Erdoğan: Gezi Parkı işgalcilerin değildir

Erdoğan: Gezi Parkı işgalcilerin değildir
Erdoğan: Gezi Parkı işgalcilerin değildir
Kayseri'de bir miting yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan halka hitap etti... Gündeminde yine Gezi Parkı protestoları bulunan Başbakan, 'duranadam' eylemleri için de "Bunların en iyi bildiği şey durmak ve durdurmak zaten" dedi.

Radikal.com.tr - Kayseri'de bir miting yapan Başbakan Recep Tayyp Erdoğan hitap ediyor... Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları şöyle:

“Ahde vefanızdan dolayı, demokrasiye sandığa milli iradeye sahip çıktığınız için; sizlere, tüm Kayseri’ye teşekkür ediyorum.”

“Kayseri bugün tarihi günlerinden birini yaşıyor; tarihin en büyük en coşkulu mitinglerinden birini gerçekleştiriyor. Haksızlığa şiddete, vandallığa, oyunlara ve tuzaklara karşı sesini yükseltiyor. Ben inanıyorum ki bu muhteşem meydanda vandallıktan rahatsızlık duyan CHP ’li kardeşlerim de var… Barbarlıktan rahatsızlık duyan MHP ’li kardeşlerim de var… Faşizmin karşısında olan BDP ’li kardeşlerim de var… BBP’li, Saadet Partili ve diğer partilere oy ve gönül vermiş kardeşlerim de var. Çünkü bugün tüm Türkiye tek yürek halinde. Barbarlığa, vandallığa, yağmacılığa isyan ediyor. Ama sizin isyanınız şiddete başvuran isyancılara karşı.”

“Bugün tüm Türkiye huzurunu gasp etmek isteyenlere, kuklalara, piyonlara karşı itirazını yüksek sesle haykırıyor. Ankara Sincan’da yüzbinlerce kardeşimize bazı sorular sordum; başkent öyle bir haykırdı ki tüm Türkiye sesini işitti. Kazlıçeşme’de 1,5 milyona yakın insana aynı soruları sordum; kadim Osmanlı başkenti öyle bir haykırdı ki doğuda Pekin, batıda New York onları duydu. Şimdi size de aynı soruları soruyorum; sizden öyle bir cevap bekliyorum ki tüm yeryüzü duysun.”

“Sizi başını kuma gömenler duymayacaktır... Uluslararası medya ve Türkiye’deki bir kısım medya duymayacaktır… Halkın iradesine karşı olanlar duymayacaktır. Varsın onlar duymasın; ama ben öyle bir cevap bekliyorum ki sesinizi Bağdat, Şam, Beyrut, Ramallah, Kudüs, Gazze duysun.”

“İstanbul, Ankara, İzmir’de eylem yapanların asıl maksadını en iyi Kayseri bilir. Bu yakıp yıkanların, yağmalayanların asıl niyetini en iyi Kayseri bilir... Bize ne diyorlar? ‘Başbakan gençleri dinlenmiyor’! Çağırdım ve kendilerini Bakanlar Kurulu toplantısından daha fazla dinledim. O dinlediklerim genç de buradakiler değil mi? Siz buradaki gençliğin sesini nereye koyacaksınız. Onlara bak buraya sırt dön yok öyle 25 kuruşa simit. İşte milli iridaye saygı bu. Onu da dinle burayı da dinle. Sandığa da saygı duy…

Biz o gençlerimize; ama bir kısım gençlerimize, hepsini katmıyorum çünkü onların içinde çatışanlar da var. Bu milletin değerleriyle çatışanlar da var.

