Erdoğan karşı değil

Başbakan Erdoğan, 'Ermeni konferansı' konusunda Adalet Bakanı Çiçek değil, Meclis Başkanı Arınç'ın tavrına yakın: "Konferanslar yapılır, rahatsız olmam. Ancak, önce arşivler incelenmeli. Çiçek, hükümet sözcüsü ama kişisel görüşlerini açıkladı."
"Afaki yorumlar geçmişe saygısızlık" diyen Erdoğan, Milas'ta Nâzım Hikmet okuyan öğrenciye gözaltı hakkında da şunları söyledi: "Kopenhag Kriterleri'yle bu işler ortadan kalktı. Bazen, bazı şeyler, nedense
adamına göre oluyor, bu da bizi üzmekte."
Akademi dünyası ateş püskürüyor
Ermeni konferansının ertelenişine tepki sürüyor. Çeşitli üniversitelerden 154 hoca, siyasileri ve bilimsel özerkliğe sahip çıkmayan YÖK'ü kınadı. Galatasaray Üniversitesi de 36 imzalı bir bildiri yayımlandı.

ASTANA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Ermeni konferansı'nın ertelenmesini değerlendirirken "Bu konulardan rahatsız olan birisi değilim" dedi ve ekledi, "Buyursunlar önce bir arşivleri incelesinler, sonra bu tür sempozyum ve seminer yapsınlar. Afaki yorumlar geçmişe saygısızlık olur." Erdoğan, Milas'ta Nâzım Hikmet şiiri okuyan bir öğrencinin gözaltına alınması konusunda da, "Kopenhag Kriterleri'yle bu işler artık ortadan kalktı. Fakat bazen, bazı şeyler, nedense adamına göre oluyor, bu da bizi üzmekte" dedi. Başbakan Erdoğan, Kazakistan'da kaldığı İntercontinental Oteli'nde gazetecilerin sorularını özetle şöyle yanıtladı:
Ertelenen konferans: Konferanslar, sempozyumlar yapılır. Bunlar benim ilgi alanım dışında. Bu konulardan da rahatsız olan birisi değilim. Rahatsızlığımın olduğu tek nokta şudur; Bu ülkenin özellikle kendi değerlerine sahip çıkması gereken insanların, olayı önce bilimsel noktada, arşivlere ve belgelere dayalı olmadan masaya yatırmadan, tamamen afaki yorumlarla değerlendirmeleri, ülke ve milletimizin geçmişine saygısızlık olur. Ve bu konuda devlet, bütün arşivlerini açtı. TSK, yine bu noktada, arşivlerini açıyor. Buralardan istifade edilmek suretiyle, bu konularda, eğer bu tür çalışmalar yapılırsa, çok daha isabetli olur diye düşünüyorum. Çünkü, Türkiye'yi, özellikle tarihiyle, güya bir çelişki içine düşürme gayreti içine girenlere karşı, herhalde söyleyecek birkaç sözümüz olmalı. O da diyorum ki 'arşivlerdir.' Buyursunlar önce bir arşivleri incelesinler. Ondan sonra bu tür sempozyum ve seminerleri yapsınlar diye düşünüyorum.
'Şiire gözaltı yanlış'
Nâzım Hikmet şiiri: (Muğla'nın Milas ilçesinde 17 yaşında bir öğrencinin Nâzım Hikmet'in şiirini okuduğu için gözaltına alındığı hatırlatılıp, 'Siz de şiir okumuştunuz. Bu ne kadar sürecek?' diye sorulunca) İnşallah fazla sürmez. Alışacaklar herhalde. Sürdürmemeye alışacaklar. ('Nâzım Hikmet'in şiirlerine nasıl bakmak gerekir?' sorusu üzerine) Siz benim şiirime nasıl baktıysanız, ona da öyle bakın işte. Ben, sadece, aynen o genç gibi şiiri okuyandım. Bu tür şeyleri doğru bulmamız mümkün değil. Kaldı ki Kopenhag Kriterleri'yle bu işler ortadan kalktı. Bu konularda daha da ileri şeyler söylüyoruz. Fakat bazen, bazı şeyler, nedense adamına göre oluyor, bu da bizi üzüyor.
Müzakere süreci: Türkiye olarak müzakere sürecine yönelik ne varsa yerine getirdik. Bundan sonraki müzakere sürecinde de Türkiye, tüm koşulları uzmanları vasıtasıyla çözecek, bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli çabayı gösterecek. Şu anda, aceleye gerek yok.
