Erdoğan: Kanlı ellerin Dink’i seçmesi son derece manidar

Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısını keserek yaptığı açıklamada, “Saldırı Hrant Dink’in şahsında hepimize, millet olarak birlik ve beraberliğimize, huzur ve istikrarımıza yapılmıştır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’e yönelik saldırının milletin birlik ve beraberliğine, huzur ve istikrara karşı yapıldığını söyledi. Erdoğan, "Kanlı ellerin bu kez Dink’i seçmiş olması son derece manidardır. Özellikle bazı ülkelerde sözde Ermeni soykırımı iddialarının gündemde olduğu günlerde bu cinayetin işlenmiş olmasını manidar buluyoruz" dedi.
Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Dink’in öldürülmesine yönelik açıklamalarda bulundu. "Bu cinayet sebebiyle üzüntümüz büyük. Karanlık
eller bir kez daha hain emellerine ulaşabilmek için ne yazık ki ülkemizi seçmiş,
İstanbul Şişli’de bu cinayet işlenmiş, kan dökülmüştür" diyen Erdoğan, şöyle
devam etti: "Açık söylüyorum bu saldırı, Hrant Dink’in şahsında hepimize, millet olarak
birlik ve beraberliğimize, huzur ve istikrarımıza yapılmıştır. Özgür düşünceye, demokratik yaşamamıza kurşun sıkılmıştır. Her şeyden önce basın ve düşünce dünyamıza, aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Şahsım, hükümetim ve miletim adına alçakça işlenen bu cinayetin arkasındaki kanlı elleri telin ediyorum.
Fail ya da faillerin, planlayan veya azmettirenlerin en kısa sürede ortaya çıkarılarak, yakalanarak adalete teslim edilmeleri için İçişleri ve Adalet Bakanlarımızı görevlendirmiş bulunuyorum. Şu anda havaalanına ulaşmış ve öyle zannediyorum ki İstanbul’a hareket etmiş bulunuyorlar. İlgili bütün birimlere de başta istihbarat teşkilatlarımız olmak üzere talimatlar olayı duyduğum anda verilmiştir."

Toplantı kesildi
Olay gerçekleştiği sırada Bakanlar Kurulu’nun toplantı halinde olduğunu hatırlatan Erdoğan, haberin ulaşması üzerine gerekli talimatları verdiğini ve toplantıyı kestiklerini bildirdi. Cinayetin hemen ardından verilen talimatlarla başlatılan çalışmaların farklı
boyutta devam ettiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Kanlı ellerin bu kez Hrant Dink’i kurban seçmiş olması son derece manidardır. Özellikle bazı ülkelerde sözde Ermeni soykırımı iddialarının gündemde olduğu günlerde bu cinayetin işlenmiş olmasını manidar buluyoruz. Cinayeti bütün yönleriyle araştırıyoruz, araştıracağız. En kısa sürede aydınlatmak için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Biz asırlardan beri bu topraklarda barış ve huzur içinde, bir arada yaşamayı başarmış bir milletiz.
Şunu herkes bilmelidir ki hiçbir kanlı provokasyon, hiçbir karanlık mihrak, hiçbir hain plan birlik ve beraberliğimizi bozamayacaktır. Başta Ermeni kökenli vatandaşlarımız olmak üzere aziz milletimiz, bu sınavı da aşacak sağduyu ve basirete sahiptir. Tekrar milletimizin başı sağolsun derken, özellikle gazete ve televizyonlarımızın yöneticilerini bu hassasiyeti paylaştıklarına inanarak sağduyunun sesini öne çıkarmaya davet ediyorum."
Açıklamadan sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, "Hrant Dink’in cenazesine katılmayı düşünüyor musunuz? Karanlık eller derken, şu ana kadar belirlenen bir yapı, oluşum, ülke var mı?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Her şeyden önce, tabii şu anda cenazenin ne zaman kaldırılacağı konusunda herhangi bir bilgim yok. Fakat benim programlarımla uygun düşmesi halinde, herhangi bir ön yargıya bu konuda sahip olmam söz konusu değil. Fakat bakan arkadaşlarımın her ikisi de bu konuyla görevli. Cenaze hangi gün olursa olsun orada bulunacaklar. Bu açıklıkla ifade etmek gerekiyor. Kanlı eller derken, nereden gelirse gelsin, hangi cenahtan gelirse olsun,
ister ulusal olsun ister uluslararası boyutu olsun bunu ifade etmek istiyorum.
Şudur, budur diye herhangi bir şey, net faili belli olmadıktan sonra söylenmez.
Bununla ilgili de tüm güvenlik güçlerimiz gerekli çalışmaları yapıyor. Yargımız da, tabii ki güvenlik güçlerimiz olayı neticelendirdikten sonra gerekli kararını verecektir."

İpucu vermedi
Erdoğan, "Olayın adli boyutuyla ilgili size ulaşan bilgi var mı? Bizimle paylaşır mısınız?" sorusunu da şöyle yanıtladı: "Şimdi bunlar işin yargı boyutu değil. Bunlar daha çok güvenlik güçleriyle alakalı boyut. Şu anda Taksim’de de iki kişinin gözaltına alındığı. Ama bunların hepsi biliyorsunuz bu tür olaylarda çok boyutlu olarak devam edecek. Ama bunlar hep zandır. Netleşmeden herhangi bir şeyi söylemek doğru olmaz. Güvenlik
güçlerimiz üzerine düşen görevi yapsınlar. Belli bir aşamaya gelelim. Ondan sonra
eğer savcılığa intikal edilecek noktalar varsa zaten savcılığa intikal ettirilecektir. Ondan sonra da olay daha da netleşecektir. Biz netleşmeden böyle bir şeyi söylersek bir yanlışın içine düşmüş oluruz diye düşünüyorum."

‘Emniyet koruma talebinin olmadığını söylüyor’
Erdoğan, "Hrant Dink’in ölüm tehdidi aldığı ve koruma talebi olduğuna dair bir şey var mı sizde?" sorusu üzerine de "Emniyet teşkilatımız, bizden böyle bir koruma talebinde bulunmadığını söylüyor. Gerek valimiz gerekse İstanbul Emniyet Müdürümüzün verdiği cevap bu. ’Şu ana kadar böyle bir şey bize gelmedi’ dendi. Bize ulaşan bilgi bu" dedi.
Erdoğan ayrıca bu süre içerisinde İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul’da oluşturduğu birimle basınla ilgili olarak, kısa aralıklarla kendilerine ulaşan bilgileri medyaya ve halka ulaştıracağını bildirdi.