Erdoğan: Olayın aydınlatılmasını beklemek lazım

Erdoğan: Olayın aydınlatılmasını beklemek lazım
Erdoğan: Olayın aydınlatılmasını beklemek lazım
Başbakan Erdoğan, Fransa'da öldürülen Paris'te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ile Leyla Söylemez için konuştu: İç hesaplaşma ve provokasyon olabilir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Fransa’da öldürülen 3 PKK ’lı ile ilgili soruları yanıtlayan Başbakan Erdoğan şunları söyledi: "Olayın önce aydınlanmasını beklemek lazım, hemen bir yorum içerisine girmek yanlış olur. Bu bir iç hesaplaşma olabilir, bunun yanında şu anda teröre karşı bizim vermiş olduğumuz bir mücadele var, mesafe almak istiyoruz, bunu arzu etmeyenler de var. Bunlar tarafından da böyle bir provokatif çaplı bir girişim de olabilir, sabırlı olup aydınlanmasınıbeklemek lazım diye düşünüyorum. Biz terörle mücadeleye yönelik iyi niyetli adımlarımızı atmaya devam edeceğiz, ta ki netice alana kadar."

 SURİYE MESELESİ

Başbakan Erdoğan Suriye ile ilgili soru üzerine de “Suriye halkının Esad’a verdiği süre dolmuştur. Esad şu anda bir devlet terörü estirmektedir” dedi. Erdoğan, şöyle konuştu:"Ben Suriye halkının şu anda vermiş olduğu varlık mücadelesini bunun çok açık ispatı olarak görüyorum. Yokluk içinde böyle bir mücadeleyi verenler ve ülkemde şu anda misafir ettiğimiz sığınmacıların arasına gittiğimde de bunu çok açık net görüyorum. Düşünün 60 bin Suriyeliyi öldüren bir insanın Suriye'de hala 'Ben burada cumhurbaşkanı olacağım' deme hakkı olabilir mi? Dünyanın hangi demokratik sistemi böyle bir şeyi kabul edebilir. Bu mümkün değil. Şu anda bir devlet terörü estirmektedir Beşşar Esad. Bu imkanlar elinden kaybolduğu anda Beşşar Esad'ın Suriye'de kalacak yeri bile olmaz. Nitekim şu anda bu mücadeleyi verenler, 60 bin kişinin ölmesi, 600-700 bin insanın ülkelerinin dışına kaçmış olması, 2,5 milyon insanın evlerinin dışında yaşıyor olması kendisine bir cevaptır, bir ders vermesi lazım. Ama o, nedense dünya kendisine şu anda karşı durduğu halde 'Hala ben varım' diyerek o koltuğu bırakmamanın gayreti içerisinde. Ben sürenin çok daha fazla olmadığına inanıyorum ama bu 'şu kadardır' diyemem. Çünkü hiçbir zaman zulüm ile abad olunmaz ve zalimler de bu koltuklarda baki olmaz."  (dha)