Erdoğan: Meydanlara devletin parasıyla çıkıyorum

Erdoğan: Meydanlara devletin parasıyla çıkıyorum
Erdoğan: Meydanlara devletin parasıyla çıkıyorum
HDP Eşbaşkanı Demirtaş'ın "Kimim parasıyla meydanlara çıkıyor?" sözlerine yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan "Devletin parasıyla çıkıyorum. Bu benim hakkım. Yasal hakkım. Yüzde 52'nin oyuyla buraya geldim. Sen de adaydın sen yüzde 52 alaydın ben de sana saygı duyardım" dedi.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Diyarbakır'da konuşuyor. Konuşmasında HDP'nin seçim beyannamesinde ver verdiği Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kapatacağız vaadine tepki gösteren Erdoğan, HDP Eşbaşkanı Demirtaş'ın "Kimim parasıyla meydanlara çıkıyor?" sözlerine  de yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Devletin parasıyla çıkıyorum. Bu benim hakkım. Yasal hakkım. Yüzde 52'nin oyuyla buraya geldim. Sen de adaydın sen yüzde 52 alaydın ben de sana saygı duyardım" dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Diyarbakır’a eli boş gelmek olmaz.  Toplu açılış törenini gerçekleştirdiğimiz 637 trilyon lira değeri olan eserlerin hayırlı olmasını diliyorum. Diyarbakır tarihi boyunca coğrafyamızdaki tüm büyük medeniyetlerin merkezinde yer almış bir şehrimiz.  1376 yıldır bu mübarek beldenin üzerinden ezan sesi eksik olmadı. Fethinden bu yana Diyarbakır’da coğrafyamızda İslam’ın bayraktarlığını yaptı.  Sarıkamış’ta Çanakkale’de bu ülkenin tüm evlatları birlikte mücadele verdi. Çanakkale’deki şehitliklere gidip mezar taşlarını incelediğinizde bu kardeşliği çok iyi görürsünüz.

Cumhuriyet döneminde etle tırnak gibi iç içe geçmiş bu ülkenin her insanının kılık kıyafetinden, etnik kökeninden, inancından dolayı ayrımcılğa maruz kaldığı oldu. Terör örgütün vahşeti bölge insanını iki ateş arasında bıraktı. Şuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Sizin Kürt oluşunuz, Zaza oluşunuz, Boşnak’ı ile, Gürcü’sü ile, Romanıyla vs… beni hiç biri ilgilendirmiyor. Yaratılan yaratandan ötürü sevdim. Birileri Kürtlerin yegana temsilcisi biziz diyor. Bu yuhlar güzel de bu yuhların demokraside asıl atılması yer belli değil mi?

Hakkari’de Yüksekova’da 150 yataklı hastanenin açılışını yapacağım, 'Gidemezsiniz' dediler. Aynı gün ikinci hastaneyi açacağım, onları da tehdit ettiler, kimse gelemedi. Genç bir bayan doktor yanıma geldi “Biz evlerimize giderken tehdit ediliyoruz. Ne olur hastanenin yanında lojman yapın rahatlayalım. Hemen talimat verdik. Düşünebiliyor musunuz?

“DANA GİBİ YÜREK VAR”

Sloganlar üzerine erkeklere seslenen Erdoğan “Bak hanımlar ne diyor. “Allah’tan başkasından korkmayız. Bak şimdi burada dana gibi yürek var“ dedi.  Cumhurbaşkanı sözlerine şöyle devam etti: Neden işsizlik buralarda fazla. İşadamı buraya gelip yatırım yapamıyorum. Çekiniyor, korkuyor. Bunlarda insaf yok. Bunlar, okulları, kütüphaneleri, camileri yakıyorlar. Çıkmış Diyanet’i kaldıracağız diyor. Benim Kürt kardeşim, Zaza kardeşim dindardır, dindar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan işçilere: Nankörlük yapmayın!

“İNANÇLARIMIZLA OYNAMAYA BAŞLADILAR”

Bunlar adeta bizim inançlarımızla oynamaya başladılar. Beyefendi rahatsız oluyor. Cumhurbaşkanı meydanlara kimin parasıyla çıkıyor. Devletin parasıyla çıkıyorum. Benim hakkım. Yüzde 52 oyla buraya geldim. Sen yüzde 52’yi alsaydın sana da ben saygı duyardım ama sen saygısızlık yapıyorsun. Geçen gün baktık ki ağabeyi de dağlardaymış  meğerse. Kaldıracağız dedikleri Diyanet, Kuran-ı Kerim’in Kürkçe mealini hazırladı. Pek çok eseri de Kürtçeye tercüme ediyor.  Neden? Ben 78 milyonun Diyanetiyim diyor.

Kaldıracağız dedikleri Diyanet, Kuran-ı Kerim’in Kürkçe mealini hazırladı. Pek çok eseri de Kürtçeye tercüme ediyor.  Neden? Ben 78 milyonun Diyanetiyim diyor. Bu ülkede bu millet imam hatip okulları kurdu, sahip çıktı. Bir ara sayısını 60 bine indirdiler. Şuanda imam hatip okullarının sayısı 1 milyona ulaştı. Zorla mı, silahla tehdit edilerek mi ulaştı. Yok yok. Eğitim özgürlüğü bu. 

