Erdoğan Bush'a 'Havadan vuralım' diyecek

İngiliz basını Kuzey Irak'taki gelişmelere geniş yer ayırdı. The Times gazetesi Başbakan Erodğan'ın bugün ABD Başkanı Bush'u bir hava operasyonuna ikna etmeye çalışacağını yazdı.

LONDRA - İngiliz basını ABD Başkanı George W. Bush ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bugün yapacağı görüşmeye ve sekiz Türk askerinin serbest bırakılmasına geniş yer verdi.

The Times: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sınır ötesi operasyonla ilgili nihai kararı Bush'la yapacağı görüşme sonrasına bıraktı. Washington'daki diplomatik kaynaklar, Türkiye harekete geçmeye karar verirse, Erdoğan'ın tercih ettiği yöntemin, Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine hava saldırısı düzenlenmek olduğunu söylüyor. Erdoğan'ın Bush'u hava harekatına ikna etmeye çalışacak.

Erdoğan-Bush görüşmesini Kuzey Iraklı Kürtler ve PKK da yakından izliyor. Kuzey Irak'taki Kürt Yönetimi'nin dış ilişkiler sorumlusu Salih Mustafa Bekir, "Bu görüşme çok önemli. Bir dönüm noktası" diyor. Görüşme öncesinde sekiz Türk askeri, serbest bırakıldı. Askerlerin salıverilmesinde Iraklı Kürtler, sivil toplum örgütleri ve diğer arabulucuların çabaları etkili oldu. Iraklı Kürtlere göre bu durum, kendilerinin çözümün bir parçası olduğunu ve Türklerle iyi ilişkiler istediklerini gösteriyor.

PKK sözcüsü Abdülrahman Çadırcı, "Bu bizim savaş istemediğimizin, sorunları barışçı yollardan, diyalogla çözmek istediğimizin kanıtı. Erdoğan ve Bush'un askerleri serbest bırakma kararımızı dikkate almalarını umuyoruz" dedi.

Guardian: Ankara'nın Kuzey Irak'a saldırısını durdurmak için geçen ay ele geçirilen sekiz asker serbest bırakıldı. Askerlerin serbest bırakılması, Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın diplomatik çabalarının elle tutulur ilk sonucu oldu.

Financial Times: Askerlerin serbest bırakılması krizi hafifletti. Ancak diplomatlar, bu gelişmenin Türk kamuoyunun Kuzey Irak'a operasyon düzenlenmesi konusundaki baskısını azaltmayacağını söylüyor: Bununla birlikte, askerlerin Türkiye'ye teslim edilmesi, Bush-Erdoğan görüşmesinde havayı yumuşatacak. (bbc)