Erdoğan: Suriye'de kırmızı çizgi çoktan aşıldı

Erdoğan: Suriye'de kırmızı çizgi çoktan aşıldı
Erdoğan: Suriye'de kırmızı çizgi çoktan aşıldı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de yayın yapan NBC News televizyonuna verdiği özel röportajda Suriye hükümetini kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmakla suçladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ABD’de yayın yapan NBC News televizyonuna verdiği özel röportajda Suriye hükümetini kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmakla suçladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ABD’de yayın yapan NBC News televizyonuna verdiği özel röportajda Suriye hükümetini kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmakla suçlarken, ABD’den de daha sert bir tavır sergilemesini istedi.

Washington ziyareti öncesi Ann Curry’e konuşan Erdoğan, “Rejimin kimyasal silahlar ve füzeler kullandığı ortada” dedi.

Kimyasal silahların ne zaman ve nerede kullanıldığına dair net bir açıklama yapmayan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’nın eyleme geçmek için gerekli gördüğü “kırmızı çizgi”nin aşıldığını söyledi.

Erdoğan, “O sınır çok zaman önce geçildi” diye konuştu.

WASHINGTON'DA OBAMA'YLA BU KONUYU GÖRÜŞECEK

“Biz ABD’nin daha fazla sorumluluk almasını ve daha ileri adımlar atmasını istiyoruz” diyen Erdoğan, atılacak adımları Obama’yla görüşeceklerini belirtti.

Türk istihbaratının elinde en az 200 füzenin kimyasal saldırılarda kullanıldığına dair bilgiler olduğunu da ifade eden Başbakan, Türkiye ’ye getirilen yaralı Suriyelilerde de kimyasal silah izleri olduğunu vurguladı.

Ancak Erdoğan söz konusu silahları isyancıların kullanmış olma ihtimalini reddetti: “Şu an buna inanmam imkansız. Birincisi bunu nasıl alacaklar? Bunu onlara kim verecek? Ancak bu silahlar varsa biz buna karşıyız. Silahlar kimin elinde olursa olsun karşıyız.”

Beyaz Saray’ın Suriye’de sarin gazı kullanıldığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Erdoğan, “Biz henüz böyle bir bulguya ulaşamadık” yanıtını verdi.

Türkiye’nin Suriye’deki isyancılara askeri destek sağladığı iddialarını reddeden Erdoğan, bununla birlikte 300 bin Suriyeliye yaklaşık 1 milyar dolar değerinde yardım yapıldığını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın eşi ve çocuklarının ülkeden ayrıldığı yönünde haberler duyduğunu da ifade eden Erdoğan, “Şimdi onun da yapması gereken şey Suriye’yi terk etmek. Er ya da geç muhalefet Esad’ı ele geçirecek” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1132885113288518

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Böyle bir kültür... - serseriser

  Bir müritin günlüğünden... ..."Elhamdülillah ben bir müslümanım... İyi de ben müslümanların iyiliği için çalışıyorsam, benimle aynı şeyi yapan Amerika ve İsrail'de mi müslümanların çıkarı için çalışıyor?... Zamanında 'şeytan Amerika, siyonist şeytanlar' diye bağırıp bayraklarını yaktığım, kuklalarının üzerinde tepindiğim bu güçler ile ne zamandan beri çıkarlarımız ortak oldu ve bunlar ne zamandan beri müslümanlara dost oldu?... Esad diktatör ise ortaklarımız olan diğer müslüman liderler halklarının iradesi ile mi geldi?... Siyonister Suriye ile savaşıyorsa neden ben onlarla aynı tarafta ve müslüman ülkenin karşısındayım?... Ben Suriye ile savaşırsam kazanan yıllardır Suriye ile savaşan siyonistler olmayacak mı?... Müslümanların birlik olmak yerine birbirleriyle savaşması kimlerin işine gelir?... Hepimizin peygamberi aynı... Müslüman 'Ya Allah Bismillah' diye öldürüyor, ölen ise 'Muhammeden resulullah' diye son nefesini veriyor... Ve ben bunu oylarımla destekliyor muyum???....... ....... Amaaaaaann boş ver canım Tayyip'ten iyi mi bileceğem... Adamın 'van münit' demişliği bile var... Kafayı da çok yorduk, boşaltalım biraz... Oğlum çek ordan bi Törkiş ayran, Arjantin olmasın haa! Başbakan kızar, Allah günah yazar"...

