Erdoğan içki krizini rahat yönetir

AKP bazen bir siyasi parti gibi değil de bir cemaat gibi davranıyor. Değişikkesimlerden taraftarı olmasına rağmen o sadece küçük bir kesimi memnun edip...
Haber: NEŞE DÜZEL / Arşivi

NEDEN? Mustafa Karaalioğlu
AKP, bir tür kriz bağımlısı gibi durduk yerde toplumu gerginleştirecek krizler çıkartıyor. Zina yasası böyle bir krizdi... Göztepe'ye cami böyle bir krizdi... Şimdi de içki yasağı böyle bir kriz... AKP, kendisine oy veren ya da verebilecek olan, ama modern ve çağdaş bir yaşama da sıkı sıkıya bağlı bulunan geniş bir kesimi kuşkulandırmak pahasına niye bu krizleri yaratıyor? İnsanların yaşama tarzlarına neden müdahale etmek istiyor? Bunun siyasi bir amacı var mı? Belli bir oy hesabıyla mı AKP bu girişimlerde bulunuyor? Bunlar, türban yasağının kaldırılamaması karşılığında dindar kesime verilen tavizler mi? Yoksa bunlar, AKP'nin kendi örgütünün bir bölümünü tatmin etmek için yapılan mecburi çıkışlar mı? Böyle din vurgulu krizler, AKP örgütünü daha sıkı bir hale mi getiriyor? Bütün bunları ve AKP'nin anlaşılmaz kriz bağımlılığının nedenlerini, dindar kesimin önde gelen genç entelektüellerinden Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu'na sorduk.


AKP bazen bir siyasi parti gibi değil de bir cemaat gibi davranıyor. Değişikkesimlerden taraftarı olmasına rağmen o sadece küçük bir kesimi memnun edip, diğerlerini tedirginleştirecek hamleler yapıyor. İçki yasakları gibi. Niye yapıyor AKP bunu?
AK Parti'nin üç yıllık performansı, ondan siyasi istikrar ve AB hedefinde ilerleme bekleyenler açısından kötü gitmedi. Liberallerin, muhafazakârların, bir ölçüde milliyetçilerin, Kürtlerin ve de 'İslamcı' diye tanımlanabilecek koyu muhafazakâr kesimlerin beklentilerini aynı potada karşılamak zordu. AK Parti, tarafları rahatsız etmeden bu beklentileri iyi taşıdı bugüne kadar. 'İçki yasağı' olarak yansıyan mesele ya da Başbakan'ın geçmişte zina konusunda yaptığı çıkışlar bir muhafazakâr partiden beklenmesi gereken şeylerdir. Çünkü bir muhafazakâr parti, toplumun kötü alışkanlıklarını azaltmak ve daraltmak konusunda politikalar üretmek zorundadır.
İçki yasağı, zina yasası, Göztepe'ye cami gibi laik kesimleri çok huzursuzlandıracak girişimlerden memnun olan bir kesim mutlaka var. AKP için bu kesim, niye AKP'ye oy vermesi beklenen, sayıları epey kalabalık olan ve böyle radikal eylemlerden hoşlanmayan diğer kesimden daha önemli?
Acaba önemli mi? AK Parti liderleri, ne Tayyip Erdoğan, ne İstanbul Belediye Başkanı Topbaş ne de Ankara'da Melih Gökçek bu işleri savunurken, tabanla iletişim kuran bir dil kullanmadılar. 'Ey şehirdeki tabanım, sizin için sonuna kadar mücadele ediyorum. Ben bu camiyi buraya dikeceğim, içkiyi yasaklayacağım' demediler. Sizin analiz ettiğiniz gibi bunlar, 'Ben kendi tabanımı memnun etmek için bir-iki numara yapayım, varsın beni destekleyen diğer mutedil ve geniş kitleler rahatsız olsun' hesabıyla yapılan şeyler değil. AK Parti'nin, içkiyi yasaklamak gibi bir gündemi hiç olmadı ve AK Partililer içki yasağı getirmiyor. Birtakım düzenlemeler yapıyorlar. İçkinin gençlerle ilişkisini azaltan, içkinin özendirildiği mekânlarla toplumun ilişkisini daraltan, sınırlayan düzenlemeler bunlar. İçki içilen yerlerin okulların 100 metre uzağında olması gibi düzenlemeler geçmişte de yapıldı.
