Erdoğan: Örgütleri terörist ilan etmek yetmez

Başbakan Tayyip Erdoğan, terör konusunda isim vermeden AB ve ABD'ye çattı. Örgütleri terörist ilan etmenin yeterli olmadığı vurgulayan Erdoğan, "Bizi yakan ateş, bir gün sizin de ocağınıza düşebilir. Teröre karşı dayanışmanın...

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, terör konusunda isim vermeden AB ve ABD'ye çattı. Örgütleri terörist ilan etmenin yeterli olmadığı vurgulayan Erdoğan, "Bizi yakan ateş, bir gün sizin de ocağınıza düşebilir. Teröre karşı dayanışmanın ve mücadelenin temel şartı, bu mücadelede dürüst olmak, samimi olmak, 'Tazıya tut, tavşana kaç' dememektir" dedi. Erdoğan, "Çok övündükleri, çok güvendikleri Pentagon bile teröre dayanamadı" yorumunu yaptı.
Polis Akademisi'nin yeni eğitim yılı açılışında konuşan Erdoğan şu mesajları verdi:
Pentagon bile dayanamadı: Diğer ülkeler bir gün kendilerine de yönelebilecek olan terör tehdidine karşı gerekli önlemleri almak konusunda isteksiz davranmakta. Ancak her zaman söylüyoruz, bir kez daha tekrar etmek istiyorum. Terörün iyisi kötüsü olmaz. Terörist örgütleri doğrudan ya da dolaylı olarak desteklemek suretiyle, en azından terör veya terörist karşısında sessiz kalarak bu insanlık suçunun önüne geçilemez. Örneğin; çok övündükleri, çok güvendikleri Pentagon bile teröre dayanamamıştır. Biz diyoruz ki; gelin bu insanlık suçuna karşı ortak bir mücadele platformu oluşturalım ve bu mücadeleyi de onurlu bir şekilde sürdürelim. Biz diyoruz ki; gelin bu haklı mücadelemize destek çıkın.
Türkiye doslarından net tavır bekliyor: Küresel terörün bu boyutunu görmek istemeyenler çok ağır bedeller ödemeye mahkûm olacak. Teröre karşı dayanışmanın ve mücadelenin temel şartı ise bu mücadelede dürüst olmak, samimi olmak, 'Tazıya tut, tavşana kaç' dememektir. Teröre karşı dürüst ve samimi bir duruş sergileyen Türkiye tüm dostlarından da böyle net bir tavır bekliyor. Bu bizim en doğal, en tabii hakkımızdır. Bir kısım örgütleri terörist ilan etmek yetmiyor. Bu örgütlerle ve yan kuruluşlarıyla farklı isimler altında ortada olanlarla etkin bir mücadele vermek gerekiyor. Şunu herkes bilmelidir ki; Türkiye kendisine yönelen terörist unsurlara karşı sonuna kadar mücadele etme azim ve kararlılığına sahiptir.
Güvenlik ve ekonomi atbaşı: İstikrar yoksa, güvenlik yoksa, ne demokratikleşme konusunda ne ekonomide ne de diğer alanlarda başarı sağlamak mümkün. Güvenlik ve ekonomi atbaşıdır. Ekonomik güç arttıkça öncelikli aktarım yapmamız gereken yerler nereleridir? Şüphesiz ki güvenlik organlarıdır.