Erdoğan-MİT zirvesi

MİT'in Türkiye'deki tüm telefon ve bilgisayar iletişimini izlemeye alması Ankara gündemine oturdu. Başbakan Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarvekili Emre Taner'le görüştü. CHP konuyu Meclis'e taşıdı.

ANKARA - MİT'in Türkiye'deki tüm telefon ve bilgisayar iletişimini izlemeye alması Ankara gündemine oturdu. Başbakan Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarvekili Emre Taner'le görüştü. CHP konuyu Meclis'e taşıdı.
MİT'in Diyarbakır'daki bir mahkemeden karar çıkartarak Türkiye'deki bütün telefon, elektronik posta ve faksları izlemeye almasının ortaya çıkmasıyla başlayan tartışma sürüyor. Konu dün Başbakanlık'ta, TBMM ve siyasi partilerde ele alınırken, Başbakan Erdoğan'ın MİT Müsteşarvekili Taner'le görüşmesi dikkat çekti. Başbakanlık'ta yaklaşık 30 dakika süren görüşmeyle ilgili açıklama yapılmazken, Taner'in, istihbaratla ilgili gelişmelerin yanı sıra, 'telefon izleme' konusunda da Erdoğan'a bilgi verdiği öğrenildi.
Erdoğan'a sorular
CHP ise konuyu TBMM'ye taşıdı. Konya Milletvekili Atilla Kart, Erdoğan'a, bu konudan haberdar olup olmadığını sordu. Kart, Erdoğan'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde şu soruları yöneltti:

  • Böylesine vahim bir olaydan hükümet, gazete haberiyle mi bilgi sahibi olmuştur?
  • Konunun tahkikiyle ilgili olarak herhangi bir çalışma başlatılmış mıdır; tedbir niteliğinde olmak amacıyla görevden geçici alma uygulaması hemen yapılacak mıdır?
  • Yargıtay-MİT-Çakıcı ilişkileri kapsamında, MİT'in kendi denetimini yapmaya yönelik olarak MİT Müsteşarlığı Teftiş Kurulu'nca düzenlenmiş, 15 Ağustos 2004 tarihli raporun denetimi niye yapılmamıştır?
    Kara mizah örneği
  • MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu'nun ilişki içinde olduğu müteahhit Hakkı Süha Şen'in bilgisine ve telefonuna ulaşılmadığı yolundaki kara mizah örneği teşkil eden değerlendirmeye, nasıl itibar edilmiştir?
  • Başbakanlık Teftiş Kurulu, bu ve benzeri olaylarda niye devreye sokulmamaktadır? MİT ile ilgili yasanın 3, 4 ve 7. maddeleri, Başbakan'a açık bir şekilde sorumluluk ve yetki vermiş olmasına rağmen, gereği neden yapılamamaktadır?
    AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli ise dün basın toplantısında, MİT'in telefon ve bilgisayar iletişimlerini izlemeye alması konusunda hükümetin yapacağı araştırmanın beklenmesi gerektiğini söyledi. Dişli, bu konuda spekülasyan yapmak yerine ilgili bakanın araştırarak gerçekleri ortaya koymasının beklenmesi gerektiğini ifade etti.