Erdoğan: Islah başlıyor

Erdoğan: Islah başlıyor
Erdoğan: Islah başlıyor

Sel suları caddeleri tabelalara kadar doldurdu. Havalimanına gidecekler yolda kaldı. Çok kişi botlarla tahliye edildi. Fotoğraf: Aziz Uzun / aa

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, felakette dere kenarlarına yapılan binaların önemli etkisi olduğunu belirterek, en kısa sürede derelerin ıslah edileceğini söyledi.
Erdoğan dün iftarını açtığı AKOM’da şunları söyledi: “Bu olsa olsa ‘yüz yılda bir olur’ diye tanımlanacak bir durum. Metrekareye en fazla yağışın düştüğü yıl, benim belediye başkanı olduğum 1996. Metrekareye 64 kilogram düşmüş. Şimdi 180 ile 285 kilogram arasında. Bu bambaşka bir felaket. Yıllardır bizim bu derelerde ıslah çalışmaları gayretimiz var. Bu benim belediye başkanlığım döneminde başladı. Bu çalışmaların önünde her zaman engeller kondu. Sanıyorum şu olaylar, bu engelleri ortadan kaldırır. Kamulaştırma çalışmaları gayretini engellemeye çalışanlar bugünü görmelidir. Islah çalışması yapacağız. İmara uygun davranacağız. Atalarımız, ‘Derenin intikamı ağır olur’ demişler. Dere yataklarındaki bütün yerleşimleri bizim süratle kaldırmamız lazım. Biz, gerek valilik gerekse belediye olarak bu konuda adımımızı atacağız. Yarın (bugün) çalışmalara başlayacağız. Ancak vatandaşlar önümüzde engel olursa bu işi kısa sürede yapamayız. Bu adımı da Ayamama Deresi’nde başlatacağız. Belediye, valilik, askeriye, itfaiye ve tüm kurumlarımız büyük özveriyle çalıştı. Bütün kurumlara teşekkür ediyorum. Zarar görenlerin zararlarını kapatmaya çalışacağız.” (dha)