Erdoğan: Son çırpınışlar

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı yazılı açkılamada, saldırıyı kınarken, "Hiçbir kimse ya da gücün, ülkemizin birliğine ve bölünmez bütünlüğüne zarar vermesi mümkün değildir. Teröre başvurarak kan ve gözyaşı döken...

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı yazılı açkılamada, saldırıyı kınarken, "Hiçbir kimse ya da gücün, ülkemizin birliğine ve bölünmez bütünlüğüne zarar vermesi mümkün değildir. Teröre başvurarak kan ve gözyaşı döken, vatandaşlarımızı acımasızca katledenlerin, milletimizin ve devletimizin güçlü iradesi karşısında yok olup gideceklerini vurgulamak istiyorum.
Güvenlik güçlerimizi ve sivil vatandaşlarımızı hedef alan hain saldırılar, devletimizin terörle mücadele konusundaki azim ve kararlılığını daha da artıracaktır" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan da, ABD'den dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda şu açıklamayı yaptı: "Bizim bu konudaki kararlılığımız kesinlikle sona ermeyecektir. Bunlar hiçbir zaman bizim mücadelemizi bir kısıntıya uğratmayacaktır. Aynı kararlılıkla terörle mücadele devam edecektir. Bu konudaki kararlılığımız aslında teröristlerin şu andaki son çırpınışlarının da işaretidir diye inanıyorum. Son dönemde özellikle güvenlik güçlerimizin vermiş oldukları bu kararlı mücadele karşısında artık sivil vatandaşlarımızı hedef alacak şekilde bu yönlere doğru yaptıkları saldırıları kaydırmaya başladılar. Her ne kadar bunların içerisinde köy korucusu vatandaşlarımız varsa da ama bunlar karşılığını muhakkak bulacaktır, kararlılığımız sonuna kadar devam edecektir."
DTP hükümeti suçladı
DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş ise yaptığı yazılı açıklamada, son dönemlerde bölgede artan çatışma ortamından duydukları kaygıları sürekli dile getirdiklerini ifade etti. Saldırının aydınlatılmasını isteyen Demirtaş, hükümetin çatışmaları önlemeye yönelik hiçbir çabası olmadığı görüşünü savundu ve "13 vatandaşımızın katledilmesini kınıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz" dedi.
İnsan Hakları Derneği de saldırıyı kınadı.