Erdoğan: İtalya koalisyonu yasakladı

Erdoğan: İtalya koalisyonu yasakladı
Erdoğan: İtalya koalisyonu yasakladı
İzmir'de toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'deki seçim sonuçlarını anlatıp, İtalya'nın koalisyonu yasakladığını dile getirdi.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , İzmir'de toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, "Seçim sürecinde tüm partiler programlarını ortaya koydular. Sizlerle birlikte takip ediyorum. Komik şeyler oluyor. Asgari ücreti açık arttırmaya çıkarmışlar" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

12 yılda 1340 okul yaptık, İzmir'e 30 bin tablet bilgisayar verdik. İzmir sadece bölgesinin değil ülkenin de en önemli sağlık merkezlerinden biri haline geliyor. Ulaşımda İzmir'in çehresini değiştirdik. 9 milyar dolarlık İstanbul-İzmir otoyolu projesi devam ediyor. İzmir-İstanbul otoyolu bittiğinde iki şehir arası otomobil ile 3 büçuk saate inecek. Helikopterle üzerinden baktım köprünün inşaatı maşallah devam ediyor.

Dik duracağız, dikleyeşmeyeceğiz. Bizler yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Bizim milletimize verilmiş sözümüz var. Birileri yıllarca İzmir'i istismar ederken biz 12 yılda onlarca yatırım yaptık. Havaalanının durumunu kararlaştırın, okulların, hastanelerin durumunu karşılaştırın, göreceğiniz tek şey kalitenin 3 kat 5 kat 10 kat arttığını göreceksiniz. Ayrımcılık diye bir şey kalmadı. Çünkü biz yaradılanı yaradandan ötürü severiz dedik. Kimsenin kökenine, mezhebine, inancına bakmadık. 78 milyon insanımızın tamamına aynı hizmeti götürdük. Ve biz de ayrımcılık göremezsiniz.

'KÜRT KARDEŞLERİME EMEKLERİ GEÇMEDİ'


Millet ne demek biliyor musunuz? Farklı etnik unsurları bağrında bulunduran ve buluşturan yapıdır. Vatan topraklarımız üzerinde kimse bir operasyona girişemez. Şimdi birileri çıkmış diyorlar ki, bizim millet anlayışımıza farklı yaklaşıyorlar. Neymiş, biz Kürtlerin temsilciyiz diyorlar kendileri için. Yalan söylüyorlar, Kürt kardeşlerime en ufak emekleri geçmedi. Belediyelerini dolaşın, pislikten, çöplükten, susuzluktan geçemezsiniz. Van'ı susuzluktan kurtardık. Açık ortada.

'DİYANET ERMENİCE KURAN DA HAZIRLATIYOR'

Diyanet İşleri'nin hazırlattığı Kuran'ı gösterdim, Kılıçdaroğlu dedi ki, 'Cumhurbaşkanı Kuran'ı istismar ediyor.' Hamdolsun biz Kuran'la doğduk, büyüdük ve yaşıyoruz. Benim Kürt kardeşlerimi istismar edenlere de sesleniyorum, Diyanet İşleri'nin hazırladığı Kuran mealinden neden rahatsız oluyorsun? Kalktılar dediler ki, 'bunu Diyanet yaptırmadı.' Ertesi gün hemen Diyanet İşleri Başkanlığımız gereken cevabı verdi. Ne dedi, 'Biz şu anda 10 bini aşkın Kürtçe mealli Kur'an'ı hazırlattık ve gerekli olan illere gönderdik.' Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı birçok dilde Kuran-ı Kerim meali hazırlatıyor. Hatta Ermenice bile hazırlatıyor.

İzmir sadece İstiklal mücadelesinin değil demokrasi mücadelesinin de sembol şehridir. Hamdolsun halkın seçtiği ilk cumhurbaşkanı oldum. 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz için yeni anayasa için ve başkanlık sistemini mümkün kılacak sonucu çıkarmamız gerekiyor. Türkiye 'nin yeni şeyler üretmeye, yeni şeyler konuşmaya ihtiyacı var.

