Erdoğan: Canlı bomba paramparça oldu

Erdoğan: Canlı bomba paramparça oldu
Erdoğan: Canlı bomba paramparça oldu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Büyükelçiliğindeki patlamayla ilgili olarak 'Bir rivayete göre bir bir rivateye göre iki vatandaşımız rahmetli olmuştur. Yaralı kişiler var şifalar diliyoruz. Bunlar ülkenin refahına yönelik saldırılardır' dedi

Başbakan Erdoğan, öğle saatlerinde Üsküdar Kısıklı’daki evinden çıkarak Beylikdüzü’ndeki Fatih Sultan Mehmet Camii'ne gitti. Başbakan Erdoğan, cuma namazını burada kıldı. Erdoğan'ın yanında AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu da yer aldı. Erdoğan, cami çıkışında vatandaşlara el salladı. Erdoğan, gazetecilerin Ankara ’da ABD Büyükelçiliği önündeki patlamaya ilişkin sorusuna ise, “Şu anda bilgim yok. Bilgi alacağım “ yanıtını verdi. Başbakan daha sonra makam aracına binerek camiden ayrıldı.

 

TERÖRE KARŞI BİR OLACAĞIZ

 

Başbakan Erdoğan, TÜYAP Fuar Alanı Otoparkı'nda düzenlenen Sağlık Bakanlığı kara ambulansı, UMKE aracı ve ambulans botlardan oluşan 486 araçlık filonun hizmete alım töreninde konuştu. Erdoğan patlamayla ilgili şunları söyledi: "Büyükelçilik binasına ne yazık ki bir canlı bomba saldırdı. Arzu etmediğimiz bir neticeye sebep oldu. Bu terörün uzantıları bu ortak mücadeleyi dünyanın her yerinde birlikte vermemizi söyledik. Bütün güvenlik görevlisi arkadaşlarımız orada ve araştırıyoruz. İncelemeler bitince gerekli açıklamayı İçişleri Bakanı yapacak. Canlı bomba paramparça olmuştur. Bir rivayete göre bir bir rivateye göre iki vatandaşımız rahmetli olmuştur. Yaralı kişiler var şifalar diliyoruz. Bunlar ülkenin refahına yönelik saldırılardır. Bütün bunlara karşı dik duracağız, diri duracağız ve bunları aşcağız. Hiçbir zaman “yeter” demeyeceğiz, “son” demeyeceğiz, büyüdükçe güçleneceğiz. Hiçbir şehidiminiz kemiklerini sızlatmayacağız. Sizlerin başını öne eğecek hiçbir şey yapmadık, yapmayacağız. Kardeşlik sürecini ilerleteceğiz. Millet olarak karamsarlığa kapılmayacağız."

 

ÇELIK: KINIYORUZ

 

Kütltür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "ABD elçiliğine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Başsağlığı diliyor ve geçmiş olsun diyoruz" açıklaması yaptı.

 

CHP 'Lİ LOĞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA


CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, ABD Büyükelçiliği’ndeki patlama nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.Loğoğlu’nun açıklaması şöyle; "ABD Büyükelçiliği önünde bugün vukuu bulan patlama olayını kınıyor, ABD Büyükelçiliği çalışanlarına geçmiş olsun diyoruz. Patlamada hayatını kaybeden şehidimize Tanrı'dan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Hükümet'in konuya acilen eğilerek, olayın faillerini bulmasını ve Ankara'daki diplomatik misyonların daha etkin bir şekilde korunmasının sağlamasını talep ediyor ve bekliyoruz."