Erdoğan 'PKK'ya af yok' dedi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, PKK’nın silah bırakması konusunda iyimser olmayı istediğini belirtti, PKK’lılara özel bir affınsa gündemlerinde olmadığını söyledi.
NTV’de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, ‘Eve Dönüş Yasası’nı çıkardıklarını anımsattı, bu yasanın işlerliğini koruduğunu bunun ötesinde bir af çıkarmanın söz konusu olmadığını açıkladı. Erdoğan, ‘Kürt konferansı’na nasıl baktığını da, “Ben, olayı bir konferans olarak değerlendirmiyorum. Yani bir dar çerçeve görüşme olabilir ama konferans dendiği zaman benim aklıma büyük şeyler geliyor” dedi. “Bu toplantıya terör örgütü PKK’nın katılması ya da katılmaması sizin için bir fark yaratır mı?” sorusuna da Erdoğan, “İllegal örgütlerle böyle bir şeyi yapamayız. Böyle bir şeye oturamayız. Böyle bir şeyi konuşamayız” yanıtını verdi.
Erdoğan, ABD Başkanı Obama’nın 6-7 Nisan’da Türkiye’ye yapacağı ziyaretten ‘yüksek beklenti’ içinde olduklarını söyledi. ABD’nin Suriye ve İran politikasında değişiklikler olduğunu belirten Erdoğan, Obama’ya “Sessiz yığınların sesi, kimsesizlerin kimsesi olmanızı bekliyorum” diyeceğini belirtti. (Radikal)