Çelik: Çok hassasım
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, de öğretmen yer değiştirmeleriyle ilgili kura çekme töreni sırasında gazetecilerin Ermeni konferansının iptal edilmesiyle ilgili sorularını yanıtladı. Çelik, şöyle dedi: Fikir özgürlüğü, demokratik çoğulculuk, insanların düşüncelerini ifade etmeleri ve engellerin kaldırılması konusunda son derece hassasım. Demokratik anlayış neyi gerektiriyorsa bunu yapmak zorundayız.Bildiri üstüne bildiri
İSTANBUL - Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılması planlanan Ermeni konferansının başta hükümet olmak üzere çeşitli çevrelerden gelen eleştiriler üzerine ertelenmesine tepkiler sürüyor. TESEV'den yapılan yazılı açıklamada farklı düşüncelere tahammülsüzlük 'endişe verici' bulunurken, 28 sivil toplum örgütü ve temsicisi ortak açıklamayla Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i istifaya çağırdı. Çeşitli üniversitelerden 154 akademisyen konferansa sahip çıkmadığı için YÖK'ü kınadı, Galatasaray Üniversitesi öğretim üyeleri de ilgili tüm kişi ve kurumları bilimsel ve akademik özerkliğe saygı göstermeye çağırdı.
154 ortak ses
Çeşitli üniversitelerden 154 akademisyen de konferansın 'yaptırılmamasını' ve açıklamaları nedeniyle de YÖK'ü kınadı. Açıklamada, "Konferansın engellenmesi, üniversite özerkliğine ve akademik özgürlüğe saldırıdır. YÖK'ün de bu iki kavramı korumak yerine bu kavramlara saldıranları desteklemesi asla kabul edilemez. Kınıyoruz" denildi. 154 akademisyen ve üniversiteleri şöyle:
Ankara Üniversitesi:
Prof. Dr. Baskın Oran, Prof. Dr. Yavuz Sabuncu, Prof. Dr.
Tülin Öngen, Prof. Dr. Mehmet Ali Ağaoğulları, Prof. Dr. Ömür Sezgin, Prof. Dr. Arslan Sonat, Prof. Dr. Nilgün Abisel, Doç. Dr. İlhan Uzgel, Doç. Dr. Melek Fırat, Doç. Dr. Ahmet Haşim Köse, Doç. Dr. Gökçen Alpkaya, Doç. Dr. Ahmet Alpay Dikmen, Doç. Dr. Cüneyt Ozansoy, Doç. Dr. Ruken Öztürk, Yrd. Doç. Dr. Erel Tellal, Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, Yrd. Doç. Dr. Burça Kızılırmak, Yrd. Doç. Dr. Ayhan Yalçınkaya, Yrd. Doç. Dr. Fethi Açıkel, Yrd. Doç. Dr. Abdülrezak Altun, Yrd. Doç. Dr. Halil Nalçaoğlu, Yrd. Doç. Dr. Nur Betül Çelik, Yrd. Doç. Dr. Ülkü Doğanay, Yrd. Doç. Dr. Bedriye Poyraz, Yrd. Doç. Dr. Murat Efe, Dr. Onur Karahanoğulları, Dr. Faruk Alpkaya, Dr. Arif Geniş, Dr. Meltem Kayıran Dikmen, Dr. Murat Sevinç, Dr. Bülent Duru, Dr. Nilgün Erdem, Dr. Ayten Alkan, Dr. Koray Karasu, Dr. Özden Akın, Dr. Funda Basaran, Dr. Gülseren Adaklı, Dr. Sevilay Çelenk, Dr. Mustafa Kemal Coşkun, Öğr. Gör. Atila Cangır, Arş. Gör. Elçin Aktoprak, Arş. Gör. Ozan Zengin, Arş. Gör. G. Nazan Bedirhanoğlu, Arş. Gör. Gökhan Erdem, Arş. Gör. Taylan Bali, Arş. Gör. Sarp Balcı, Arş. Gör. Barış Ünlü, Arş. Gör. Pınar Ecevitoğlu, Arş. Gör. Özlem Albayrak, Arş. Gör. Özkan Ağtaş, Arş. Gör. A. Zeynep Kılıç, Arş. Gör. Zafer Yılmaz, Arş. Gör. Ersin Embel, Arş. Gör. Cengiz Ekiz, Arş. Gör. Ömer Kurtbağ, Arş. Gör. Abdurrahman Saygılı, Arş. Gör. Engin Sarı, Arş. Gör. Emek Çaylı, Arş. Gör. Çağla Kubilay, Arş. Gör. İlksen Gençtürk, Arş. Gör. Oğuzhan Taş, Arş. Gör. Tezcan Durna, Arş. Gör. Umut Tümay Arslan.

