bağlantılar ortaya çıkmıştır. Şu anki eylem de bunun bir benzeridir. Ama artık farklı bir Türkiye var.” Başbakan Erdoğan, Nevruz kutlamaları için de “Ben barışın miladından bahsetmiyorum. Barışa gölge düşürülmesin diyorum” ifadesini kullandı. 

Kışanak: Provokatif 

BDP ’den yapılan açıklamada da, “Çözümden ve barıştan yana olan herkesin bu tür provokasyonlar karşısında güçlü durmasıgerekir” denildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise saldırıyı kınadı.

DHKP-C üstlendi

Saldırılar üzerine Ankara’da yoğun trafik yaşanırken DHKP-C bir açıklama yaparak, eylemleri üstlendi. Açıklamada Adalet Bakanlığı’na yönelik saldırıda yaralanan vatandaştan özür dileyen örgüt, “Elimizde olmadan neden olduğumuz bu hafif yaralanmadan dolayı yaralanan kişi ve ailesinden özür dileyerek, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadesini kullandı. Bu arada Ak Parti Genel Merkezi’nde saldırı yapılan kata Türk Bayrağı çekildi.