Bu mitinglerden rahatsız olanlar var, diyorlar ki ne olur sayın başbakan miting yapmayın, bunları anlatmayın..’ Bunu yapmayacağız da her gün yakıp kırıp dökmenizi kamu binalarına saldırmanızı mı izleyeceğiz? Bu miting meydanları millete ses duyurmak için en meşru mekanlardır bunu görün istiyoruz. Siz de hukuk zemininde bu meydanlara gelin. Yakıp dökmeyin yazıktır, bunlar milletin malıdır. 200 trilyona yakın zarar var bu nereden çıkıyor

Ey solcular, ey CHP sana sesleniyorum: Ortalığı karıştırdın yapmadığın iş kalmadı. Adeta bir mikser gibi karıştırdın. Takıldın o aşırı uçların illegal örgütlerin peşine ve bu ülkenin yönetimine her türlü hakareti yaptın. Aynı şeyi bakıyoruz diğer muhalefette de görüyoruz. Atatürk Kültür Merkezi’ni işgal ettiler… 3 gün… Polisimize ne diyecektik? Bırakın işgal etsinler mi diyecektik. Teröristlerin fotoğrafları örgütlerin paçavraları başbakana hakaret yazan paçavralar orada duracak, biz de duracak mıydık?

“İçişleri Bakanıma şunu söyledim: 24 saat içinde AKM ve Taksim Meydanı ve Cumhuriyet Anıtı’nı temizleyeceksiniz. Bir bakıyorsunuz orada teröristbaşının posteri, yanında Atatürk’ün posteri, yanında Türk bayrağı. Bun buradan ulusalcılara CHP’ye sesleniyorum: Nasıl seyrettiniz o görüntüleri? Öyle duracak mıydı?”

“Gezi Parkı için 17 gün sabrettik. Gezi Parkı oradaki bir işgalci grubun değildir, tüm halkındır, tüm milletindir. Ve bu arkları işgal edemezsiniz. Ve taksim meydanı da miting meydanı değildir. Miting yapacaksan gider Kazlıçeşme’de Kadıköy’de yaparsın. Nereler miting meydanıysa orada yaparsın…” 

“Zahide Nine, dik durdu, eğilmedi. Tek başına bunu yaptı. O Zahide Nine'nin eli öpülür. İşte o Zahine Nine'ler Nene Hatun'ların varisidir. Biz, sizler, Nene Hatun'ların varisleriyiz. Bunlar, Zahide Nine'ye nasıl bakıyorsa bütün millete de öyle bakıyorlar ama artık Zahine Nine'ler susmuyor, bunlara ağızlarının payını veriyor ama artık millet susmuyor, bunlara gereken cevabı veriyor.”

“Söz, yetki, karar milletindir. Hiçbir tuzak bunu bozamayacaktır. Buna gücü yetmez. Hiçbir oyun, hiçbir senaryo bunu bozamaz ve bozamayacak. Uluslararası medyanın, Türkiye düşmanlarının, çetelerin kuklaları, piyonları, vandalları ne yaparsa yapsın. Türkiye bu tuzağa düşmeyecek, bu oyuna gelmeyecektir.”

Konuşmasında ‘duran adam’ eylemlerine de değinen Başbakan Erdoğan, “Bunların tarih boyu yaptıkları en iyi şey durmak ve durdurmaktır zaten. En büyük hayalleri bütün Türkiye'nin duran adam olması. Ama biz durmayacağız” dedi.

"Bu son olaylar en çok da çözüm sürecini sabote etmek içindir. Ama biz bu oyunu da bozacağız. Akil İnsanlar Heyetindeki arkadaşlar şu anda raporlarını hazırlıyorlar. Çarşamba günü Akil İnsanlar'la final toplantısını yapacağız. Sonra da yolumuza devam edeceğiz."

"Bir süredir Türkiye'de çok çirkin bir tahrik yapılıyor. Alevi kardeşlerimiz üzerinde kirli bir oyun oynanıyor. Başta CHP ve onun bazı milletvekilleri ve genel başkanı bu çirkin tahrik oyununu oynuyor. Alevi kardeşlerimizden rica ediyorum. Lütfen bu oyunlara karşı uyanık olun."