Erdoğan: Kanlı provokasyonlar bizi yolumuzdan döndüremez

Başbakan Erdoğan, “İnanıyorum ki milletimiz birlik ve beraberlik içinde daha çok kenetlenerek bu hain cinayete en iyi cevabı verecektir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hiçbir kanlı provokasyon Türkiye’yi huzur ve istikrar içinde daha çok özgürlük ve refaha giden yoldan döndüremeyecektir" dedi.
Erdoğan, Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen’e ‘TÜSİAD Dış Politika Ödülü’ verilmesi için düzenlenen törene katıldı. Erdoğan, Sheraton Oteli’ndeki törende yaptığı konuşmada Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’e yapılan silahlı saldırıyı hatırlatarak, "Ne yazık ki, bugün öğleden sonraki menfur cinayet, buradaki ödül heyecanımıza gölge düşürdü" dedi.
Suikast haberiyle herkesin derinden sarsıldığını ifade eden Erdoğan, şöyle
devam etti: "Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink’i hedef alan kanlı eylem, özgür
düşünceye, demokratik hayatımıza da kurşun sıkmıştır. Elbette bu cinayetin üzerine kararlılıkla gideceğiz. En kısa sürede aydınlatılması için başta iki bakanım olmak üzere, tüm güvenlik teşkilatımız bütün birimleriyle gerekli talimatları almış ve hızla çalışmalarını sürdürmektedir. İnanıyorum ki, milletimiz birlik ve beraberlik içinde, daha çok kenetlenerek bu hain cinayete en iyi cevabı verecektir. Açık söylüyorum: Hiçbir kanlı
provokasyon Türkiye’yi huzur ve istikrar içinde daha çok özgürlük ve refaha giden
yoldan döndüremeyecektir."

‘Milletimizin başı sağolsun’
Demokratik reformları kararlılıkla sürdüreceklerini, toplumsal barışı daha da güçlendireceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu menfur cinayeti işleyenler, Türk basın dünyasının önemli bir şahsiyetini hedef seçmiş olsa da amacına ulaşamayacaktır. Bu noktada şüphesiz ki üzüntümüz büyüktür. Ben, Hrant Dink’in tüm mesai arkadaşlarına, ailesine milletimiz adına baş sağlığı diliyorum, milletimizin başı sağ olsun. Bu arada, gerek yazılı, gerek görsel medyamız bu süreç içinde inanıyorum ki
şu ana kadar yürüttükleri sağduyulu süreci öne çıkarmak suretiyle sürdüreceklerdir. Çalışmalarımızda da bizlere yardımcı olacaklardır. Çünkü bu hepimizin ortak sorunudur ve ben Türkiye’nin başı sağ olsun, milletimizin başı sağ olsun diyorum."