Erdoğan: Felaketin takipçisi olacağız

Konya'da çöken binanın enkazında incelemelerde bulunan Başbakan, "Yasama, yargı ve yürütme elinden gelen gayreti gösterecek" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya'daki felaketin 'takipsiz bırakılamayacağını' belirterek, "Bu olayın şüphesiz ki bir karşılığı olmalıdır, olacaktır. Onun için yasama, yargı ve yürütme elinden gelen gayreti gösterecektir" dedi.
Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü'yle birlikte Konya'nın Selçuklu İlçesi'nde çöken 11 katlı binanın enkazında incelemelerde buludu ve yetkililerden bilgi aldı. Erdoğan incelemenin ardından yaptığı açıklamada, olayın milleti hüzne boğduğunu söyledi. Şu ana kadar 38 vatandaşın yaşamını yitirdiğinin belirlendiğini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:
"Millet olarak, sorumluluk mevkiinde olanlar olarak omuz omuza hep birlikte bu yanlışların ortadan kalkmasına yönelik çalışma içinde olmamız lazım. Daha duyarlı olmamız lazım. İnanıyorum ki ele ele dayanışma içinde gelecek için daha duyarlı, daha dikkatli olacağız."
Bu felaketin takipçisi olacaklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bu olayın şüphesiz ki bir karşılığı olmalıdır, olacaktır. Onun için yasama, yargı ve yürütme elinden gelen gayreti gösterecektir. Çünkü bu tür olayların eğer bedelini sürekli olarak vatandaş öderse geleceğe güvenle bakamaz. Vatandaşımızın geelceğe güvenle bakabilmesi için her şeyden önce bu tür yanlışların bir bedelinin de olması lazım. Bu yanlışı yapanlar bedelini de ödemelidir diye inanıyorum. Temenni ediyorum ki bu enkazın altından bizi daha üzecek bir netice çıkmasın."
Erdoğan bir soru üzerine, yasama ve yürütme olarak atılması gereken neyse, şu anda idari, teknik çalışmalarının yapıldığını kaydederek, "Ondan sonra da bu adımlar daha hassasiyetle atılacak" dedi. Erdoğan, bir başka soru üzerine de yargının işin peşinde olduğunu belirterek, "Artık bize bu süreci izlemek düşer" diye konuştu.