Erdoğan: Dersimizi aldık

Başbakan Erdoğan, deprem konutlarının tesliminde, "Ders almadığımız için 1999'da yıkım oldu. Aklın gereğine uyulmalı. Genel Sağlık Sigortası ile sigortasız kimse kalmayacak."

SAKARYA - Başbakan Tayyip Erdoğan, yıl ortasında Genel Sağlık Sigortası'nı çıkartacaklarını belirterek, "Bu ülkede her doğan sigortalı doğacak" dedi.
Erdoğan dün, Britanya merkezli Muslim Aid adlı yardım kuruluşuyla İslam Tarih Sanat ve Kültürünü Araştırma Vakfı'nın (İSAR), Sakarya'nın Yağcılar Mahallesi'nde depremzedeler için yaptırdığı 60 konutun anahtarlarını teslim törenine katıldı. Bu konutların Müslüman dayanışmasının anlamlı bir örneği olduğunu belirten Erdoğan "Sakarya, 1999'dan önce de deprem tecrübesi geçirmiş bir ilimiz. Fakat bazı dersleri almamış olacağız ki, Sakarya'da 17 Ağustos depreminde büyük bedel ödedik. Bunun neticesinde tedbiri elden bırakmayacağız. Bilimin, aklın, deneyin, tecrübenin gereklerini yerine getireceğiz" diye konuştu.
TOKİ'nin yaptığı 812 konutun anahtar teslim töreniyle 12 kilometrelik duble yolun açılış törenine de katılan Erdoğan, bu yıl Genel Sağlık Sigortası'nı çıkartacaklarını da söyleyerek şöyle konuştu: "Bu ülkede her doğan sigortalı doğacak. Artık bu sigortalı, bu değil, bu kalkıyor. Türkiye öyle garip bir ülke ki, sosyal güvenlikten kaç kişi istifade ediyor diye bir rapor hazırlattık, önümüze gelen raporda 80 milyon yazıyordu. Türkiye'nin nüfusu 72 milyon. Nasıl oluyor bu? Fazlalık nereden geliyor? Biliyorsunuz mahareti olanlar var. Ondan sonra 'Bu ülke nasıl ayakta duruyor' diye soruyoruz. Biz bu uygulamaları bitireceğiz."
Tayyip Erdoğan'ın geçiş güzergâhında bulunan konutları dolaşan zabıta ekipleri, görüntü kirliliği yarattığı gerekçesiyle balkonlardaki çamaşırları toplattırdı. Başbakan'ın geçeceği yollar da sabunlu suyla yıkandı.


    http://www.radikal.com.tr/7348967348960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.