Erdoğan net: 301. madde tümden kalkmaz

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra kamuoyunun 'kaldırın' baskısına ve Dink'in cenazesindeki 'katil 301' dövizlerine karşın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TCK'nın 301. maddesini tümden iptal etmek gibi bir düşüncelerinin olmadığını söyledi.

İSTANBUL/ANKARA- AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra kamuoyunun 'kaldırın' baskısına ve Dink'in cenazesindeki 'katil 301' dövizlerine karşın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TCK'nın 301. maddesini tümden iptal etmek gibi bir düşüncelerinin olmadığını söyledi. Erdoğan, "Değişiklik noktasında her türlü teklife varız" dedi.
Başbakan Erdoğan, bugün başlayan Afrika Birliği Zirvesi'ne katılmak üzere dün Etiyopya'ya gitti. Hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, şöyle konuştu:
"301. maddeyi tümüyle iptal diye bir şey düşünmüyoruz. Ama değişiklik noktasında her türlü teklife varız. 'Türklüğü aşağılamak' suçlarına verilecek cezaları düzenleyen 301. maddenin özellikle birinci ve ikinci fıkrası görmezden gelinemez. 301'in tamamen kaldırılmasını isteyen akademisyenlerimize bunu kendi şahıslarında da özellikle değerlendirmelerini tavsiye ederim. Böyle yaparlarsa, yaptıkları teklifin çok çok tutarlı olmadığını görecekler."
"Daha önce de söyledim, neyin nasıl değiştirileceği konusunda her türlü teklife varız" görüşünü dile getiren Erdoğan, "Bununla ilgili birçok sivil toplum örgütüyle gerek benim gerek İçişleri Bakanımın görüşmelerimiz oldu. Fakat aralarında anlaşamadıklarını görüyoruz. Anlaşıp bir teklifle gelirlerse biz kesinlikle bunu masaya yatırırız" dedi.
Çiçek: Uzlaşalım, düzeltelim
Adalet Bakanı Cemil Çiçek de 301'inci madde için "İki kez değiştirdik, gerekirse yine değiştiririz" dedi. Çiçek, toplumun 301 konusunda 'değiştirilsin, kaldırılsın, aynen kalsın' diyenler olmak üzere üçe bölündüğünü belirterek, "Bu konuda kim ne düşünüyorsa imzasıyla ortaya koysun. Uzlaşalım, Türkiye'nin imajını zedeleyen bu durumu düzeltelim. Bu konuyu sonuçlandıralım" diye konuştu.