Erdoğan eli boş gitmiyor

Güney Asya ülkelerine yapacağı ziyaret öncesinde, Dolmabahçe Sarayı'nda işadamlarıyla bir araya gelen Başbakan Erdoğan bağış topladı. Tuncay Özilhan, Abdülkadir Konukoğlu ve Nevzat Demir'in birer milyon dolar bağış sözü verdiği organizasyonda yaklaşık on milyon dolar toplandı.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Güney Asya ülkelerine yapacağı ziyaret öncesinde işadamlarını Dolmabahçe Sarayı'nda akşam yemeğine çağıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Güney Asya'daki deprem ve tsunami felaketinden etkilenenler için 10 milyon dolarlık yardım sözü aldı. Bazı işadamları yardım miktarını daha sonra açıklayacaklarını belirtirken, bazıları ise bölgedeki projelere destekte bulunacaklarını söyledi.
Başbakanlığın daveti üzerine, Türkiye Odalar ve Borsalar Birli-ği (TOBB) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) öncülüğünde düzenlenen yemekte bir konuşma yapan Erdoğan, Güney Asya'daki felaketzedelere yardım için geç olmadığını söyledi. Erdoğan dünyada sivil toplum kuruluşlarının ve işadamlarının bu tür felaketlerdeki desteğinin, devletin resmi yardımından çok daha farklı değerlendirmeye tabi tutulduğunu belirtti.
Tek tek bağış sordu
Felakette 280 bin insanın hayatını kaybettiğini, bunun daha da artacağının söylendiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, bölgedeki enkazın boyutunun da büyük olduğunu vurguladı. Erdoğan daha sonra işadamlarına ne gibi katkıda bulunacaklarını sordu.
Bazı işadamları bu kapsamda Kızılay'a yapacakları katkıyı açıklarken, bazıları ise bu konudaki rakamı Başbakan Erdoğan'a daha sonra bildireceklerini ya da Kızılay'a bizzat bağış yapacaklarını söyledi. Edinilen bilgiye göre işadamlarının yapacaklarını söylediği bağış miktarı 10 milyon dolara ulaştı. Bazı işadamları da başbakanın uygun göreceği okul ya da hastane gibi bir projeyi gerçekleştireceklerini ifade etti. İşadamlarından bazıları Endonezya'nın Açe bölgesinde Türk mahallesi kurulmasını teklif etti.
Üç işadamı ilk sırada
Yapacağı bağışı açıklayan işadamlarından en büyük rakamlar Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ve Fırat Pen Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Demir'den geldi. Üç işadamı da kampanyaya 1'er milyon dolarlık katkıda bulunacaklarını açıkladı.
TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 5 milyon YTL bağış yapacaklarını belirtti ve ardından da belirlenecek bir projeyi gerçekleştirebileceklerini ifade etti. Geçtiğimiz haftalarda Kızılay'a yüklü miktarda bağış yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yeniden bir bağış daha yapacak.
Bu arada Kızılay ile TİM'in ortak yürüttüğü bağış kampanyasında 10 milyon dolarlık bağış rakamına ulaşıldığı öğrenildi.
Koç Holding CEO'su Bülend Özaydınlı, Sabancı Holding CEO'su Celal Metin, Eczacıbaşı Holding CEO'su Erdal Karamercan ve Doğan Holding CEO'su Tufan Darbaz bölgedeki projelere her türlü desteği yapacaklarını ifade etti. Özaydınlı, Koç Grubu'nun yapacağı katkının Türkiye'ye yakışır bir düzeyde olacağını söyledi.
Dinçkök'ten bir trilyon
Ömer Dinçkök 1 trilyon TL, Mehmet Büyükekşi (Ziylan Grubu) 100 milyar TL. Hasan Çolakoğlu (Çolakoğlu Grubu) başbakanın belirleyeceği düzeyde katkı yapacağını ifade etti. Toplantıya Doğuş Grubu adına katılan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen destek konusunda cömert davranacaklarını söyledi. Boydak Holding ve İbrahim Özdoğan (GSİAD) 250'şer bin, Çetin Nuhoğlu(UND), Nihat Özdemir, Ulusoy Grubu, Özdilek Grubu, TÜRSAB ve İbrahim Bodur 200'er, Ömer Bolat (MÜSİAD) 165 bin dolarlık bağış yapacak.
Şarık Tara (Enka Holding) bağış miktarını Erdoğan'a bildireceklerini belirtirken, Ahmet Nazif Zorlu (Zorlu Holding) 'Çeki Başbakana kendi elimle takdim edeceğim' dedi. Adnan Polat de (Polat Holding)Başbakan'ın ziyareti sonrası yardım yapacaklarını söyledi.
TİM Başkanı Oğuz Satıcı önümüzdeki haftadan itibaren İstanbul'da 400 sinemada FİDA Film'in katkılarıyla bir kampanya başlatılacağını söyledi.
'Vergiden muaf olacak'
Erdoğan ise yardımın endazesi olmadığını belirterek şunları söyledi: '"Bu gidişimiz tespit olacak. Araziyi görelim, konuşalım. Yunanistan ile mukayese edilmememiz lazım. Kızılay'a yapılacak bu yardımlar vergiden muaf olacak. Açe bölgesinden bana çok enteresan bir talep geldi. Balık ağı istiyorlar. Çünkü oların mesleği balıkçılık. Okul istiyorlar, fırın istiyorlar. İnşaallah bunları da göndereceğiz."


    http://www.radikal.com.tr/7358437358430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.