Erdoğan mutlu: Dönüşüm hızlandı

Başbakan Erdoğan zirveyi değerlendirdi: "NATO'daki dönüşüm ivme kazandı. AB'ye hazırız. Bush görüşlerini söyledi, Chirac'ın tepkisi anlamsız. Zirvenin rahatsız ettiği İstanbul halkından özür diliyorum."

İSTANBUL - Türkiye'nin evsahipliği yaptığı NATO zirvesi dün sona ererken, Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush'un mesajlarına sahip çıktı. Özellikle Bush'un Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteği "Çok ileri gitti, kendi işine baksın" diye çıkışan Chirac'a mesaj yolladı. Erdoğan dün NATO zirvesini düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi:
İSTANBUL HALKINDAN ÖZÜR: Alınan güvenlik ve trafik önlemleri nedeniyle rahatsız olan İstanbul halkından özür dileyen Erdoğan, "Ancak zirvenin Türkiye'ye kazandırdığı olumlu imaj bu rahatsızlığa değdi" dedi. Erdoğan, göstericilere biber gazı sıkan polisleri de "Onlar işini yaptı" sözleriyle savundu.
NATO İÇİN DÖNÜŞÜM SÜRECİ: Türkiye'nin evsahipliğini başarıyla yerine getirdiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Kararlara bakıldığında, NATO'nun, yeni yetenekler, yeni ortaklık ilişkileri ve operasyonlar üzerine bina edilen dönüşüm sürecinin İstanbul'da yeni bir ivme kazandığını görmek mümkün" diye konuştu.
'Zihniyet devrimi yapıyoruz'
AB'YE HAZIRIZ: "Biz, samimiyetle bir zihniyet devrimi gerçekleştiriyoruz. AB'ye üye ülkelerin birçoğunun, uyum konusunda eksiksiz olmadığı unutulmamalı. İnanıyorum ki, Türkiye hakkında eylülde çıkacak AB raporunda hiç aksilik olmayacak" diyen Başbakan, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Türkiye'nin AB üyeliğine destek veren ABD Başkanı Bush'a karşı geliştirdiği sert tepkinin anlamsız olduğunu savundu: "ABD gibi güçlü bir ülkenin de Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermesi çok normal. Sayın Bush, iyi niyetiyle kendi görüşlerini söylüyor. Kimse bunu anormal karşılayıp da, rahatsız olmasın. Bush, oturup da üyelik için oy kullanmayacak. Temenni ederiz ki Avrupa'daki dostlarımız da Başkan Bush'un görüşlerini paylaşsın."
RUHBAN OKULU GÜNDEME GELDİ: Başbakan, NATO zirvesindeki görüşmelerde
Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması konusunun gündeme geldiğini aktarırken, "Sorunun asıl kaynağı, 1971'de bir anayasa mahkemesi kararıyla kapatılmış olması sıkıntısı var. Kurumlarımız çalışmalarını yapıyor. Çıkacak neticeye göre hareket edilecek" dedi.
AZERİ-ERMENİ GERİLİMİ: Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan'ı Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'le de buluşturduklarına dikkat çeken Erdoğan, "İki ülke arasındaki yakınlaşma, karşılıklı özverilerle sürecek. Kazan-kazan prensibiyle çalışmayı sürdüreceğiz ve yakında bununla ilgili sonuç alınacak" dedi.
REHİNE İŞİ MÜSLÜMAN İŞİ DEĞİL: Erdoğan, Irak'ta Türklerin de dahil olduğu çok sayıda insanın rehin alınmasına dair sorular karşısında, "Benim dinime mensup insanların bu tür girişimlerde bulunmasını anlayamıyorum" yanıtını verdi.
Türkiye'nin rolü belirlenecek
HAÇLI DEVRİ BİTTİ: Erdoğan, Irak güçlerinin eğitiminde NATO'nun rol oynaması kararıyla ilgili "Üzerimize düşeni yapacağız. Ayrıntılar, Türkiye'nin rolü sonraki toplantılarda belli olacak" dedi. Fransa lideri Chirac'ın "Müslüman bir ülkede NATO'nun vereceği eğitim Haçlı zihniyeti olarak algılanabilir" sözleri hatırlatıldığında ise Başbakan şu yanıtı verdi:
Eğitimin nerede yapılacağı konusunda karar alınmadı. Ama NATO'nun, halkı Müslüman bir ülkede eğitim yürütülmez diye bir ilkesi yok. Örneğin Türkiye'nin çoğunluğu Müslüman ve NATO dünyadaki tüm gelişmeleri bizimle de paylaşmayı sürdürüyor. Artık o Haçlı-Hilal zihniyetinden kurtulmamız lazım. NATO'yu silahlanma yarışının olduğu bir pakt olarak değil, barış için hareket eden uluslararası bir paktın adresi olarak görmek istiyoruz."
TÜRKİYE KOMUTAYI ÜSTLENECEK: Erdoğan, Türkiye'nin Afganistan'da görev yapan uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün komutasını 2005 yılının Şubat döneminde üstleneceğini söyledi.
KADIN SAYISI ARTACAK: Erdoğan, kabinede sadece bir kadın bakan olduğunu "Bu sayıyı artırın ama bunu kızlarınızı bakan yaparak gerçekleştirmeyin" sözleriyle anımsatan bir gazeteciye "Artıracağım, merak etmeyin" yanıtını vererek yabancı gazetecilerden büyük ilgi topladı.