Erdoğan: Bu ülkede artık ulusalcı mulusalcı yok

Erdoğan: Bu ülkede artık ulusalcı mulusalcı yok
Erdoğan: Bu ülkede artık ulusalcı mulusalcı yok
Başbakan Erdoğan, "Türkiye'de kız çocuklarını kılık-kıyafetinden dolayı dışlayan cahiliye alışkanlığı artık sona erdi" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ‘ Dünya Kız Çocukları Günü’ dolayısıyla Rixos Otel’de düzenlenen ‘Kız Çocuklarının Eğitim ve Öğretiminde Yeni Politika ve Uygulamalar Çalıştayı’na katıldı. Yıllarca kız çocuklarının okul kapılarından geri çevrildiğini söyleyen Erdoğan, “Kız çocuklarını kılık-kıyafetlerinden dolayı dışlamak, üniversite kapılarından geri çevirmek de öyle bir cahiliye alışkanlığıydı ve bu alışkanlık artık son bulmuştur. Artık bu ülkede ulusalcı mulusalcı diye bir şey yok, bu ülkede artık millet gerçeği var, bunu göreceksiniz” diye konuştu. “Kız çocuklarına ve kadınlara yönelik her türlü ayrımcılık, kesin bir dille cahiliye âdetidir, insanlık dışıdır, vicdan dışıdır” diyen Erdoğan şunları dile getirdi: “Türkiye’de artık hiç kimse kız çocuklarının kıyafetlerine bakıp, ‘Sen okuyamazsın’ diyemeyecek. Ben, bunun acısını çekmiş bir babayım. Sevgili kızlarım, başınızı öne eğmeyecek, asla vazgeçmeyeceksiniz. On yıllar boyunca devlet ile vatandaş arasında nasıl soğukluk oluştuysa, anne-baba ile okul arasında, öğrenci ile okul arasında da maalesef bir soğukluk oluştu. Bu ülkede kız çocuğunu okula göndermeyen anne-babalar yıllarca eleştirildi ama kız çocuklarını okul kapılarından çevirenler görülmedi. Kız çocuklarını ikna odalarında işkenceye tabi tutanlar, üniversite kapılarında kız çocuklarının onurlarını zedeleyen uygulamalar görülmedi. Bugün artık bu çarpık zihniyet hamdolsun tedavülden kalkmıştır. 14 asır önce kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesi nasıl bir cahiliye dönemi alışkanlığıysa, 10 yıllar boyunca kız çocuklarını kılık-kıyafetlerinden dolayı dışlamak, üniversite kapılarından geri çevirmek de öyle bir cahiliye alışkanlığıydı ve bu alışkanlık artık son bulmuştur. Bu ülkede başı açık kardeşlerimle başı örtülü kardeşlerim beraber yürüyecekler.”

Cenazede selamlaşmadılar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Nevzat Kösoğlu’nun Ankara Kocatepe Camii’ndeki cenaze namazına katıldı. Cenazede karşılaşan iki liderin selamlaşmaması dikkat çekti. Namaz öncesinde bir grup ile polis arasında gerginlik yaşandı.