KOMİK ŞEYLER OLUYOR

İtalya bir kanunla koalisyonları yasakladı. Bu çok önemli. İngiltere seçim sonuçları çok enterasan bir sonucu ortaya çıkardı. İngiltere'de 3 partinin genel başkanları yenilgilerini kabul edip istifa ettiler. Seçim sürecinde tüm partiler programlarını ortaya koydular. Sizlerle birlikte takip ediyorum. Komik şeyler oluyor. Asgari ücreti açık arttırmaya çıkarmışlar. Ben bu göreve geldikten sonra herhalde koltukta oturacak halim yok, durmayacağım, koşacağım demiştim. Cumhurbaşkanı taraf olmaz diyorlar. Ben her partiye eşit mesafedeyim ama gönlümde bir parti var.

Ana muhalefet biz imam hatip okullarını kapatacağız diyor. Şu an da imam hatiplerde öğrenci sayısı 1 milyon. Bu onları rahatsız ediyor. Kimse zorla çocuğunu göndermiyor. Bu partiler imam hatiplilerden ne istiyor? Bu kimi, neden rahatsız eder? Diyanet'e de aynı sebeple saldırıyorlar.


  http://www.radikal.com.tr/135339913533996

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İzmir yalanları - efeg27

  Havalimanı yap-işlet-devret modeli yapıldı, yapan firma TAV ise benzeri bir kaç havalimanı yaptı ve yaratılan modelde Özal modeliydi, kısaca hiç bir şey yapmadınız. İzmir metrosuna engel olmak için elinizden ne geliyorsa yaptınız, yasal zorunluluk olan hazine garantisini vermemek için bin dereden su getirip 4 yıl onay vermediniz! halbuki belediyenin ne size ne SGK ya kuruş borcu yoktu! imar planlarını onaylamamak için her yolu hala deniyorsunuz ve buna rağmen belediye zorlada olsa bir şeyler yapabiliyor. İzmire ettiğiniz hakaretleri ise asla unutmayacağız, bu halk kimin gavur kimin kafir olduğunu görüyor.

  Açılan Tesisler - user1148618

  Sayın Cumhurbaşkanı, .Bugün açtığınız tesislerin 10 tanesini sayabilir misiniz?

  isine gelen firsatlari hiç kaçirmayan gelmeyeni duymayan, duydurmayan biri.. - baizzet1925_379

  Italya`da savcilarin dokunulmazligi vardir. Görevinden hiç bir merci alamaz. O kanun bizde olsaydi seni 1000 yil içeri tikmislardi bile. Ancak, senin muhatap alinacak bir yanin yok artik.

  İmam hatip - Gurcan Uzoglu

  İmam hatiplerde 1 milyon öğrenci varmış. sanki bilerek isteyerek gidiyorlar. Acıbadem deki tüm okulları zorla imam hatipe çevirdiler isteseniz gidebileceğiniz başka okul yok. Din simsarları.

  HAYIR YOK BÖYLE BİR YASA... - ARAGORA

  İtalyadaki yasada ,koolisyonlar kalkmadı..Sadece,koalisyon olmadan nasıl yönetilebileceğinin yasası yapıldı.Ama Bakanlar ,tek partiden olduğu için ,en ufak bir sorunda hükümet düşüyor..Bu da daha başka sorunlara sebep oluyor..Ama ,öteki kurumlar düzgün ve yasalara uygun çalıştığı için ülke yoluna devam edebiliyor.Bizde bu neden olamaz,çünkü bizde hükümet olmadı mı hiç bir kurum çalışmaz.Zira,herşey bakanın iki dudağı arasında olduğu için, o olmadı mı yasalar da durur..Yargı ve yürütme yasalara göre değil Bakan bey in hallerine göre çalışırlar..İtalyaya benzemek istiyorsan önce kurumları rahat bırakacaksın ve yasaları hakim kılacaksın..Yalakalığı,kanunsuzluğu değil...

  Atamızın emaneti Cumhuriyetimize sahip çıkalım - user1077937

  yarın bir gün hangi çıkarlarına uygun fikirlerle karşımıza gelecekleri belli değil