Erdoğan: Cinayetin çözülmesi ders olsun

AGOS Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastı sonrasında hükümetin ve ilgili kuruluşların hızlı davranarak faili 'zamanında' yakaladığını anlatan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Türkiye'yi huzursuzluğa taşımak isteyenlere özellikle bir ders olur diye düşünüyorum" dedi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - AGOS Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastı sonrasında hükümetin ve ilgili kuruluşların hızlı davranarak faili 'zamanında' yakaladığını anlatan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Türkiye'yi huzursuzluğa taşımak isteyenlere özellikle bir ders olur diye düşünüyorum" dedi.
Kızılcahamam Kapalı Spor Salonu'nda halka seslenen Erdoğan, Dink'e saldırıyı Bakanlar Kurulu sırasında öğrendiklerini, 'şoke olduklarını' anlattı: "Hemen İçişleri ve Adalet bakanlarını İstanbul'a gönderme kararı aldık. Diğer taraftan tüm güvenlik güçleri, Emniyet, yargı mensupları omuz
omuza çalıştı. Milli İstihbarat, askeri istihbarat, Emniyet istihbarat olsun hep beraber, dayanışma içinde bir çalışma gerçekleştirdik. Hamdolsun fail yakalandı, yakalanmasından sonra gerek güvenlik güçlerimiz, gerek yargı teşkilatımız üzerine düşen her türlü işlemi bir dayanışma içinde yürüttü, yürütüyor. Dün (önceki) gece faili İstanbul'a getirttik. Çünkü zaman çok önemli, onun için gerekli talimatları verdim. Sürekli iletişim halinde süreci izliyoruz."
'Özgürlük mücadelesi verenlere muhtaçlar'
Bu hızlı yakalama sürecinin, olası girişimlere caydırıcı olmasını umduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "İnşallah bu noktada böyle bir alçakça saldırının neticesi, bu ülkede demokrasinin, özgürlüklerin gelişmesine, Türkiye'nin kalkınmasına kurşun sıkmak isteyenlere, Türkiye'yi huzursuzluğa taşımak isteyenlere özellikle bir ders olur diye düşünüyorum. Türk milleti, başta düşünce olmak üzere, din ve vicdan, teşebbüs hürriyeti konusunda özgürlük mücadelesi veriyor. Bunu hazmedemeyenler, yaşam noktasında, bu çağdaş dünyada, bu özgürlük mücadelesini verenlere muhtaçtır. Çünkü onların da öğrenmesi gereken çok şey var; biraz zaman alacak ama, onlar da bu yanlışlarını er veya geç öğrenecek. Bu eller, savunmasız insanları öldürmek için yaratılmadı. Bu eller, şefkat için, kalem için, barış için yaratıldı, bu böyle bilinsin. Gençlerin dimağını kirleten, onları nefret tohumlarıyla zehirleyen zemini çok iyi analiz etmek zorundayız."