Erdoğan karikatürü çizen İngiliz'e ceza

Erdoğan karikatürü çizen İngiliz'e ceza
Erdoğan karikatürü çizen İngiliz'e ceza
20 yıldır Türkiye'de yaşayan İngiliz karikatürist, Başbakan Erdoğan'ın karikatürünü çizdiği için hapis cezası aldı.İSTANBUL - Başbakan Erdoğan'ın kafasını bir köpek figürünün üzerine çizen karikatürist Michael Dickinson, İstanbul'da 425 gün hapis cezasına çarptırıldı. Dickinson'a verilen hapis cezası, para cezasına çevrildi.

İstanbul Kadıköy'de görülen davada hakim, Dickinson’ın çalışmasının Erdoğan’ın “gururunu ve saygınlığını” ayaklar altına aldığına hükmetti.

ÖDEMEYİ REDDETTİ
Cezası paraya çevrilen Dickinson ödeme yapmayı reddedince hakim “önümüzdeki beş yılda Erdoğan’ı konu edinen yeni bir karikatür hazırlamazsa” Dickinson’ın cezasının iptal edileceğini yazdı.

Mahkeme çıkışında BBC’ye konuşan Dickinson “Elbette rahatladım. Ne olacağını bilmiyordum. Ama hala suçlu olduğumu düşünmüyorum ve gelecekte politikacılarla ilgili çalışmalar yapmayacağımı söylemiyorum” dedi.

İNGİLTERE'DE EN AZINDAN BROWN'U ÇİZEBİLİRİM
24 yıldır Türkiye’de yaşayan 59 yaşındaki Dickinson ilk olarak 2006 yılında ceza almış ve 2008’de beraat etmişti. Ancak beraat kararı daha sonra bozulmuş ve yeni bir duruşma yapılması talep edilmişti. Bunun üzerine İngiltere’ye geri dönen Dickinson, ülkesinde iş bulamadığı için İstanbul’a geri döndü.

Dickinson BBC'ye "Burayı seviyorum. Yemeklerini, havasını seviyorum. Ama İngiltere'de en azından Brown'un karikatürlerini çizdiğimde, hapse girme korkusu yaşamazdım" dedi.

Ocak ayında yapılan duruşmanın ardından Dickinson, “Hakime eğer bana para cezası verirse ifade özgürlüğüme yapılan saldırıyı protesto etmek için ödemeyeceğimi söyledim. O da bana parayı ödemekle hapishanede iki yıl geçirmek arasında bir karar vermem için bir ay zaman verdi” demişti.

Cezayı ödememeye kararlı olduğunu söyleyen Dickinson, “Hapse girmek istemiyorum ama önümdeki tek alternatif bu” açıklamasını yapmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/98487398487323

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eyyy allah'in kulu - sabmir

  bana der misin acaba bu haberde Michael Dickinson'un dininin islam olmadigina, hristiyan olduguna ya da musevi olduguna dair bilgi hangi paragrafta yazmakta??? komik oluyoruz biz hem de coook komik, haci hoca ile yurutulecek islerimiz var artik ulkemizde YAZIK... adam diyor ki ben ingiltere'de korkmadan cizim yapardim sen diyorsun ki ŞİŞANE... haber ne sen ne dusunuyorsun... bir insanin fikri ne ise ZİKRİ de o'dur...

