Erdoğan: Gizli gündemimiz yok

Erdoğan: Gizli gündemimiz yok
Erdoğan: Gizli gündemimiz yok

Başbakan Erdoğan dünkü Trabzon ziyareti sırasında çok sıkı korundu. Havaalanında Erdoğan?ın çevresinde güvenlik çemberi oluşturuldu. FOTOĞRAF: DHA

'Bizim gizli niyetlerimiz,gündemlerimiz yok' diyen Erdoğan, Baykal'ın 'Sana güvenmiyorum' sözlerine de yanıt verdi: Senin güvenmene ihtiyacım yok...

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a seslenerek, “Diyor ki ‘Başbakan ben sana güvenmiyorum.’ Sayın Baykal, senin güvenmene ihtiyacım yok. Yeter ki milletim bize güvensin, o yeter” dedi. Erdoğan, Baykal’ın, ‘askerin üzerinden siyaset yaptığı’ iddiasını da yineledi. 
Erdoğan, katıldığı AKP Trabzon İl Kongresi’nde şu mesajları verdi: 

Hayır duası:: Bizim makamda, mevkide gözümüz yok. Bizim hamdolsun birilerinin olduğu gibi gizli niyetlerimiz, gizli gündemlerimiz de yok. Şu Hakkâri’ye gittiğimde bir vatandaş gelip de ‘Allah razı olsun’ diyorsa bu bize yeter. 

Göğsümüzü siper edeceğiz: Millete, milletin emanetine, egemenliğe dönük, demokrasiye, hukuka, laikliğe, sosyal devlet ilkesine dönük her türlü saldırıya göğüs gerdik, göğsümüzü  siper etmeye devam edeceğiz.

Mücadeleden taviz yok: Kirli senaryolara, kirli tezgâhlara boyun eğmedik, bundan sonra da eğmeyeceğiz. Benim Trabzonlu kardeşim Ankara’da  nasıl bir oyun oynandığını, nasıl bir senaryonun yürürlüğe koyulduğunu görsün, bilsin, anlasın.   

Bana güvenmene ihtiyacım yok: Sayın Baykal, ‘Biz Cumhuriyet’ten  daha eski partiyiz’ diyor. Peki, tek partili hayatın dışında niçin bir kere sizi benim aziz milletim tek başına iktidar yapmadı? Demek ki milletim sizi kabullenmiyor. Geçen gün çıkmış bir ifade kullanıyor sayın Baykal, şu kullandığı ifadeye bak. Diyor ki ‘Başbakan ben sana güvenmiyorum.’ Sayın Baykal’ın bana güvenmesine ihtiyacım yok. Ama sayın Baykal, şunu bilmen lazım. Bak dört seçime girdi AK Parti. Millet,  dördünde de AK Parti’yi  birinci parti yaptı. Biz Türkiye’nin 81 vilayetinde ya birinci ya da ikinci  partiyiz, ya sen necisin? Türkiye’nin yedi bölgesi var, yedisinde de birinci AK Parti. Ya sen, neredesin? Sayın Baykal, senin güvenmene ihtiyacım yok. Yeter ki milletim bize güvensin, o yeter.  

Milletten başka hakem arama: Sayın Baykal’a ve diğerlerine de sesleniyorum: Milletten başka hakem arama, millete git, millete. Askerin üzerinden siyaset yapma, polisin üzerinden siyaset yapma, bırak artık bu işleri. Yargı üzerinden siyaset yapma. Niçin bu kadar dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyorsun, anlamaya başladık sayın Baykal. Beyefendiler, hizmet siyasetine, millet odaklı demokratik siyasete tenezzül etmiyorlar. AK Parti’yle kurumlar arasında, hükümet ile kurumlar arasında gerginlik oluşturmak için her türlü çareye başvuruyorlar. Demokratik erkler arasındaki uyumu baltalamanın gayreti içindeler. Yine söylüyorum askeri, polisi, yargıyı istismar siyasetlerine alet edip,  çıkar devşirmenin gayreti içindeler.
Bir telefonla sigara bıraktırdı
Bu arada Erdoğan, bir partilinin ‘Çok sigara içiyor’ diye şikâyet ettiği Sakarya’nın Akyazı ilçesi Kuzuluk Beldesi Belediye Başkanı Bilal Soykan’ı telefonla arayarak “Sigarayı bırak” dedi.  Erdoğan telefonda Soykan’a, “Siz hâlâ sigara içiyormuşssunuz. Bakın sigara yasağı başladı. İnşallah sigarayı bırakırsın” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine Belediye Başkanı Soykan hemen sigarayı bırakma sözü verdi. (dha)