Erdoğan: Ruhsat verilir

Başbakan Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanlığı'nın, içkili mekânların yerleşim birimlerindeki belirli bir bölgede toplanmasını öngören ve...

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanlığı'nın, içkili mekânların yerleşim birimlerindeki belirli bir bölgede toplanmasını öngören ve 'kırmızı sokak genelgesi' olarak nitelendirilen genelgeyi savundu. Erdoğan, belediyelerin şartların uygun olması halinde ruhsat vermemezlik yapamayacağını söyledi.
'Geçmişi iyi incelenmeli'
Erdoğan dün partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile ilgili soru üzerine bu konunun geçmişinin iyi incelenmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: "Bu aslında yeni değil. Bununla ilgili zaten yasa var. Şu anda yasanın detaylandırılması yapılıyor. Hangi partiden olursa olsun hiçbir belediyenin şartları uygun olması halinde ruhsat vermeme yetkisi yok. Bunlar yerine getirildiği takdirde her belediye ruhsatı verir. Bizim partinin belediyeleri de olumsuz tavır içine giremezler."
Anayasa'nın 58. maddesi
Belediyelerin devletin bir kurumu olduğuna dikkat çeken Erdoğan, bu kurumların belediye tesislerinde içki satmayarak Anayasa'nın 'devletin gençleri alkol düşkünlüğünden' korumasını da öngören 58. maddesinin gereğini yerine getirdiklerini söyledi. Erdoğan, "İçki almak isteyen belediyelerin dışında alabilir. İlla belediyeden mi alınması gerekir. Belediye bir devlet kuruluşu olarak kötü örnek olmaması gerekir. Belediyelerimiz de Anayasa'nın emrini, gereğini yerine getiriyorlar. Bu tartışma konusu olmaktan çıkmalıdır" diye konuştu.
Emniyet: Önemli olan denetim
Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, 'Kırmızı Sokak Genelgesi' ile ilgili "Bizim için önemli olan denetime uygun olup olamamaktır" değerlendirmesinde bulundu.
Dün düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında gündemdeki konuları değerlendiren Çalışkan, içkili yerlerin belli yerlerde toplanmasına yönelik önerinin Emniyet'ten gelip gelmediğine yönelik bir soru üzerine, içkili yerlerin açılmasıyla ilgili prosedürü anlattı.
Yetki yerel yönetimlerde
İçkili yerlere ruhsat verilmesi işlemlerinin yerel yönetimlere devredildiğini vurgulayan Sözcü Çalışkan, polisin ilgili belediyelerin talebi üzerine rapor düzenlediğini söyledi.
Çalışkan,konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "İçkili mekânların toplu ya da ayrı mekânlarda olması bizi ilgilendirmez. Biz bu yerlerin denetime uygun olup olmadığına bakarız" dedi. Çocukların terör örgütleri tarafından kullanılmasına yönelik soru üzerine de Çalışkan, uyuşturucu, organize, kapkaç, terör örgütlerinin kadın ve çocukları kullandığını belirterek şunları söyledi: "Bunu sadece kolluk güçleri engelleyemez. Çocuklarımız için toplumun her kesiminin duyarlı olması lazım."


    http://www.radikal.com.tr/7650007650000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.