  uygar ozgur ulkenin gecekondudan cikmis basbakani sozde uygar - isikyili

  bugun birlerce yillik soylu ailelerden gelen ingiliz kralicesine amerikan baskanina binlerce hakaret dolu mail gelmektedir gazeteler hergun kralice ailesinin yuzlerce sozde hakaret dolu karikaturlerini cizmektedirler ama kimse hakarete ugradigi icin tazminat davasida acmamakta isguzar basbakana yalakalik yapacagim diye ortaya cikan savcilarda boyle birsey icin dava acipta ulkeyi dunyaya rezil etmemektedirler kasimpasadan bir gecekondudan cikmis sayin erdoganin karikaturu yapilmaz diye bir sey yoktur devlet adamligi kolay degildir insanlarin dini hislerini kullanarak basbakan olmak baska sey devlet adami olmak baska seydir AB uyeligi sadece kafamizdaki kukuleta ile gezebilme ozgurlugu degildir basin ozgurlugunude gerektirir bagimsiz olmadigini iddia eden turk yargisi bu insani boylesine suc sayilmayan bir suctan mahkeme onune cikardigi icin utanmalidir neymis efendim erdogana hakaret etmismis evet etmis nolmus halkin onunde yasayanlar bu islere birsey diyemezler hamama giren terler 21 yuzyil avrupa ulkesinde basbakanda cumhurbaskanida dahil herkese basin yoluyla hakaret edilir hicbirseyde olmaz olmamalidir uygarlik ozgurluk bunu gerektirir ama bu hukumeti meydana getiren zatlarin geldigi okullarda bunu ogretmedikleri gun gibi maalesef aciktir bu zatlardan caplarinin ustunde beklenti sadece sukutu hayal getirir getirmistir ama turk insani hayal etmeye devam edecek birgun hakettigi basbakanada hukumetede kavusacaktir ama maalesef o gun cok uzaklardadir

  Ben başka bir fotoğraf fark ettim. - Allah'ın Kulu

  İlk bakışta takkeli sakallı bir ehli sünnetli bir kişi gibi gördüm. Haberler başlayıp spiker tanıtınca anladım ki ingiliz. Çünkü başında takke ce sünnet sakalı gibi sakal. O zaman dedim bu adamda mı sünnete uyuyor. Ve başka bu tip hiristiyan ve musavi kişilerin görüntüleri de çok zaman böyle. düşündüm ki aslında bu bizim sünnet takipçileri Peygamberimizin taklit etmeyin dediği kesimleri taklit ediyorlar. aslında peymberimiz ve islam dünyasının bu yüzyıl öncesindeki görüntüsünde küçük veya büyük sarık görüntüsü vardır. Demekki her bu görüntüdekinin eline hacı efendi diye sarılmamak lazım.

  Kanunlarımız rezil durumda - generalduncan

  karikatür çizmekten dolayı kimse hakaretle suçlanamaz. aşın artık bunları. sanatla, eleştiriyle, karikatürle hakareti ayırdedebilemek uygarlıktır. kanunlarımızı özgür düşünceyi koruyacak şekilde düzeltmek için geç bile kaldık. halk olarak tavır koyarsak belki düzelir. eleştiriye tahammülü olmayan biri liderim diye iddiada bulunamaz. lider olabilmek için önce kompleksleri aşmak gererkiyor. ama oy veren kitlelerin umrunda mı?

  herkes - sarpbengu

  Recep tayyip erdoğan hakkında yazan çizen herkes kendisi için hapis talep etsin mahkemeler kilitlensin diyeceğim ama 6 şiddetinde bir depreme bile organize olamayan bir millet ne yapabilir ki ....

  guzel insan Dickinson - haydaa

  resiminden ve isiminden tanidim Dickinson lisedeki Ingilizce ogretmenim. kendisi tam bir turk dostudur, cok sekerdir turk sanat muzigi bilir seslendirir guzel baris dolu bir insandir. mahkeme kapilarinda olacak adam degil, hele ki boylesine bir sebepten. mizah sanatin bir parcasidir basbakanimiz keske kendi hakkinda yapilan bu tarz esprileri hos gorebilse... zira ciddiye alarak bu tip esprilerin daha genis kitlelere ulasmasini sagliyor. Ayrica sebep ne olursa olsun bir sanatciyi, karikaturisti mahkemeye vermek yakismiyor buyuk adamlara!

  GOCUNDUKMU...? - Bakar

  Her daim toplumun bütün kesimlerine hitap eden ortak ifadeler, kimlere hitap etmez ki lal,sağır,okuması olmayanlar, farklı diller ve kültürlerin kendince bir tebessümü olan lirik, Dolayısıyla böyle bir iletişim sanatını yaygınlaşması toplumun algı yetilerini zenginleşeceğini düşünüyorum. Hele karükatize olmuş durumlar, toplumun kendi yargısını kendi yetilerine göre ifadelendiği,kendince kattığı etki, direk sahibine hitap edeceği için bu duruma kimse düşmek istemez.böyle oluncada çizerlerin payına düşende böylesi haller.