Ben dertliyim. Kızlarım imim hatipte, üniversitelerde başörtüsüyle okuyamadı. Ama şimdi bu dertler kalktı.  Biz bunun gereğini yaptık. Bizi bölemeyecekler, ayıramayacaklar. Sizden ricam şu. Aman ha. Et ile tırnak gibi olmalısınız. Hiç ayrım yok. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bizim Rabia’mız da bu. 

Şimdi bunlar yanlarına paralel yapıyı aldılar. Beraber çalışıyorlar. Bugün Mehdi Bey ile konuşmuştum. Diyarbakır Belediyesi’ni ziyaret edecektim. Dediler ki havalimanında sizi karşılayacaklar. Yüzde 52 oy ile seçilmişsin. Belediye Başkanı sizi gelip karşılamaz mı? Son anda bunlar Kandil’den talimat almışlar. Cumhurbaşkanı tarafsızlığını yetirdi, onun için havalimanına gitmeyeceksiniz. Buradan sesleniyorum. Ben her patiye eşit mesafedeyim. Gönlümde bir parti var tabi. Gelmeyince Hanımefendi ben de belediyeyi ziyaret etmedim. Bunlar bilinsin ki, istismar edilmesin. Çanakkale Belediye Başkanı CHP ’li, geldi karşıladı. Ben de belediyeyi ziyaret ettim, kendisinden brifing aldım.

"BEN DERTLİYİM"

Bu ülkede bu millet imam hatip okulları kurdu, sahip çıktı. Bir ara sayısını 60 bine indirdiler. Şuanda imam hatip okullarının sayısı 1 milyona ulaştı. Zorla mı, silahla tehdit edilerek mi ulaştı. Yok yok. Eğitim özgürlüğü bu. Ben dertliyim. Kızlarım imim hatipte, üniversitelerde başörtüsüyle okuyamadı. Ama şimdi bu dertler kalktı.  Biz bunun gereğini yaptık. Bizi bölemeyecekler, ayıramayacaklar. Sizden ricam şu. Aman ha. Et ile tırnak gibi olmalısınız. Hiç ayrım yok. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bizim Rabia’mız da bu. 

Üç ilin belediye başkanları Erdoğan'ın programlarına katılmayacak

'DİYARBAKIR BELEDİYESİNİ GİDECEKTİM AMA...'

Şimdi bunlar yanlarına paralel yapıyı aldılar. Beraber çalışıyorlar. Bugün Mehdi Bey ile konuşmuştum. Diyarbakır Belediyesi’ni ziyaret edecektim. Dediler ki havalimanında sizi karşılayacaklar. Yüzde 52 oy ile seçilmişsin. Belediye Başkanı sizi gelip karşılamaz mı? Son anda bunlar Kandil’den talimat almışlar. Cumhurbaşkanı tarafsızlığını yetirdi, onun için havalimanına gitmeyeceksiniz. Buradan sesleniyorum. Ben her patiye eşit mesafedeyim. Gönlümde bir parti var tabi. Gelmeyince Hanımefendi ben de belediyeyi ziyaret etmedim. Bunlar bilinsin ki, istismar edilmesin.Yok öyle 25 kuruşa simit.  Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li, geldi karşıladı. Ben de belediyeyi ziyaret ettim, kendisinden brifing aldım.

 


  http://www.radikal.com.tr/134835113483518

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yasalar hergun cigneniyor - user456531

  %52 oy cumhurbaskaninin ,devletin parasiyle il il dolasarak secim oncesi AKP'nin secim propagandasini yapmasi icin verilmemistir. Cumhurbaskanligi (Anayasayla belirlenen) gorevini yapmasi icin verilmistir. Hesap sorulmalidir...

  Anayasada yazan tarafsiz Cumhurbaskani icin verdik biz o oyu sana !!! - harmankordon

  Secim zamani partin icin miting duzenle diye degil .

  Devletin Parasi Kimin Parasi? - user395405

  O carcur ettiginiz devletin parasi, fakir fukaranin. oksuzun, yetimin, dulun sehidimin parasidir, bunuda bir zahmet ogrenin sayin Tayyip bey.

  Anayasa - user1028845

  namus ve şerefiniz üzerine yemin ettiğiniz Anayasa öyle demiyor ama.

  olmadı şimdi - user1077752

  la bu millet seni il il dolaş oy iste diye mi cumhurbaşkanı yaptı hangi hakla ve ne demek devletin parasıyla cikiyorumm...

  Tutarsiz - barisv

  Hep boyleydi ama artik daha bir belirgin olmaya basladi. Bir dedigi baska bir dedigini tutmuyor. Iktidar sallantiya girince iyice gozleri karardi, sacmalamaya basladi. Guzel gunler yakindir.

  Bir dedigi digerini curutuyor - suvari47

  Ben her partiye ayni mesafede tarafsizim ama gonlumde bir parti var.Onlar yapmadi biz yaptik,Van susuz suyunu biz goturuyoruz(yillarca buyuk sehir B.Baskani Akp liydi.Demek Akp yapmamis yillarca)Emir verdim suyu goturuyorlar diyor.Peki siz kimsiniz?Erdogan ailesimi,Akp mi yoksa devletmi?