'Erdoğan tabuları yıktı'

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Gosses: "Erdoğan, Doğu sorunu konusunda tabuları yıktı." ABD: "Adımlar etkileyici."
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Lüksemburg ve Hollanda' nın dönem başkanlıkları sırasında Ankara'da bir yıl AB'yi temsil eden Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Sjönrd Gosses, 'Kürt sorunu'nda daha önce eleştirdiği hükümetin tabuları yıktığını söyledi. Hükümetin ilk kez siyasi sorumluluk üstlendiğini belirten Gosses, sorularımızı yanıtladı.
Son dönemde yaşanan bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Başbakan, sihirli sözcükler kullanarak bir tabuyu yıktı. Problemi tanımlayamazsanız, sorunu da çözemezsiniz. Sorunu formüle ederek açıkça siyasi sorumluluğu üstlendi ve "Bir çözüm olmalı" dedi. Şimdi gerçekten çözmek için çaba sarf ediliyor, çözer gibi davranılmıyor. Bu nedenle AB'den, 'Bu ileriye atılmış iyi bir adımdır' değerlendirmesinin gelmesi sürpriz sayılmamalı.
Başbakan'ın Kürt sorunu demesi çözümü kolaylaştıracak bir adım mı?
Şimdi yeni bir sürecin başındayız, nasıl gideceğini bilemeyiz. AB dönem başkanıyken söylediğimiz, sorunla askeri yöntemlerin yanı sıra sivil yöntemlerle de ilgilenilmesiydi. Bu anlamda Başbakan, ikinci bir yolu başlattı. Bu çok önemli. Çünkü, bu kendi başlarına kaldıklarını hisseden kişileri 'Sizin sorununuz benim sorunum' diyerek insanları cesaretlendirir. Başbakan bu anlamda gerçekten çok ileri gitti.
MGK'da, hükümetin, Anayasa'ya uygun söylemler kullanması için uyarıldığı ileri sürüldü. Bu çıkış, askerle siviller arasında yeni bir mücadele başlatır mı?
Türkiye'deki deneyimlerimden, bölgeyle ilgilenen üst düzey generallerin de oradaki insanların yaşam standartlarının artırılmasını istediklerini biliyorum. Çünkü onlar da, hayatta kalmak için gelir kaynakları olmayan bu yoksul bölgelerdeki vatandaşlara yardım etmenin ve bu konuda sivil sorumluluğun önemini gördü. Buna göre, bu açıdan bakıldığında ve 23 Ağustos'taki MGK kararları ışığında askerler, sivillerin sorumluluğu üstlenmesi ve çözümde 'sivil unsurun' gündeme gelmesinden mutlu.
Sonunda nasıl bir çözüm gelebilir?
Umudum doğu ve batı arasındaki ekonomik-sosyal dengesizliklerin giderilmesi. Bölgesel dengesizliklerin giderilmesi AB için de çok önemli. Dengesizlikler içindeki bir ülke AB için de sorun yaratır. AB'de, temel dengesizlikleri olan bir ülke istemeyiz.
Kürt aydınlarına mesajınız var mı?
Güneydoğu, Türkiye'nin bir parçası. Onlar da, Türkiye'nin AB yoluna uygun hareket etmeli. Mesajım şu: Kendinizi buna hazırlayın ve sorumlu hissedin. Yoksulluğu gidermek için AB üyeliği gerçekleşene kadar beklemeyin. Böyle bir şey olmayacak.
Eğer AB'den 'Siyasi bağımsızlık için çalışmaya başlayın' gibi bir mesaj bekliyorsanız, bunu asla alamayacaksınız. Çünkü AB bütünleştirmek için var, ayrıştırmak için değil.
Altı yıldır Türkiye'de gözlemlediğiniz en büyük değişiklik ne oldu?
En büyük değişim, sivil toplumun gelişmesi oldu. İlk geldiğimde bağımsız siyaseti etkileyen bir sivil toplum yoktu. Altı yıl sonra her alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla karşılaşıyoruz. Bu Türkiye'nin modernleşmesi için büyük şans.
Sizce AKP'nin performansı nasıl?
AKP, vatandaşların, kaderlerini kendi ellerine almalarını bir risk olarak görmüyor. Onlarda, "Her şeyi biz kontrol edelim" yaklaşımı yok. Açıkçası onlar yeni bir siyasi sınıf oluşturuyor. Bu da çok olumlu oldu.
Bu nasıl bir gelecek getirir?
Bir ülkeyi değiştirmek çok güç bir görev. Türkiye içsel bir devrim yaşıyor. Bu gerekli, çünkü Türkiye AB yolunda büyük değişiklikleri yapabilecek güçte. Bütünleşme hükümetlerle yapılmıyor halklarla yapılıyor. Halklar bütünleşemezse üyelik olmaz. Bu hem yatay hem de dikey bir süreç.


    http://www.radikal.com.tr/7556797556790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.