Erdoğan: Hukuku karanlık odalara hapsetmek isteyenler var

Başbakan Tayyip Erdoğan, isim vermeden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı eleştirdi. Erdoğan, "Hukuku, adaleti milletten esirgeyebileceklerini düşünenler, hukuku karanlık odalara hapsetmek isteyenler var" dedi.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, isim vermeden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı eleştirdi. Erdoğan, "Hukuku, adaleti milletten esirgeyebileceklerini düşünenler, hukuku karanlık odalara hapsetmek isteyenler var" dedi.
Erdoğan, dün yeni Bakırköy Adalet Sarayı'nın açılış törenine katıldı. Törende yaptığı konuşmada Türkiye'nin hukuk devleti, hukukun da sistemin temel direği olduğunu belirten Erdoğan, şöyle dedi: "Hukuk devletinin en bariz vasfı o ülkede karanlık odaların olmayışı, yani şeffaflıktır. Ama görüyoruz ki bazı çevreler henüz bu değişime ayak uyduramamış. Ne yazık ki hâlâ hukuku, adaleti milletten esirgeyebileceklerini düşünenler var. Hâlâ hukuku karanlık odalara hapsetmek isteyenler var. Bu ilkel zaman dışı anlayışlar tedavülden kalkmalı. Milletin Meclisi'nde oturup meşruiyeti başka meclislerde arayanlar bu millete layık olamaz. Demokratik çağdaş değerlerin temsilcisi olamaz."
Yürüyen merdivenli adliye
Bakırköy Adalet Sarayı, 43 bin 462 metrekare arsaya kurulu. Toplam 79 bin 303 metrekare inşa edilen adliye 13 bloktan oluşuyor. 10 katlı sarayda yedi icra, 16 ağır ceza, 15 sulh ceza, 13 sulh hukuk, 42 asliye ceza, 24 asliye hukuk, iki çocuk ağır ceza, sekiz çocuk asliye ceza ve yedi iş mahkemesi salonu var. Binada 12 asansör ve 14 yürüyen merdiven yer alıyor.Çiçek: Krizde suçumuz yok
Adalet Bakanı Cemil Çiçek törende, müsteşar Fahri Kasırga'nın HSYK toplantısına katılmaması sonucu Yargıtay ve Danıştay'daki boş üyeliklere seçim yapılamamasıyla ilgili eleştirileri yanıtladı. Çiçek, şunları söyledi: "1992'den beri süresinde seçim yapıldığı dönemler de, uzun süre beklenildiği dönemler de var. Bu, üyeliklerdeki boşalmalar birbirine yakın olursa birleştirilmesi düşüncesinden kaynaklanıyor. 2006'da 18 üyelik boşalmış. Niye 2006'da seçim yapılamadı? 2006'da 75 toplantı yapıldı. Ne sayın müsteşar, ne benim bu tartışmaların içerisinde olmamız söz konusu değil. Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı olacak biz değiliz, üye olacak biz değiliz. Meselenin yanlış bilgilerle siyasi zemine çekilmekte olduğunu gördüğüm için bütün bu açıklamaları yapmak istedim."