Erdoğan: Kürtlerin esas temsilcisi AKP

Genel seçimlerde Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde oy patlaması yapan iktidar partisi AKP, son dönemlerdeki gelişmelerin ardından, bölgenin gerçek temsilcilerinin DTP ve PKK değil, kendisi olduğunu Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere anlatmak üzere harekete geçiyor.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Genel seçimlerde Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde oy patlaması yapan iktidar partisi AKP, son dönemlerdeki gelişmelerin ardından, bölgenin gerçek temsilcilerinin DTP ve PKK değil, kendisi olduğunu Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere anlatmak üzere harekete geçiyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP'deki Kürt kökenli milletvekillerinden, AB üyesi ülkeleri heyetler halinde gezerek, Türkiye'deki Kürtlerin en güçlü temsilcisinin AKP olduğunu anlatmalarını istedi. Genel seçimlerde Kürtlerin temsilcisinin DTP ve PKK olmadığının görüldüğünü belirten Erdoğan, vekillere, "Avrupa'ya 'Biz de Kürt kökenliyiz, ancak AK Parti'de siyaset yapıyoruz' deyin" talimatını verdi.
AKP'nin genişletilmiş il başkanları toplantısında, partinin gelecek dönemde izleyeceği rota da değerlendirildi. PKK saldırıları ve ardından gelişen süreç tartışılırken konuşan Erdoğan, dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Erdoğan, sık sık Türkiye'de Kürtlere ayrımcılık yapıldığını öne süren AB üyesi ülkelerin yetkililerine karşı 'lobi atağı' başlatacaklarını vurgularken, 22 Temmuz seçimlerinde Kürtlerin temsilcisinin DTP ve PKK olmadığının görüldüğünü söyledi:
"Ortaya çıkan sonuca göre, Türkiye'de Kürtlerin en güçlü temsilcisi AK Parti'dir. Bu durumu Avrupalılara anlatmamız lazım. Özellikle Güneydoğulu ve Doğulu milletvekillerimiz, bunu Avrupalı muhataplarına anlatsın. ABD'ye de, başka ülkelere de gidilmeli. Ama Avrupa önemli. Heyetler halinde gezerek, gerçekleri onlara anlatmamız gerekir. Avrupa'ya, Kürtlerin temsilcisinin DTP ve PKK olmadığını anlatın. Türkiye'de Kürtlerin asıl temsilcisi biziz; bu seçimlerle de ortaya zaten çıktı. Kürt kökenli vatandaşlarımız daha çok AK Parti'yi tercih etti. Bunu da dikkatlerine sunun. Türkiye'de ayrımcılık, bölücülük yok. Kürt kökenli olmanıza karşın siyaset yapabildiğinizi ve AK Parti'den parlamentoya girdiğinizi anlatın. Başka illerden de, partilerden de Kürt kökenli vekillerin seçilebildiğini anlatın."
Kürt kökenli vekillerin listesi
Erdoğan, kurmaylarına da talimat vererek, lobi faaliyetinde değerlendirilmek üzere, partideki Kürt kökenli milletvekillerinin listesinin çıkarılmasını da istedi. AKP kulislerinde, diğer bölgelerden seçilenler dahil, 80'in üzerinde Kürt kökenli milletvekilinin bulunduğu konuşuluyor.