  çizgi - sakar47

  sayın başbakanım bırakın Allah aşkına kırmızı çizgi kaç aydır geçildi Obama'ya gidiyorsun ondan alacağınız bilgi karşısında çizgiyi belirleyeceksiniz, ortalığı kan gölüne sizlerin tutumu çevirdi yazık oradaki insanlara yurtlarından oldu vuracaksan vur barışacaksan barış yeter artık

  dogru degil - pierrecurie

  Amerikali muhabir de inanmadi Erdogana, tekrar sordu, izleyenler gormustur. Daha gecen hafta Isvicreli BM gozlemcileri "Esad degil muhalifler kimyasal kullandi" aciklamasi yaptilar. Erdogan NBC muhabirinin bu sorusunu gecistirdi, kendi tezini destekleyecek yer-zaman da veremedi.

  Surye'de.... - akropol

  Suriye'de kirmizi cizgi coktan asilmis. Kime gore? RTE'ye gore. O herseyi en iyi bilendir ya!!! Peki 2013 TC sinde bu cizgi tecavuze ugramadimi???? Hemde 100 yildir Kemalist'lerin onderliginde. Bu gunde AKP'nin. Halk maasina 50-60 YTl zam alip 700-800 YTL ile gecinmeye calisirken basbakan bakalim " Resmi olarak" servetine kac milyon ABD dolari ekleyecek??? Ya ne bicim bir ulke bu??? Bal tutan parmagini yalarmis. Nasil bir kaderciliktir bu???? Nasil bu felsefe bu denli yasallasmistir???? Pasalar ve Erdogan'in birbirinden farki nedir??? Her ikiside ABD cizgisinden ayri dusebilirmi??? Gulsekmi, aglasakmi??? Suriye kirmizi cizgiyi asmis!!! Peki mor cizgiye kim tecavuz etmis bu ulkede??? Bilmiyorsaniz soyliyelim; Kemalistler, AKP ve MHP. Kayser'li MHP'li fasistler her sinir otesi operasyonda nakliye rantini almistir TC'nin kahraman generallerinden. Hava Kuvvetleri'nin roket alim daire bsk'larida roket ithal isine girmislerdir. Al birini,vur oburune. Ne AKP'si? Ne Kema;ist'leri?

  KERKÜK DILE KURDISTANE - RadikalGokhan

  "Kerkük Kürdistan'ın kalbi" demekmiş. Kim diyor bunu? Cebimde ay-yıldızlı TC kimliği taşıyıp gazetelere Türkçe yorum yazan birisi. Kolay gelsin ne deyim..

  Suriye'deki katliamlar - Hâkan Temaz

  Uluslararası toplum Suriye'deki katliamları izlemekten başka bir şey yapmıyor. Artık bir şeyler yapılması lazım. Böyle devam ederse önümüzdeki aylarda, Lübnan'ın nüfusunun yüzde 40'ı Suriyeli mülteci olacak, aynı şekilde Türkiye'deki mülteci sayısı da yarım milyona yaklaşıyor. Bu insanlar Esad'ın katliamlarından, zulmünden kaçıyorlar. Türkiye'deki sol da Suriye konusunda sınıfta kaldı: ölenler Müslüman olunca katliamlara sırt çevirmiş durumda, benzer tavrı Bosna'daki soykırımda da göstermişti.

  AMERİKANIN ORTADOĞU SÖZCÜSÜ - urhan

  Kendi ülkesinde çiftçiye ananı al git diyor,memurunu,işçisini,öğrencisini,avukatını,gazetecisini daha yaşanılabilir bir hayat istedikleri için gaz bombasına boğuyor,sonra ortadoğuda Amerikanın eksiksiz bir şekilde sözcülüğünü yapıyor..Türkiye tarihinde bütün bunları yapan ilk başbakan....