Şimdi yapılmak istenen Avrupa ölçülerinde bir düzenleme değil ki. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle şehirlerde içki içilen ve içilemeyen bölgeler oluşturmak isteniyor. İçkili yerler ancak bazı semtlerde, sokaklarda açılabilecek. İnsanlar içki içebilmek için o semtlere, sokaklara gidecek. Böylece insanlar da, mekânlar gibi 'içki içenler ve içmeyenler' diye ayrılacak. Sizce bu bir yasaklama değil mi?
Bugün Avrupa da alkolizm ve içki sorunu için çözümler arıyor. Ben, muhafazakâr ve sağcı bir partiden toplumun içkiyle ve bir sonraki aşama olan uyuşturucuyla, ahlaksızlıkla mücadele etmesini beklerim. Hükümet, şu içkiyi de bir yasaklayalım, aradan çıkartalım ve hadlerini bildirelim fikriyle hareket etmiyor. Şunu biliyorum. Bu tür komplikasyonlar çıkar endişesiyle çok temkinli davranıyor, bu konuya el atmaktan kaçınıyor. Hatta bu konuları görmezden geliyor. AK Parti'ye 'içki yasağı' yaftası haksızlık olur. Üstelik, AK Parti iktidarının selam vermek istediği sizin tanımladığınız dar çevre, içki yasaklanmış yasaklanmamış, bu işle o kadar alakadar değil ki.
Niye?
AK Parti, müstehcen yayınları engellemek için zecri tedbirler alıyor deseniz, bu manidardır. Çünkü müstehcen yayınlar her kesimin tüketim alanına giriyor. Ama içki, dinci kesimin gündeminde olan ve kendisi, ailesi için tehdit olarak gördüğü bir konu değil. İçki, toplum için bir tehdit. Dolayısıyla geleneksel sağcı bir partinin içki gibi konulara eğilmesinde, içkiyle toplum ve gençler arasında mesafe koyan politikalar uygulamasında bir problem yok. Bunlar, Avrupa'nın, modern toplumların bir sorunsalı.
Bu ülkede alkolizm diye bir sorun mu var? Acaba AKP bizden habersiz bir araştırma yaptı da, Türk toplumunun ve gençlerin temel sorunu, eğitimsizlik, mesleksizlik, işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, sağlık değil de içki tüketimi ve alkolizm mi çıktı? AKP iktidarı birden bu yüzden mi içkiyi yasaklama girişimleri başlattı?
Bir hükümetin sadece bir konuyla ilgilenmesini bekleyemeyiz. Bütün saydıklarınızdan sonra ilgilendiği bir konu belki de içki. Birahaneler, barlar, içki satışı yapılan mekânlarla ilgili önlemler 15 yıl öncesine dayanıyor. Devletin bunlarla ilgili bir politikası, yasaları var. Bunların dışında da bir bir uygulama yok zaten. Bence siz, 'AK Parti bir yaşam tarzı dayatıyor mu' sorusuna cevap arıyorsunuz. Oysa içki içmeyen bir aile için içkiye kısıtlamalar getirilmesinin hiçbir politik değeri yok. Ben bu kesimleri iyi tanıyorum. 'Helal olsun bunu da yaptılar, bunlar Türkiye'ye dindarlık getirecekler' mesajını veren bir uygulama değil bu.
AKP, bu hamleleri oy toplamak için yapmıyor o zaman. Hangi amaçla yapıyor öyleyse?
İçki bütün kötülüklerin ana kaynaklarından bir tanesi. Bunları engellemek için bir sosyal politika olarak düşünüyorlardır belediye başkanları.
AKP'nin bir çekirdek kitlesi var. Bu çıkışlardan memnun olacak olan bu çekirdek kitle sanırım. Bu kitle, AKP'nin genel oyu içinde yüzde kaçlık bir yere sahip?
AK Parti'yi kendi dünya görüşü ve Türkiye'de dinin görünürlüğü açısından tanımlayanların oranı yüzde 10'un altında olabilir.
AKP, bu kitlenin desteğini kaybederse parti örgütünü bir arada tutamamaktan mı çekiniyor?
AK Parti'nin şu anda kendine güveni üst düzeyde. Belirli bir kitlenin desteğini kaybetme endişesi çok düşük. Çekirdek kitlenin kanaatleri, parti örgütlerinde çok önde değil. Yani 'daha dindar, daha muhafazakâr bir parti olalım, dini sembolleri daha öne çıkaralım' baskısı güçlü değil. Dini motifler üzerinden politika yapmak şu anda çok efektif değil. Tam tersine parti teşkilatları ve yönetimleri, üç yıldır biz niye başarılı bir partiyiz sorusuna, 'Türkiye'yi AB'ye taşıdık, ekonomiyi iyiye götürdük, siyasete istikrar getirdik' cevabını veriyorlar.
