Erdoğan: Önce 17 Aralık, sonra...

Başbakan Erdoğan, Ruhban Okulu, Ermenistan gibi sorunların 17 Aralık sonrasında halledilebileceğini söyledi. Erdoğan, "AB bizi almazsa Kopenhag Kriterleri'nin adını Ankara kriterleri koyar yolumuza devam ederiz" dedi.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayram temaslarında 'birbiriyle uğraşan Müslümanlar'ı eleştirdi. Erdoğan, AB üyeliği süreciyle ilgili de 'Önce 17 Ardalık'ı hallederiz' sonra Ruhban Okulu ve Ermenistan'ı konuşuruz' mesajını verdi ve CHP'ye teşekkür etti.
Başbakan Erdoğan, Altunizade'deki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Camii'nde önce sabah, sonra bayram namazına katıldı. Erdoğan daha sonra, vakfın düzenlediği, fakülte öğretim üyeleri ve ailelerinin de katıldığı kahvaltıda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:
Türkiye Müslümanlara bayraktar olsun: Irak'ta yaşananlar bayramımızı gölgeliyor. Dünyadaki güçlerin egemenliği acımasız bir şekilde uygulamasını sürdürürken, bunlar karşısında güçbirliği yapması gerekenler, başta Müslümanlar olmak üzere, hâlâ birbiriyle uğraşıyor. Temennim o ki, Türkiye bu işin bayraktarlığını yapsın. Önce kendi içinde birlik, beraberlik, dirlik ve düzeni tesis etsin, sonra tüm İslam dünyasına örnek ülke olarak adeta bir vakumlamayla insanları bu barış çerçevesine çekiversin.
Dünyayı Avrupa'yla paylaşırız: Ciddi mücadeleler sonucu AB Anayasası'na Hırıstiyanlık ifadesi girmedi. Bu hassasiyetleri sürüyor. Bu böyle devam etse de etmese de, bu dünyayı bu insanlarla beraber paylaşacağız. Bunun adı, kazan-kazan anlayışıdır. Onlar da kazansın, biz de kazanalım.
Ödev tamam. Zaman zaman 'Yok Ege'de şu olmuş bu olmuş...' Bunlarla kendinizi savunamazsanız. 'Yok Ruhban Okulu, Ermenistan meselesi...' Önce 17 Aralık'ı hallederiz, sonra Ruhban Okulu'nu, Ermenistan'ı konuşuruz. Çünkü biz problem çözmek için varız. Karşımıza devamlı farklı farklı şeyler getirmek, ülkemizdeki bazı uzantıları vasıtasıyla bazı adımlar atmak suretiyle havayı bulandırmak. Bunlara 'gelebilen' bir hükümet işbaşında değildir.
Ana muhalefete bayramlık teşekkür
Erdoğan partisinin Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki bayramlaşma töreninde de şunları söyledi: "2005'te müzakere sürecinin başlamasına karar verilecektir, verilmelidir. 17 Aralık'ta, hiç ihtimal vermiyorum ama, böyle yanlışlık yapılacak olursa, sınavı kaybeden AB
olacak. Bu ülkede hükümetler geldi geçti. Bunlar bu işi çok iyi kavramış olsalardı Türkiye bugünlere kalmazdı. Bizim iktidarımız, muhalefeti ile beraber hakikaten bu işe ciddi sarıldı. Yasal, anayasal değişikliklerde omuz omuza bir dayanışma içinde mücadeleyi birlikte yürüttü. Bundan dolayı CHP'ye özellikle teşekkür ediyorum."