Bilkent Üniversitesi:
Prof. Dr. Ümit Cizre, Doç. Dr. Dilek Cindoğlu, Öğr. Gör. Süheyla Pınar

Ege Üniversitesi:
Prof. Dr. Taner Altuğ, Prof. Dr. Ahmet Arslan, Prof. Dr. Ersin Doğer, Prof. Dr. Zeynep Mercangöz, Prof. Dr. Ülgen Oskay, Prof. Dr. Önal Sayın, Prof. Dr. Sabri Sürgevil, Prof. Dr. Nuran Şahin, Prof. Dr. Sezen Zeytinoğlu, Doç. Dr. Melek Göregenli, Doç. Dr. Huriye Kuruoğlu, Doç. Dr. Neşe Özgen, Doç. Dr. Nergis Pamukoğlu Daş, Doç. Dr. Gülgün E. Tosun, Doç. Dr. Solmaz Zelyut Hünler, Yrd. Doç. Dr. Selda Akçal, Yrd. Doç. Dr. Sonia Amado, Yrd. Doç. Dr. Banu Çengelci, Yrd. Doç. Dr. Ertan Daş, Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, Yrd. Doç. Dr. Dilek Yeşiltuna, Yrd. Doç. Dr. Bekir Balkız, Yrd. Doç. Dr. Erhan Işıklar, Yrd. Doç. Dr. Zerrin Kurtoğlu, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kuyurtar, Yrd. Doç. Dr. Hilmi Maktav, Yrd. Doç. Dr. Gülgün Meşe, Yrd. Doç. Dr. Aydın Müftüoğlu, Yrd. Doç. Dr. Hale Okçay, Yrd. Doç. Dr. Hilal Ortaç, Yrd. Doç. Dr. Engin Önen, Yrd. Doç. Dr. Oya Paker, Yrd. Doç. Dr. Nilgün Toker Kılınç, Arş. Gör. Nezih Aytaçlar, Arş. Gör. Gökçen Başaran, Arş. Gör. Olcay Canbulat, Arş. Gör. Savaş Çağlayan, Arş. Gör. H. Aslı Çavuşoğlu, Arş. Gör. M. Zeki Duman, Arş. Gör. Zafer Durdu, Arş. Gör. Begül Güngörmez, Arş. Gör. Mediha Korkmaz, Arş. Gör. Nilüfer Körükmez, Arş. Gör. Hanifi Kurt, Arş. Gör. H. Saim Parladır, Arş. Gör. Hasan Şen, Arş. Gör. Arkun Tatar, Arş. Gör. Serap Tekinsav Sütçü, Arş. Gör. Mert Teközel, Arş. Gör. Türkan Yılmaz

ODTÜ:
Prof. Dr. E. Ahmet Tonak, Prof. Dr. Murat Köksalan, Prof. Dr. Çağlar Güven, Prof. Dr. Süha Bölükbaşı, Prof. Dr. İhsan Dağı, Doç. Dr. A. Nuri Yurdusev, Doç. Dr. Necati Polat, Doç. Dr. Mesut Yeğen, Doç. Dr. Zafer Ercan, Doç. Dr. Özgür Sarıoğlu, Doç. Dr. Yıldıray Ozan, Doç. Dr. Zülfü Aşık, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Berkman, Yrd. Doç. Dr. Sefa Feza Arslan, Yrd. Doç. Dr. Güçlü Tülüveli, Yrd. Doç. Dr. Özlem Tür, Yrd. Doç. Dr. Necmi
Erdoğan, Yrd. Doç. Dr. Adil Oran, Arş. Gör. Umut Koldaş

