Erdoğan: Gün kucaklaşma günü

Erdoğan: Gün kucaklaşma günü
Erdoğan: Gün kucaklaşma günü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , partisinin dünkü Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Gün kucaklaşma günüdür. Gün, muhabbet günüdür. Baharın bu ilk gününde bize düşen Allah’ın bahşettiği şu vatan toprakları üzerinde bir olma, beraber olma, kardeş olma günüdür. Gün, silahları gömme, kanı durdurma, gözyaşını dindirme günüdür. Silahların değil, siyasetin konuştuğu yeni bir süreç başlasın istiyoruz” dedi.
AK Parti ve Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırılarla ilgili olarak Erdoğan, bu tür saldırılarla geri adım atmayacağını da belirterek, “AK Parti, yolunu değiştirecek, yolundan dönecek, frene basacak, hız kesecek bir parti asla değildir. Biz bu mücadeleye kefenimizle çıktık” diye konuştu. Erdoğan, CHP ’yi de eleştirdi. Muhalefetin çözüm süreci diye ortaya koyabildiği tek paragraflarının olmadığını söyleyen Erdoğan şöyle devam etti: “‘Bu işin çözüm yeri Meclistir’ tek söyledikleri bu. Parlamento başkanı, Meclis Başkanımızın ricasıyla her iki taraftan birer milletvekili görevlendirelim. Şu çözüm sürecine yönelik bir adım atılsın. Ana muhalefet, iktidar. Meclis Başkanımız bunu bana söyleyince ben de bu işin içinde olması bakımından Başbakan Yardımcım Beşir Atalay Bey’i görevlendirdim. Aynı şekilde ana muhalefet de (Faruk) Loğoğlu’nu görevlendirdi. Başbakan Yardımcım arıyor ve geri dönmüyorlar. Geri dönmemenin yanında bakıyorsunuz, güya bunlar devleti çok iyi bilirler ya açıklama yapıyor. O açıklamasında: ‘Bize herhangi bir bilgi verilmedi ki!’ Bir araya gelmedin ki sana bilgi verilsin. Önce oturup konuşacaksın, ondan sonra bunu birebir mi görüşeceğiz yoksa sizden bizden üçer kişilik heyetle mi yürüteceğiz? Terörü bitirme konusunda bizim attığımız adımları da ülke adına değil, millet adına değil, kendi şahsi ve siyasi hırsları adına engellemeye çalışıyorlar.”
Erdoğan Nevruz’da bayrak krizi ile ilgili ise “Diyarbakır’da bayrağımızın olmaması, açık söylüyorum süreci sabote etmeye yönelik yeni bir sabotaj girişimi ve bir provokasyon girişimidir. ‘Nevruzunuz kutlu olsun.’ Bunu Kürtçe yazmışsın. Ne olurdu bir de bunu Türkçe olarak yazsan” diye konuştu.

Bayrak büyük noksanlık

Cumhurbaşkanı Abdullah Gülde Nevruz kutlamalarında Türk bayrağı bulunmamasının büyük noksanlık ve aksaklık olduğunu belirterek, “Hepimizin uğruna yeri geldiğinde hep beraber can verdiğimiz bayraktır. Hiçbir Kürt vatandaşım bu bayrağa karşı herhangi bir tavır içinde olmaz” dedi.