Erdoğan: Tahliyeler hayırlı olsun

Başbakan Erdoğan, DEP'li milletvekillerinin tahliyesi için, "Adli yargı kurallara uygun davranmıştır. Ülkemizin barış ve huzuru için hayırlı olsun" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kapatılan DEP'in döt eski milletvekilinin tahliye kararını değerlendirirken, "Adli yargı, kurallara uygun davranmıştır. Ülkemizin barış ve huzuru için hayırlı olsun" dedi.
Sea Island'daki G-8 Zirvesi'ne katılan Erdoğan, Savannah'daki basın merkezinde gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Bir gazetecinin, kapatılan DEP'in dört eski milletvekilinin tahliye kararını sorması üzerine, Türkiye'nin kendi iktidarları döneminde bir reform süreci geçirdiğini, son zamanlarda da adaletle ilgili reformlar yapıldığını söyledi. Yargıtay'ın da Anayasa'da son dönemlerde yapılan değişiklikleri göz önünde bulundurarak tekrar değerlerdirme yaptığını ve bunun sonucu olarak bir karara varıldığını kaydeden Erdoğan, "Adli yargı kurallara uygun davranmıştır. Ülkemizin barış ve huzuru için hayırlı olsun" diye konuştu.

'Hep önümüze konuyordu'
Erdoğan şöyle devam etti: "İşin başından beri gerek Kıbrıs konusunda, gerek DEP'lilerle ilgili konuda gittiğimiz bütün ülkelerde bunlar bizim önümüze getirilip konuyordu. Halbuki sorulması gereken, 'Anayasal ve yasal değişiklikler ne derecede oldu?' olmalıydı. Biz bunları da zaten yapıyoruz. Sonunda artık Kıbrıs konusunda bir noktaya geldik. Burada da biz hükümet olarak üzerimize düşen görevi yaptık. Neydi bizim görevimiz? AB üyesi ülkeler 'Bu yeniden yargılanma sürecini başlatsanız' diyorlardı. Sürekli bunu söylediler. Ve hükümetimiz bununla ilgili zemini de hazırladı. Ve yeniden yargılanma süreci başladı. Mahkeme aynı kararda ısrar etti. Fakat yine ileri geri görüşmeler, konuşmalar başladı. Halbuki kuvvetler ayrılığı ilkesine göre bizim ne yürütme ne yasama olarak yargıya yapacağımız herhangi bir müdahale söz konusu olamaz. Fakat yasal düzenlemeler noktasında yürütme ve yasama organına, AB uyum paketleri noktasında son hazırlıklar da yapıldı. DGM'lerin kaldırılması bu zemini hazırlamış oldu diye düşünüyorum.

'Ayrım söz konusu olamaz'
Yargı da böyle bir kararı verdi. Temennimiz odur ki, ülkemizde de barışa gölge düşürecek vesileleri bu adım ortadan kaldırmış olur. Ne bölgesel ayrılıklar, ne ülkemizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tüm etnik unsurlar, bizim bunlara ayrılık veya ayrıcalık olarak kullanmasınlar. Çünkü biz ülkemizde tüm vatandaşlarımızı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, hepsini canımız, ciğerimiz, kardeşimiz olarak görüyoruz, tanıyoruz. Ve aralarında herhangi bir ayrım söz konusu olamaz. Bölgelerimiz arasında herhangi bir ayrım olamaz. Biz bunları kırmızı çizgilerimiz olarak görüyoruz. İnançlar noktasında da bir ayrım söz konusu olamaz. Elele vereceğiz. Türkiye'yi daha ileri daha güçlü bir konuma nasıl getireceğimizi konuşmamız lazım. Buna hizmet etmemiz lazım. İçeride kendimizi çok yoruyoruz. İçeride kendimizi de bu kadar yormamamız lazım."