İstanbul Üniversitesi:
Prof. Dr. Gülay Günlük Şenesen, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ö. Alkan

Başkent Üniversitesi:
Yrd. Doç. Dr. Menderes Çınar, Yrd. Doç. Simten Coşar, Arş. Gör. Çağkan Sayın

Bilgi Üniversitesi:
Doç. Dr. Ferhat Kentel

Çankaya Üniversitesi:
Doç. Dr. Tanel Demirel

Galatasaray Üniversitesi:
Doç. Dr. Burak Gürbüz, Doç. Dr. Saadet İyidoğan, Yrd. Doç. Dr. Yeşeren Eliçin, Arş. Gör. İsmail K. Esiner

Sabancı Üniversitesi:
Doç. Dr. Erdağ Aksel, Doç. Dr. Ayşe Kadıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Gül Altınay

Boğaziçi Üniversitesi:
Yrd. Doç. Dr. Zeynep Gambetti

Marmara Üniversitesi:
Yrd. Doç. Dr. Yüksel Taşkın, Yrd. Doç. Dr. Emrehan Zeybekoğlu, Dr. Erhan Doğan

Hacettepe Üniversitesi:
Dr. Sibel Özbudun
Galatasaray Üniversitesi'nden tepki
Düşünce, araştırma ve ifade özgürlükleri bir bütündür; bilimsel ve akademik özerklik bu özgürlüklerin temel güvencesidir. Bu güvence, toplumda egemen görüşlerden farklı, hatta aykırı görüşlerin ifade olanağı bulması için gereklidir" diyen Galatasaray Üniversitesi'nin 36 öğretim üyesi, ilgili tüm kişi ve kurumları bilimsel ve akademik özerkliğe saygı göstermeye davet etti. 36 imzacının isimleri şöyle:
Ahmet İnsel, Yeşeren Eliçin, Ahmet Kuyaş, Ali Ergur, Aliye Kovanlıkaya, Beril Dedeoğlu, Birol Çaymaz, Buket Türkmen, Burak Gürbüz, Can Bilgili, Cemal Bali Akal, Coşkun Aşar, Dilruba Çatalbaş, Ender Uslu, Ercan Eyüboğlu, Ercüment Tezcan, Erhan Büyükakıncı, Füsun Türkmen, Haluk Levent, Hülya Tufan, Işıl Karakaş, İpek Merçil, Medar Atıcı, Melih Başaran, Merih Zıllıoğlu, Muhammed Uludağ, Nazlı Ökten, Necati Ilgıcıoğlu, Osman Senemoğlu, Ruhi Tuncer, Saadet İyidoğan, Seyfettin Gürsel, Tülin Bumin, Türker Armaner, Verda İvris, Zeynep Direk.
Sivil toplum örgütleri: Cemil Çiçek istifa etsin
'Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i İstifaya Davet Ediyoruz' başlığıyla ortak açıklama yapan 28 sivil toplum örgütü ve temsilcisi ise şunlar: Amargi Kadın Akademisi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Baskın Oran, Beyoğlu Gazetesi Genel Koordinatörü Yurdagül Erkoca, Barış Girişimi, Buluşma Forumu, Düşünce Suçuna Karşı Girişim, Halkların Uluslararası Mücadele Ligi, Helsinki Yurttaşlar Derneği, IPS İletişim Vakfı Başkanı Nadire Mater, İnsan Hakları Derneği, İnsanlar Hakları Derneği İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Gündemi Derneği Başkanı Orhan Kemal Cengiz, İstanbul Tabib Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Kaplan, İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Rıfat Yüzbaşıoğlu, Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler, Kadınlarla Dayanışma Vakfı, Kaos-GL, Lambda İstanbul Eşcinsel Girişimi, Mayınsız Bir Türkiye Girişimi, MazlumDer Genel Başkanı Ayhan Bilgen, Sabancı Üniversitesi Barış Platformu, Tarih Vakfı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türkiye PEN Merkezi, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Uçan Süpürge, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere.


    http://www.radikal.com.tr/7473757473750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.