İçki yasağının, şeriat çağrışımı yapacağı ve sadece AKP'nin en haşin rakibi olan Kemalistleri değil, laik bir düzende yaşamak isteyen herkesi rahatsız edeceği çok açık. AKP örgütü, kendi çekirdek kitlesinden olmayan herkesi arada sırada rahatsız etmekten bir galibiyet duygusu mu hissediyor?
Bunu CHP yapsaydı şeriat çağrışımı olur muydu?
CHP'nin yasakları şeriatı değil, otoriter bir sistemin antidemokratik adımlarını çağrıştırırdı. Dini referans alan ve iktidarda olduğu belediyelerde içkiyi yasaklayan bir çizginin devamı AKP. Erdoğan, İstanbul Belediye Başkanı'yken (8 Ocak 1995) Hürriyet'te yaptığım röportajda bana, kendisinin 'önder ve idareci' anlamında 'İstanbul'un imamı' olduğunu, inançlarından ötürü de belediyenin işlettiği yerlerde içkiyi yasakladığını söylemişti. 'Belediyenin kiraladığı yerlerde içkiye karışılmayacak' demişti. Ama 10 yılda yasağın boyutu, belediyelerin kiraladığı mekânlara, belediye tiyatrolarının galalarına, kokteyllerine kadar yayıldı işte.
Erdoğan'ın, özellikle AK Parti serüveninden itibaren, dini temel alan, dine referansta bulunan bir politik anlayışı yok. Belediyelerdeki içki uygulaması, daha çok belediye başkanlarının cevaplaması gereken bir şey. Erdoğan'ın, 'şeriat, laiklik karşıtlığı, dini egemen kılmak'la izah edilemeyecek bambaşka bir performansı var. AB süreci ve ekonomideki liberal uygulamalar bunlardan birkaçı. Bu uygulamalar dini referansla değerlendirilemez. Birkaç belediyenin içkiyle ilgili uygulaması, Erdoğan'ın gerçek niyetinin göstergesi olabilir mi?
İçki yasağı girişimi birkaç AKP'li belediyenin işi değil ki. Yasaklama süreci İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle başladı ve bütün Türkiye'ye yayıldı. Belediyeye ait yerlerde içki yasağı da aynen böyle yayılmış ve yerleşmişti.
Medya AK Parti'yi çok iyi değerlendiremiyor. Özellikle Ankara gazeteciliği, eski alışkanlıklarını sürdürdüğü için AK Parti'yi anlamakta ve muhalefet etmekte çok başarılı değil. Gereksiz bir odaklanma var ve bu odaklanmalar AK Parti'yi sanıldığı gibi yıpratmıyor, aksine diri tutuyor. Eğer AK Parti'ye dindarlığı üzerinden, 'Ben senin niyetini gördüm' türünden baskı yapmaya devam ederseniz, bu, Tayip Erdoğan'ın çok kolay yönetebileceği bir süreçtir. Böyle bir kriz çok kolay yönetilir.
Anlaşılan o yüzden durduk yerde içki meselesi ortaya çıktı. Medya geniş bir kitlenin sözcüsü olarak harekete geçiyor, AKP'yi eleştiriyor ve bu da AKP'nin işine geliyor. Çekirdek kitlesini ve örgütünü diri tutuyor. Ben de zaten size deminden beri AKP bütün bu tür girişimleri onun için mi yapıyor diye soruyorum.
Bu, bir komplo teorisi olur. Hükümetin başörtüsü sorununu çözmeksizin hiçbir konudan haz alması, dinle bağlantılı gibi görünen konulardan mutlu olması, 'Ben görevimi yaptım' demesi mümkün değil.
Türban sorununu çözemeyen, anayasal yasaklarla karşılaşan AKP, bu çözümsüzlüğün rövanşı gibi mi görüyor içki yasağını?
Göremez. İçkiyi yasaklayalım, şunu bunu yapalım ve bu, başörtüsüyle ikame olsun diyemezler. Çünkü biliyorlar, başörtüsü sorununu çözmemenin ikamesi değil onlar. 'Başörtüsü sorununu çözemiyoruz, bari içkide kısıtlama getirelim' demiyorlar. Onların alkolizmi engelleme niyetleri ve topluma karşı sorumlulukları var.
