Erdoğan, Kıble Dağı zirvesinde cami açtı

Erdoğan, Kıble Dağı zirvesinde cami açtı
Erdoğan, Kıble Dağı zirvesinde cami açtı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bin 200 rakımlı Kıbledağı zirvesinde inşa edilen Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camii'nin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isteği ile memleketi Rize'nin Güneysu ilçesinde bin 200 metre rakımlı Kıbledağı'nın zirvesine inşa edilen cami ve kent ormanı projelerinin açılışı Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan Erdoğan, “Bugün, yıllar yılı benim de çocukluğumdan beri üzerinde birçok efsanelerin konuşulduğu, anlatıldığı Kıble Dağı’ndaki mütevazi mescidin yerindeyiz. Burada daha önceden Hacı Hafız Yusuf Yılmaz tarafından oluşturulan bir mescit vardı.

Buraya gelen kişilerin ihtiyacına cevap verebilmesi adına bazı hayırsever kardeşlerimin desteğiyle burada güzel bir mimari olsun istedik. Kadim medeniyetimiz, estetiği öne çıkaran ve bu estetikle tarihe mühür vuran bir medeniyetti. Burada bizim medeniyetimizin bir mührü olan bir camiyi inşa ettik. Çevresinde dinlenebilecek yerlerimiz var.

Artık burası bir çekim alanı haline de gelmiş oldu. Yaz mevsiminde şehrimize gelen hemşehrilerimiz buraya muhakkak uğrayacaktır. Bu vesileyle mimarından mühendisine, hayırsever kardeşlerimiz başta olmak üzere hepsine teşekkür ediyorum. Mescidimizin tüm ümmete hayırlı olmasını Rabb'imden niyaz ediyorum” dedi.

 

Açılıştan sonra DHA'dan Uğur Can'ın objektifine bu renkli anlar takıldı

Açılıştan sonra DHA'dan Uğur Can'ın objektifine bu renkli anlar takıldı

Erdoğan, konuşmanın ardından dualar eşliğinde açılışı yapılan camide beraberindekilerle ilk cuma namazını kıldı.

CİHAN


  ETİKETLER:

  Bugün

  ,

  Mescit

  ,

  Cami

  ,

  Kıble

  ,

  kent