Erdoğan 'şakacıktan' takıldı, Holbrooke özür diledi

"Türkiye Malezya olur mu?" tartışmaları Başbakan Tayyip Erdoğan'ın New York ziyaretine de damgasını vurdu.

NEW YORK - "Türkiye Malezya olur mu?" tartışmaları Başbakan Tayyip Erdoğan'ın New York ziyaretine de damgasını vurdu. Erdoğan, Türkiye-Malezya benzetmesini ilk yapan eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke'a şaka yollu takılınca Holbrooke da özür diledi.
Başbakan Erdoğan, önceki gün Dış İlişkiler Konseyi (CFR) isimli düşünce kuruluşunda konuyla ilgili şunları söyledi: "Son zamanlarda bir durum söz konusu: Türkiye, Malezya mı olacak? Aslında bunları yazanlar Malezya'yı tanımıyorlar. Ben Malezya'nın avukatı değilim, ama biliyorum. Öyle uç örnekler veriliyor ki, sanki çıkan resimlerden başka Malezaya'da hiçbir yaşam tarzı yok. O resimleri gördükçe gözlerime inanamıyorum. Bir zamanlar 'Türkiye, İran olacak' diyenler, o olmayınca şimdi 'AKP'yi nasıl zayıf düşürürüz' diyorlar ve 'Türkiye Malezya olacak' diyorlar. Gerekçeleri şu: Ilımlı İslam. İslam'ın ılımlısı, ılımsızı olmaz. Sadece İslam vardır. "
Başbakan Erdoğan bu sözleri söylerken, "Türkiye ve Malezya ılımlı İslam'a örnek" diyen ilk isim olan eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Holbrooke'a dönerek, esprili bir biçimde "Ortalığı Holbrooke karıştırdı. Öyle değil mi?" sorusunu yöneltti. Richard Holbrooke da bu sözler üzerine, "Sayın Başbakan benim siyasi olarak yanlış olan değerlendirmelerimi böylece düzeltmiş oldu. Türkiye Malezya da değildir, İran da değildir. Türk halkından özür diliyorum" karşılığını verdi. Erdoğan da bunun üzerine, "Türkiye Türkiye'dir" dedi.