Türban sorunu çözümlenebilmiş olsaydı, AKP gene Göztepe'de cami, içki yasağı gibi laik kesimlerde çok huzursuzluk yaratan projeleri gündeme getirir miydi?
O saydığınız girişimler, türban sorunun ikamesi için değil. AK Parti'nin başörtüsü sorununu çözmek gibi çok ağır bir yükü var. Meydanlarda söz verip vermemiş olmaları bir şey değiştirmez. Başörtüsü sorununu çözememek AK Parti üzerinde baskı yaratıyor. Bunun yerine hiçbir şeyi koyamaz AK Parti. 'Biz türban sorununu çözemedik ama ey millet işte içki için böyle yasaklama koyduk, Göztepe'ye de cami yaptık' politik bir açıklama olmaz.
Diyelim ki AKP içki yasağını türbana rövanş için yapmıyor. Çekirdek kitlesi için yapmıyor. Örgütünü bir arada tutmak için yapmıyor. Oy toplamak için yapmıyor. Niye toplumun çözüm bekleyen bunca sorunu varken, toplumda geniş kitleleri rahatsız edecek yeni bir sorun yaratıyor peki?
Bunu muhafazakâr ve sosyal politikalarının bir devamı olarak görüyor.
AKP madem sizin dediğiniz gibi toplumun ve gençliğin sağlığını düşünüyor, niye okulların içine kadar girmiş olan ve üstelik yapılan araştırmalarda gençlik için en temel tehlikelerden biri olarak çıkan uyuşturucu konusunda bir kampanya başlatmıyor da, içki konusunda başlatıyor?
Bence bir an önce başlatmalı. Bunun çok önemsendiğini biliyorum.
Bir yandan kendi kitlesinin özgürce istediği gibi giyinememesinden, yaşamamasından şikâyet eden AKP, niye başkalarının yaşam biçimine karışmakta bu kadar ısrarlı davranıyor? Bunda bir çelişki yok mu?
Çelişki sizin sorunuzda. İçkideki girişimde ben bir yaşam tarzı müdahalesi görmüyorum. AK Parti tam tersine dünyaya açılma açısından geniş kitlelerin yaşam tarzını zenginleştirici ve imkânlarını artırıcı bir icraat yaptı.
AKP örgütü kendini tam anlamıyla iktidarda hissediyor mu yoksa iktidarının engellendiği duygusuna mı sahip?
AK Parti iktidarının merkezde bir dirençle karşılaştığı muhakkak. Bunu Başbakan da söylüyor. Bürokratik oligarşi kavramını kullanıyor. Taşrada ise durum daha kolay. Çünkü taşrada iktidar unsurlarının büyük çoğunluğu ve belediyeler AK Partililerin elinde. Merkezden uzaklaştıkça AK Parti'nin iktidar duygusu daha yüksek oluyor. AK Parti taşrada daha egemen ve rahat. Kendini taşrada daha muktedir görüyor. Fakat merkezde yani Ankara'da iktidarın ortakları çok daha belirgin ve hükümete alan bırakmayacak ya da onun iktidar alanını daraltacak şekilde konumlanmış durumda.
AKP örgütü, hükümeti daha radikal olması için sıkıştırıyor mu?
Bütün örgütler gibi onlar da sıkıştırıyordur. Hükümetin daha cesur ve sert olmasını, YÖK'ü kaldırmasını, türban, imam-hatip meselesini çözmesini, cumhurbaşkanlığının yetkilerinin azaltılmasını istiyorlardır. Talepler taşradan daha güçlü geliyor.
AKP'nin tek bir parti değil çok farklı fikirleri içinde barındıran bir koalisyon olduğu da söyleniyor. Sizce AKP dağılma riskini içinde taşıyan bir koalisyon mu?
Değil. AK Parti'de politik bir ayrışma olmaz. Partiden bundan sonra sadece yeni seçimlerde seçilme kaygısı taşıyan milletvekilleri ayrılabilir. Şeçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri zamanında yapılacak. Bu planı değiştirebilecek tek kişi Erdoğan'dır. Risk alıp erken seçime gidebilir. Çok olağanüstü şartlar olmazsa, böyle bir şey yapmayacak. 17 Aralık'tan sonraki gerilimler, Şemdinli ve Güneydoğu'daki olaylar, içki meselesinin canlı bir şekilde tutulmasının en büyük nedeni erken seçimi sağlamak içindir.


    http://www.radikal.com.tr/7658247658240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.