Erdoğan: Hedefimiz aileyi korumak

Başbakan Tayyip Erdoğan zinayı suç sayan yasa tasarısını savundu: "Bu bizim muhafazakârlığımızın gereği olarak aile kurumunun sağlam tutulmasıdır. Aldatılan kadının onurunu koruyoruz."

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, zinanın suç sayılmasına ilişkin yapacakları düzenlemeyi savunarak, "Bu bizim muhafazakârlığımızın gereği eşitsizliği ortadan kaldırıyoruz. Aldatılan kadının haklarını koruyoruz" dedi.
Erdoğan dün AKP Genel Merkezi'nde "AB Komiseri Verheugen'in zinayla ilgili düzenlemenin AB sürecini olumsuz etkileyeceği yönünde demeci var" denilmesi üzerine de Erdoğan şöyle konuştu: "Hiç bu tür bir şey söz konusu değil. Bu konuyla ilgili söylenmesi gerekenlerin hepsini söyledik. Ben ve Cemil bey, bunların hepsini çok açık ve net ifade ettik. Aynı istikamette gidiyoruz. AKP olarak muhafazakarlığımızın gereği aile kurumunun sağlam tutulmasıdır. Aile kurumumuzun güvence altına alınmasıdır. Aile kurumunun temel direği anne ve baba bir aldatma yaparsa aldatılanın şikâyetinin söz konusu olması halinde bu konuyla ilgili yargı devreye girer. Bunun dışında herhangi bir şey söz konusu değil. Yani anne veya baba üçüncü bir şahıs değil sadece ikisinin şikâyetine bağlı. Şikâyet olmadığı sürece zaten bir şey söz konusu değil.
Bizler adımlarımızı atarken, saptırmaca yapılıyor. 1996'da bu kaldırılmamıştı. Kadın-erkek arasındaki eşitsizlik orada bir gerekçe olarak ortaya konulmuştu. Biz 1996'da kalmış olan eşitsizlik noktasındaki konuyu şu anda telafi ediyoruz ve bunu eşit hale getiriyoruz. Aldatılan kadının hakkını koruyoruz. Biz kadına saygının gereğini yerine getiriyoruz. Bunu farklı yerlere çekmenin hiçbir anlamı yok. Yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında toplumumuzun yüzde 80'e varan kısmı bu konuda haklı adım attığımızı teyit ediyor."