Erdoğan ısrar ediyor

'Yasaları değiştirecek yerler belli'
Türbanın özel ve vakıf üniversitelerinde serbest kalmasını öneren Başbakan Erdoğan, YÖK Başkanı Teziç'in "Hukuken olmaz" sözlerini yanıtladı: Yasal manileri değiştirecek yerler bellidir. Yeter ki toplumsal mutabakat sağlansın.
Teziç'ten 'kamusal' örnek
YÖK Başkanı Teziç, 'kamusal alanı' örnekle anlattı: "Kamusal alan işlevseldir. Bir parkta polis kimlik kontrolü yaparken tesettürlü bir kişiyi giysisinden ötürü tanıyamazsa artık orada kamusal alan oluşmaya başlar."

ANKARA/İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta türban yasağı konusunda önerdiği "Devlette olmuyor ama özel ve vakıf üniversitelerinde serbest olsun" formülü ile yeniden gündeme gelen 'kamusal alan' kavramı Başbakan ve YÖK Başkanı arasında yeni bir atışmaya yol açtı.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, önceki gün Başbakan Erdoğan'ın önerisinin gerçekleşmesinin önünde yasal engel olduğunu savunurken şöyle konuşmuştu: "Yükseköğretim Kanunu devlet ve vakıf üniversitelerini 'kamu tüzelkişilikleri' olarak tanımlar. Kanunun, üniversitelerle ilgili tanımı çok açık; dinsel simge biçimine dönüştürülmüş olan giysilerin vakıf üniversitelerinde hukuken olması mümkün değil."
YÖK Başkanı'nın bu sözlerine dün Başbakan'dan karşılık geldi. Üsküdar'daki evinin yakınında dükkânı olan esnafı ziyaret eden Erdoğan, gazeteciler Teziç'in sözlerini hatırlatınca şöyle konuştu:
"Ben kanaatimi söyledim. Bir programda, soru üzerine bir cevap verdim. Dünyadaki uygulamalarını söyledim. Hatta biliyorsunuz benim yurtdışında, ABD'de aldığım bir fahri doktora var. Fahri doktorayı aldığım üniversite, bir vakıf üniversitesidir. O vakıf üniversitesinde bile böyle bir sıkıntı söz konusu değildir. Biz dünyadan bunun örneklerini verdik. Türkiye'de bununla ilgili yasal maniler varsa, bu yasal manileri değiştirecek olan veya yeni düzenlemeleri yapacak olan yerler bellidir. Yetkililer bellidir. Ona göre bunun değerlendirmesi yapılır, yeter ki toplumsal bir mutabakat sağlansın, yeter ki buna yapıcı bir anlayışla yaklaşılsın. Olay budur."
Teziç tanım yaptı
YÖK Başkanı Teziç dün yaptığı açıklamada türban takılmasının nerede, ne zaman kısıtlanacağı tartışmasının odak noktasını oluşturan 'kamusal alan' terimine yaklaşımını anlattı. 'Kamusal alan'ın coğrafi bir tanım olmadığını belirten Teziç, görüşünü bir örnek vererek destekledi: "Bu işlevsel bir şeydir. Örneğin biz şu anda parktayız. Siz, benim yanımda tesettürlüsünüz ve yürüyoruz. Park gibi özel bir alanda ilerliyoruz. Bir olay var ve polis kimlik kontrolü yapıyor. Bizi de durdurdu, kimlik görmek istedi. Siz çıkardınız kimliğinizi ancak kolluk kuvveti 'Sizi, üstünüzdeki giysi nedeniyle tanımakta güçlük çekiyorum' dedi.
Orada birdenbire kamusal alan oluşur. Onun için işlevseldir. Böyle bir durumda kişinin giysi biçimini kolluk kuvvetinin kendisini tanıyabileceği biçime dönüştürmesi gerekir. Bir devlet faaliyetinin yapıldığı alanda, bireyler, inançlarına dayalı hususları dışlaştıramazlar. 'Kamu' denilen yerde herkes eşit görüntüsüyle kendisini ifade etmek zorundadır."