Erdoğan: Gerekirse afet bölgesi ilan edip yıkarız

Erdoğan: Gerekirse afet bölgesi ilan edip yıkarız
Erdoğan: Gerekirse afet bölgesi ilan edip yıkarız
Kadir Topbaş'a Başbakan'dan gölet 'darbesi'


İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hasar gören bölgeleri gerekirse afet bölgesi ilan edebileceklerini, yasanın kendilerine bu yetkiyi verdiğini söyledi. İstanbul'da bir gazetede yer alan içinde 13 kişinin öldüğü İkitelli tır parkına gelen suyun, askeri bölgedeki bir göletin yarılmasından kaynaklandığı iddialarına ise Erdoğan, göletten kaynaklama olmadığını belirterek, "Hemen orada faturayı askere kesmenin anlamı yok" dedi.
Başbakan Erdoğan Cuma namazını Sultanahmet Camii'nde kıldı, dini yayınlar fuarını gezdi. Başbakan Erdoğan camideyken bir vatandaş rahatsızlandı. Başbakanın sağlık ekibinin ilk müdahaleyi yaptığı kişi, daha sonra hastaneye götürüldü.
Başbakan Erdoğan, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, hasar bölgelerinde gerekirse afet bölgesi ilan edebileceklerini de belirterek, "Afet Bölgesi yapmak suretiyle Bakanlar Kurulu kararıyla buralarda her türlü yıkımı yapabiliriz. Burada yasanın bize verdiği yetkiler var. Buraları belediyelerimizle bayındırlık bakanlığımız vasıtasıyla yapmamız mümkün çalışmaları yürütüyoruz. Gönlümüz şunu arzu ediyor. İşi bu noktaya getirmeden. Oralarda yerleşim yapmış vatandaşlarımızla anlaşalım. Bunu bir diyalog içinde anlaşmak suretiyle çözelim" dedi.
Başbakan Erdoğan, 1996'da belediye başkanlığı yapmış bir insan olduğunu, Tavukçu, Alibeyköy derelerini ıslah ettiklerin ancak Ayamama'yı gerçekleştiremediklerini belirterek, "Dere yatağında akar. Müdahaleler yapılırsa intikamı ağır olur" sözünün de siyasete alet edilmesini anlayamadığını söyledi. Döneminde su baskınına uğrayan ATV, Sabah binalarının, niçin dere yatağına yapıldığını yayın kuruluşlarının yöneticilerine sorduğunu da belirten Erdoğan, Silivri'deki Mimarsinan Köprüsü ile Bolluca deresine de tecavüz edildiğini belirterek, vatandaşların taşınmasını istedikleri yerler için, olmayacak karşılıklar istediklerini söyledi.ERDOĞAN, TOPBAŞ’I YALANLADIBaşbakan Erdoğan, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ’ın ‘Askeri bölgede bulunan gölet seli tetikledi’ sözlerini yalanladı. Erdoğan şunları söyledi:” Bakın bazı gazeteler şunu da yazdı. Ona da katılmıyorum. ‘Askeri bölgenin içindeki gölet taştı ve bunun etkisiyle de aldı TIR’ları götürdü. Oraları da gördüm. O gölet böyle bir hasarı meydana getirecek gölet değil. Yarılma oldu ama karşısında doğal set var. Doğal set olduğu müddetçe alıp da bu sürüklemeyi yapamaz. Hızı kesiyor. Burada dürüst olmamız gerekiyor. Hemen orada faturayı askere kesmenin anlamı yok. O da yanlış bir şey.”
TOPBAŞ NE DEMİŞTİ?İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sabah şöyle konuşmuştu: “TEM Otoyolunun yapıldığı 1985-1986 yıllarında vadinin getireceği yağmur sularını alacak menfezler dar yapılmış. Yaşanan olayda bunların yetersiz olduğu görüldü. TIR parklarının olmaması gerek, planlarımızda yok. İSKİ’nin verdiği değerlendirmelere göre 80 bin ton su barındıran su göletinin, su topu gibi patlaması burayı tetikledi.
Topbaş daha sonra gazetecilerin , "80 bin tonluk bir barajın patlama ihtimalinden bahsettiniz. Bu baraj neden patlamış ve kime ait?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Burası belediyeye ait değil. Yukarıda askeri bölge içinde kalıyor. 80 bin ton civarında su hacmi olan ve gelen çok ciddi yağış önündeki toprak yığıntıyı alıp götürmüş. TIR parkının üzerindeki yolları dahi yırtacak kadar dalga hamlesi yaptığı için bu koca tırları altgeçitlere, menfezlere tıkadı. Konunun tüm detayları incelenerek bunların raporları hazırlanıyor. ’Bu konuyla ilgili ihmali olanlarla ilgili bir soruşturma başlatın dedik’ arkadaşlarımıza. Diğer sorumluluğu olan noktalarda da gerekli değerlendirmeler yapılacaktır." (Radikal)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş