Erdoğan: Bu saldırı hepimize

Başbakan Tayyip Erdoğan Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken meydana gelen suikastı öğrenince, toplantıyı yarıda keserek basının karşısına geçti.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken meydana gelen suikastı öğrenince, toplantıyı yarıda keserek basının karşısına geçti. Erdoğan, "Bu saldırı Hrant Dink'in şahsında hepimize, millet olarak birlik ve beraberliğimize, huzur ve istikrarımıza yapılmıştır. Özgür düşünceye, demokratik yaşamımıza kurşun sıkılmıştır" dedi. Dink'in kurban seçilmesinin manidar olduğunu söyleyen Erdoğan, "Özellikle bazı ülkelerde sözde Ermeni soykırımı iddialarının gündemde olduğu günlerde bu cinayetin işlenmiş olmasını manidar buluyoruz" diye konuştu.
Erdoğan'ın mesajları şöyle:
Karanlık eller ülkemizi seçti: Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink menfur bir suikaste kurban gitmiştir. Hepimizi sarsan cinayet sebebiyle üzüntümüz büyüktür. Karanlık eller bir kez daha hain emellerine ulaşmabilmek için ne yazık ki ülkemizi seçmiş ve İstanbul Şişli'de bu cinayet işlenmiş, kan dökülmüştür.
Saldırı hepimize: Bu saldırı Hrant Dink'in şahsında hepimize, millet olarak birlik ve beraberliğimize, huzur ve istikrarımıza yapılmıştır. Özgür düşünceye demokratik yaşamımıza kurşun sıkılmıştır.
Alçakça bir cinayet
Telin ediyorum: Her şeyden önce ailesine, yakınlarına, basın ve düşünce dünyamıza, aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Alçakça işlenen bu cinayetin arkasındaki kanlı elleri telin ediyorum.
İki bakan görevlendirildi: Fail ya da faillerin, planlayan veya azmettirenlerin en kısa sürede adalete teslim edilmeleri için İçişleri ve Adalet bakanlarımızı görevlendirmiş bulunuyorum. İlgili bütün birimlere de talimatlar olayı duyduğum anda verilmiştir. Bugün Bakanlar Kurulu toplantımızı yapıyorduk. Toplantı esnasında haber bana ulaştı. Ulaştığı anda bu talimatı verdik ve toplantımızı da zaten kestik.
Dink'in kurban seçilmesi manidar: Kanlı ellerin bu kez Hrant Dink'i kurban seçmiş olması son derece manidardır. Bazı ülkelerde sözde Ermeni soykırımı iddialarının gündemde olduğu günlerde bu cinayetin işlenmiş olmasını manidar buluyoruz.
Aydınlatılacak: Cinayeti bütün yönleri ile araştırıyoruz, araştıracağız. En kısa sürede aydınlatmak için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Biz asırlardan beri bu topraklarda barış ve huzur içinde bir arada yaşamayı başarmış bir milletiz. Şunu herkes bilmelidir ki hiçbir kanlı provokasyon, hiçbir karanlık mihrak, hiçbir hain plan birlik ve beraberliğimizi bozamayacaktır.
Bütün millete başsağlığı: Başta Ermeni kökenli vatandaşlarımız olmak üzere aziz milletimiz bu sınavı aşacak sağduyu ve basirete sahiptir. Tekrar milletimizin başı sağ olsun derken özellikle gazete ve televizyonlarımızın yöneticilerini sağduyunun sesini öne çıkarmaya davet ediyorum."
Dink'in cenazesi
Erdoğan, Dink'in cenazesine katılıp katılmayacağı yönündeki bir soruyu yanıtlarken "Cenazenin ne zaman kaldırılacağı konusunda bilgim yok. Benim programlarıma uygun düşmesi halinde herhangi bir önyargıya bu konuda sahip olmam da söz konusu değil. Fakat bakan arkadaşlarımın her ikisi de bu konu ile görevli. Cenaze hangi gün olursa olsun orada bulunacaklar" dedi.
Erdoğan, 'kararlık eller'den kastının sorulması üzerine ise "kanlı eller derken nereden gelirse gelsin, hangi cenahtan gelirse gelsin, ister ulusal olsun, ister uluslararası boyutta olsun şunu ifade etmek istiyorum; şudur budur diye bir şey net faili belli olmadıktan sonra söylenemez" yanıtını verdi.
Korunma talebi yoktu
Erdoğan, Dink'in koruma talebinde bulunup bulunmadığı yönündeki soru üzerine de, "Emniyet teşkilatımız, koruma talebinde bulunmadığını söylüyor" dedi.
Erdoğan, cinayeti duyunca İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i İstanbul'a gönderdiklerini de açıkladı. Aksu suikastı kınayan açıklamasında şöyle dedi: "Bu saldırı hepimizi derin bir üzüntüye sevk etmiştir; ülkemizdeki huzur, güven ve istikrar ortamına yapılan bir saldırıdır. Demokrasiye, barışa ve kardeşliğe yapılan saldırıdır. Ailesine, çalışma arkadaşlarına, basın mensuplarına ve tüm vatandaşlarımıza başsağlığı diliyorum. Fail ya da faillerin yakalanması için çalışmalara başlanmıştır."